Pereiti į pagrindinį turinį

Seimo narės ragina nebloginti jaunų šeimų gyvenimo Lietuvoje

2022-04-07 13:41

Seimo narės Rima Baškienė, Laima Nagienė ir Laima Mogenienė kritikuoja Seime svarstomą Ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymo pakeitimo projektą, kuris, jų nuomone, pablogins vaikus auginančių šeimų padėtį.

Seimo narės ragina nebloginti jaunų šeimų gyvenimo Lietuvoje
Seimo narės ragina nebloginti jaunų šeimų gyvenimo Lietuvoje / L. Balandžio / BNS nuotr.

Parlamentarės pastebi, kad ES direktyva „Dėl tėvų ir prižiūrinčiųjų asmenų profesinio ir asmeninio gyvenimo pusiausvyros“ įpareigoja Lietuvą įvesti 2 mėnesių neperleidžiamas vaiko priežiūros atostogas motinai ir tėvui. Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos kovo 29 d. Seimui pateiktas Ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymo projektas numato jau nuo š. m. rugpjūčio 1 d. tai įteisinti.

„Įstatymo projekte numatomas vaiko priežiūros atostogų pasirinkimas vienu atveju – 18 mėnesių su galimybe dirbti, tačiau gaunama atlyginimo ir vaiko priežiūros išmokos suma negalėtų viršyti buvusio darbo užmokesčio dydžio ir antru atveju – iki vaikui sueis 24 mėnesiai.

Įstatymo projekto nuostatos, su kuriomis nesutinkame – vaiko priežiūros išmokų dydžių mažinimas. Pirmu atveju vietoj buvusio 77,58 proc. kompensuojamo darbo užmokesčio įstatymo projekte numatyta mažinti iki 60 proc. Antru atveju – iki vaikui sueis 12 mėn. vietoj buvusio 54,01 proc. mažinama iki 45 proc., o iki vaikui sueis 24 mėnesiai, nuo 31,03 mažinama iki 25 proc. Atkreiptinas dėmesys, kad dabar vaiko priežiūros išmoka mokama neatsižvelgiant į tuo metu gautas pajamas ir (ar) išmokas, o teikiamu įstatymo projektu siūloma, kad gaunama atlyginimo ir vaiko priežiūros išmokos suma negalėtų viršyti buvusio darbo užmokesčio dydžio“, – sako pasiūlymo autorės.

Jos siekia, kad valstybė suteiktų daugiau dėmesio ir paramos šeimoms, o svarbiausia – neblogintų jų padėties.

„Teiginys, kad jau pirmais vaiko auginimo metais visos motinos (ar tėvai auginantys vaiką) galės dirbti – ir būtent tuo grindžiamas išmokų dydžio mažinimas – neatitinka realybės. Siekdami lankstesnio darbo ir šeimos įsipareigojimų derinimo neturime bloginti padėties jaunoms šeimoms auginant vaikus. Sudarykime galimybę šeimoms pasirinkti, plėskime darželių skaičių, gerinkime šeimų gyvenimą, o ne, buhalteriškai skaičiuodami menamas pajamas, įneškime sumaištį ir nepasitenkinimą, ypač dabar, kai nuolat girdime blogėjančios ekonominės padėties prognozes“, – sako parlamentarės R. Baškienė, L. Nagienė ir L. Mogenienė.

Įstatymo projekto nuostatos, su kuriomis nesutinkame – vaiko priežiūros išmokų dydžių mažinimas.

Jos siūlo pasirinkus vaiko auginimo laikotarpį iki vaikui sueis 18 mėnesių, taikyti vaiko priežiūros išmoką – 70 proc. kompensuojamojo uždarbio dydžio, o pasirinkus vaiko auginimą iki 24 mėnesių, pirmais metais taikyti – 54 proc. išmoką, o antrais metais – 31 proc. išmoką neatsižvelgiant į tuo metu gautas pajamas ir (ar) išmokas.

Seimui pateiktame įstatymo projekte siūloma, kad neperleidžiamais vaiko priežiūros mėnesiais būtų mokama 78 procentų vaiko priežiūros išmoka.

Šių metų kovo 29 d. Seimas pradėjo svarstyti socialinės apsaugos ir darbo ministrės Monikos Navickienės pristatytas Ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymo pataisas, kuriomis numatoma keisti vaiko priežiūros atostogų suteikimo tvarką ir atostogų metu mokamų vaiko priežiūros išmokų dydžius.

Pagal teikiamas pataisas tėvams nuo rugpjūčio 1 d. būtų sudaryta galimybė pasirinkti vaiko priežiūros išmoką gauti iki vaikui sueis 18 mėnesių arba iki vaikui sueis 24 mėnesiai. Iš jų po 2 neperleidžiamus mėnesius vaiką galėtų prižiūrėti kiekvienas iš vaiko tėvų (įtėvių, globėjų), o likusiu laiku vaikas galėtų būti prižiūrimas ir išmoka mokama tiek mamai, tiek tėčiui, ar įtėviams ir globėjams, tiek vienam iš įstatyme nustatytas sąlygas atitinkančių senelių, primena ELTA.

Šiuo projektu taip pat būtų patikslintos nuostatos dėl vaiko priežiūros išmokų dydžio tais atvejais, kai mama ar tėtis gauna ir darbinės veiklos pajamų.

Prie šio klausimo svarstymo Seimo posėdyje planuojama grįžti balandžio 19 d.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų