Pereiti į pagrindinį turinį

Seimo socialdemokratai kategoriški: abortų uždraudimui - ne

2013-12-12 10:40
BNS inf.
Būsimus tėvelius kviečia į nemokamas paskaitas apie nėštumą ir gimdymą
Būsimus tėvelius kviečia į nemokamas paskaitas apie nėštumą ir gimdymą / Shutterstock nuotr.

Valdančioji Seimo socialdemokratų frakcija pareiškė kategoriškai nepritarianti abortų uždraudimui ir smerkia tokias iniciatyvas.

"Socialdemokratų frakcija smerkia populistinių jėgų siekius priimti regresyvų nėštumo nutraukimo draudimo įstatymą ir primesti vienos siauros grupės "moralinį" požiūrį į moters apsisprendimą visai visuomenei", - rašoma ketvirtadienį socialdemokratų frakcijos išplatintame pareiškime.

Pasak pranešimo, socialdemokratai pasisako prieš nėštumo nutraukimo uždraudimą, nes jis padaro moteris ir jų gyvenimą "priklausomą nuo valstybės malonės bei kontroliuojamą valdžios ir teisėsaugos institucijų". "Tai yra žmogaus teisių, moters teisės į savo kūną, privatumą, orumą ir garbę apribojimas ir pažeidimas", - teigia socialdemokratai.

"Nėštumo nutraukimo uždraudimas grąžintų Lietuvą į namudinių abortų ir veronikų laikus, kurių tamsą jau tikėjomės palikę istorijai. Fundamentalistinis reikalavimas Lietuvos moterims ir vyrams elgtis pagal vienpusiškai įvertintą "moralę" yra neįmanomas įgyvendinti teisiškai, nedera su demokratinės visuomenės principais", - rašoma pareiškime.

Socialdemokratai taip pat pažymi, jog nepasisako ir už abortus, tačiau įvertina, kad draudimas pačių nėštumo nutraukimo skaičiaus nesumažintų, bet nustumtų juos į šešėlį ir grėstų moterų sveikatai ir gyvybei.

"Vietoje draudimų Lietuva privalo imti pavyzdį iš Skandinavijos valstybių ar Nyderlandų, kur socialiai pažeidžiamoms grupėms yra palengvintas priėjimas prie kontracepcijos, atviras ir savalaikis vaikų ir paauglių lytinis ugdymas, kur paauglių pastojimo ir nėštumo atvejai yra itin reti, kaip ir vaisingumo reguliavimas nutraukiant nėštumą, ir kur bendras gimstamumo lygis viršija Europos vidurkį", - rašoma pareiškime.

LSDP frakcija taip pat primena, kad didžioji  dalis Lietuvos visuomenės nepritaria nėštumo nutraukimo uždraudimui ir ragina gerbti tokią visuomenės nuostatą.

Seimo Sveikatos reikalų komitetas (SRK) trečiadienį pritarė projektui, kuriuo išskyrus retas išimtis būtų draudžiami abortai. Sveikatos reikalų komitetas Gyvybė prenatalinėje fazėje projektą svarstė kaip papildomas, pagrindiniu yra paskirtas Žmogaus teisių komitetas. Po svarstymų komitetuose projektas toliau bus svarstomas plenarinių posėdžių salėje. Jam priimti dar reikėtų dviejų Seimo balsavimų.

Vyriausybė projektui siūlo nepritarti. Pasak Vyriausybės išvados, pataisomis siaurinama moters teisė į privatų gyvenimą, be to, kyla abejonių, ar jos atitinka Konstitucinio Teismo doktriną, Europos žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvencijos principus, Europos Žmogaus Teisių Teismo suformuotą jurisprudenciją.

Seimas po pateikimo yra pritaręs grupės parlamentarų, kurių dauguma - Lietuvos lenkų rinkimų akcijos (LLRA) frakcijos narai, parengtam Gyvybės prenatalinėje fazėje įstatymo projektui.

Pagal projektą, nėštumą gydytojas galėtų nutraukti tik tuo atveju, jei nėštumas gresia nėščios moters gyvybei ar sveikatai, arba yra pagrįstų įtarimų, kad moteris pastojo dėl išžaginimo. Nutraukti nėštumą esant aukščiau minėtoms sąlygoms būtų leidžiama, jei nuo nėštumo pradžios praėjo ne daugiau kaip 12 savaičių.

Lietuvoje šiuo metu leidžiama iki 12 nėštumo savaitės nutraukti nėštumą be papildomų sąlygų.

Europos Sąjungoje (ES) abortai draudžiami Maltoje, Airijoje ir Lenkijoje. Likusios valstybės, tarp jų ir Lietuva, abortų nedraudžia, tik nustato ribą, iki kurios jie leidžiami. Šis terminas svyruoja nuo 10 iki 18 savaičių.

Abortą pateisintų 84 proc. lietuvių, rodo naujienų portalo delfi.lt užsakymu viešosios nuomonės ir rinkos tyrimų bendrovės "Spinter tyrimai" 2010 metais atlikta apklausa. Abortų nepateisina 9,2 proc. respondentų, 6,5 proc. apklausos metu neatsakė į šį klausimą.

Statistika rodo, kad kasmet abortų Lietuvoje mažėja. 2004 metais jų buvo atlikta 10 tūkst. 644, 2007-aisiais - 9596, 2008-aisiais - 9031,o 2011 metais – 6205.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų