Valstiečių ir žaliųjų sąjungos atstovė Rima Baškienė siūlo smarkiai didinti užstatą kandidatams į savivaldą, jei jų pareigos nesuderinamos su savivaldybės tarybos nario mandatu.
Šiuo metu tokiems kandidatams taikomas dvigubas (2 vidutinių mėnesinių darbo užmokesčių, apie 1,3 tūkst. eurų) užstatas, o R.Baškienė jį siūlo kelti iki 10 VMDU (apie 6,9 tūkst. eurų). Kitiems kandidatams užstatas yra 1 VMDU.
Pasak R.Baškienės, tokiu būdu ji siekia užkirsti kelią rinkėjų apgaudinėjimui, kai rinkimuose dalyvaujantys kandidatai atsisako mandato, nes tapdami tarybos nariais turėtų palikti darbą, t.y. atsisakyti nesuderinamų pareigų. Parlamentarės teigimu, jos siūlomos pataisos užtikrintų, kad „kandidatais į savivaldybių tarybų rinkimus būtų keliami tiek tie asmenys, kurie neabejotinai siekia tapti savivaldybių tarybų nariais“.
Seimo narė pateikia statistiką, kad po 2007 metų savivaldybių tarybų rinkimų mandatų atsisakė 25 proc. išrinktų tarybų narių, 2011 metais – 23 proc. išrinktų tarybų narių. „Pagrindinė tarybos nario mandato atsisakymo priežastis – tarybos nario pareigų nesuderinamas su kitomis užimamomis pareigomis“, - aiškinamajame rašte pažymi parlamentarė.
„Peržiūrėjus 2015 metų kandidatų į savivaldybės tarybos narius sąrašus, matyti, kad partijos į rinkimų sąrašų net pirmuosius dešimtukus ir vėl rašo asmenis, kurių pareigos nesuderinamas su savivaldybės tarybos nario pareigomis (seniūnus, mokyklos direktorius, valstybės tarnautojus) ir kurių buvimas kandidatų sąraše yra naudingas jį iškėlusiai partijai, nes konkretaus asmens populiarumas paskatina rinkėjus balsuoti už kandidatą, nors pastarasis net nesiruošia tapti tarybos nariu. Tai yra ne kas kita, kaip rinkėjų apgaudinėjimas, nes rinkėjas balsuoja už vienus asmenis, o į tarybą ateina dirbti kiti“, - tvirtina Seimo narė.
Anksčiau kandidatai, einantys su mandatu nesuderinamas pareigas, mokėdavo vienodą užstatą, tačiau Seimas, siekdamas užkirsti kelią šiai praktikai, pakėlė jį iki 2 VMDU. Tokia tvarka susilaukė priekaištų, esą žmonės atsisako kandidatuoti dėl per didelių išlaidų, ir parlamente buvo registruota iniciatyva užstatą vėl sumažinti. Tačiau Seimo teisininkai suabejojo galimybėmis keisti rinkimų tvarką jau prasidėjus kampanijai, ir toks siūlymas nepateiktas balsavimui, tik palengvinta užstato atsiėmimo tvarka - dvigubą užstatą praranda tik kandidatai, su nesuderinamomis pareigomis pakliuvę į tarybą, bet kandidato atsisakę darbo naudai.
Naujausi komentarai