Tautinių mažumų įstatymą nagrinės valdančiosios partijos ir frakcijos Pereiti į pagrindinį turinį

Tautinių mažumų įstatymą nagrinės valdančiosios partijos ir frakcijos

2013-10-14 11:26
BNS inf.
Tautinių mažumų įstatymą nagrinės valdančiosios partijos ir frakcijos
Tautinių mažumų įstatymą nagrinės valdančiosios partijos ir frakcijos / A. Ufarto/BFL nuotr.

Tautinių mažumų įstatymo projektą artimiausiomis savaitėmis svarstys valdančiosios partijos ir jų frakcijos Seime. Lietuvos lenkų rinkimų akcijos (LLRA) vadovas Valdemaras Tomaševskis teigė, kad projektas bus teikiamas Seimui.

"Dėl Tautinių mažumų įstatymo projekto priimtas sprendimas, kad (Vyriausybės - BNS) Strateginis komitetas priims sprendimą ir bus daromas pateikimas (Seime - BNS)", - pirmadienį po valdančiųjų partijų politinės tarybos posėdžio žurnalistams sakė V.Tomaševskis.

Socialdemokratų partijos lyderio premjero Algirdo Butkevičiaus teigimu, šis projektas bus išsiųstas valdančiosioms partijoms ir frakcijoms, kad jos galėtų susidaryti nuomonę.

"Kol kas mes nesvarstėme to klausimo, bet yra susitarimas, kad iki kito tarybos posėdžio partijos, frakcijos turėtų apsvarstyti", - sakė A.Butkevičius.

Anot V.Tomaševskio, didžiausias ginčas vyksta dėl tautinių mažumų gyventojų procento konkrečioje savivaldybėje, kad būtų leidžiama jiems greta valstybinės lietuvių kalbos vartoti savo kalbą.

"Dar ginčijamasi, koks procentas turi būti - 10, 25 ar 50 procentų (...) Įvairūs standartai įvairiose šalyse galioja. Sakysime, Danijoje yra 4 proc., Suomijoje - 6 proc., Čekijoje - 10 proc., Lenkijoje - 20 procentų. Standartas apie 10-20 proc. yra Europos Sąjungoje", - tvirtino LLRA lyderis.

Kultūros ministerijos sudarytos darbo grupės, kuriam vadovavo LLRA deleguotas kultūros viceministras Edvardas Trucevičius, parengtame projekte siūloma leisti vartoti dvikalbius užrašus, jeigu tos savivaldybės teritorijoje gyvena ne mažiau kaip 25 proc. vienos tautinės bendrijos atstovų.

V.Tomaševskis sakė, kad tai numatantį Tautinių mažumų įstatymą Lietuvos Aukščiausioji Taryba buvo priėmusi 1991 metais. Jis neabejojo, kad ir dabar koalicijos partneriai projektą palaikys.

"Jeigu konservatoriai 1991 metais priėmė, V.Landsbergis (tuometinis Aukščiausiosios Tarybos pirmininkas - BNS) pasirašė, kodėl dabar koalicijos partneriai turėtų nepaklausyti V.Landsbergio?" - teigė LLRA vadovas.

Premjeras A.Butkevičius anksčiau BNS yra sakęs, kad nepritaria dvikalbių lentelių kabinimui Vilniaus krašte. Pirmadienį jis teigė, kad taip kalbėdamas turėjo galvoje teismų sprendimus, kuriuos būtina vykdyti.

"Esu pasisakęs, kad reikia laikytis teismų priimtų sprendimų teisinėje demokratinėje šalyje. Aš, kaip ministras pirmininkas, kitaip negaliu kalbėti. Čia ya atskiras kitas klausimas, kuris yra svarstomas", - sakė jis.

Dėl naujo projekto savo poziciją jis žadėjo pasakyti, kai jis bus apsvarstytas.

"Manau, kad politinėje taryboje svarstysime po savaitės ar po dviejų savaičių", - sakė premjeras.

Darbo grupės parengtas Tautinių mažumų įstatymo projektas kol kas nesvarstytas nei Vyriausybės strateginiame komitete, nei pačioje Vyriausybėje.

Pagal jį, "savivaldybėje, kurioje tautinė mažuma sudaro ne mažiau 25 procentų nuo bendrojo savivaldybės gyventojų skaičiaus po paskutinio visuotinio gyventojų surašymo, bendraujant su savivaldybių administravimo subjektais esančiais savivaldybės teritorijoje, tautinei mažumai priklausantis asmuo turi teisę vartoti tos tautinės mažumos kalbą".

Projekte taip pat numatyta, kad "gyvenamosios vietovės, kurioje tautinė mažuma sudaro ne mažiau 25 procentų nuo jos gyventojų skaičiaus po paskutinio visuotinio gyventojų surašymo, pavadinimas, joje esančių gatvių, valstybinio administravimo ir savivaldybių administravimo subjektų pavadinimai, topografiniai ženklai rašomi valstybine ir tos tautinės mažumos kalba".

Šiuo metu lenkai sudaro daugiau nei 25 proc. gyventojų Vilniaus, Šalčininkų, Švenčionių ir Trakų rajonuose, rusai - Visagino savivaldybėje.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra