„Sesijos darbų programoje yra siūloma 540 projektų – tai yra projektai, kurie be lydimųjų, su lydinčiaisiais būtų dar beveik 600 projektų“, – prezidentūroje po Seimo valdybos susitikimo su prezidentu Gitanu Nausėda sakė V. Pranckietis.
Jis teigė, jog nors sulaukiama kritikos, kad tai didelis skaičius, tarp jų esama daug asmeninių iniciatyvų, kurių atsisakyti neskubama. Pasak V. Pranckiečio, per praėjusią sesiją iš viso priimti 364 teisės aktai, tuo tarpu ši sesija bus trumpesnė.
„Aišku tai, kad laiko neužteks visiems šiems projektams, dalis liks ateičiai“, – sakė V. Pranckietis.
„Mes susirinkę valdyboje arba susirinkę su seniūnais kalbėsimės apie tai, kas turėtų turėti prioritetą ir kas yra labai svarbu“, – kalbėjo Seimo pirmininkas.
Jo teigimu, šioje sesijoje svarbūs klausimai bus Vyriausybės programos vykdymo pabaiga, COVID-19 ligos suvaldymas, taip pat iššūkiu taps artėjantys rinkimai.
„Reikės, matyt, suvaldyti rinkimų aistras tuose posėdžiuose – mes turime siekti produktyvaus darbo“, – sakė Seimo pirmininkas.
Kaip vėliau sakė pirmoji Seimo pirmininko pavaduotoja „valstietė“ Rima Baškienė, svarbiausia priimti tuos teisės aktus, kurie šiuo metu yra svarstomi komitetuose.
Reikės, matyt, suvaldyti rinkimų aistras tuose posėdžiuose – mes turime siekti produktyvaus darbo.
„Komitetai dirba ir šioje sesijoje bus pateikta visa eilė jau išvadų“, – aiškino ji.
„Lietuvos įsipareigojimai dėl Europos Sąjungos klimato kaitos, energetikos taip pat yra prioritetiniai“, – pridūrė parlamentarė.
Jos teigimu, Vyriausybė teikia apie 150 įstatymų projektų, kurių didžioji dalis susijusi su koronaviruso pandemijos suvaldymu, pagalba verslui.
Be to, ji pabrėžė, kad šios kadencijos Seimui teks „ne tik pateikti, bet ir atlikti pirmąjį svarstymą valstybės biudžeto“.
Seimo opozicijos lyderis konservatorius Gabrielius Landsbergis akcentavo, kad registruotų įstatymų gausa „kelia susirūpinimą“. Tai ir kandidatų pasiruošimas būsimiems parlamento rinkimas, anot jo, gali lemti didesnį chaosą Seime bei apsunkinti galimybes rasti bendrą sutarimą.
„Mano siūlymas valdantiesiems – ieškoti būdo, kaip tą įstatymų kiekį mažinti, galbūt paliekant tik tai, kas privaloma ir svarbiausia. (...) Karantino laikotarpiu buvo apsiribota svarbiausiai įstatymais ir tuo metu pavyko rasti geriausią susitarimą“, – sakė parlamentaras.
G. Landsbergis teigė, kad nerimo kelia ir būsimas Sodros biudžetas.
„Sodros biudžetas, kuris nesurenkamas, ir jos rezervas, kuris yra išleistas, turėjo būti skirtas kitų metų pensijų indeksavimui, tų pinigų, panašu, nėra. Mes to iki galo nežinome, skaičiai nėra pateikti, nes ši Vyriausybė atsisakė (...) patekti biudžetą taisymui“, – kalbėjo jis.
„Diskusijoje su prezidentu tas klausimas iškilo, iš kokių lėšų kitais metais tos pensijos bus indeksuojamos. (...) Aišku, daug kas sakytų, kad galima skolintis, tačiau noriu priminti, kad mes jau pasiskolinome ir didžiąją dalį pasiskolintų pinigų išleidome taip pat“, – pridūrė parlamentaras.
Prezidento patarėjas Povilas Mačiulis po susitikimo sakė situacijos „nedramatizuojantis“.
„Aš galbūt taip nedramatizuosiu. Tikrai į detales šiandien nebuvo nueita, akcentuota, jog valstybės biudžetas ir jo juodraščio palikimas kitai kadencijai yra turbūt pats svarbiausias darbas. Prezidentas vertina atsakingą požiūrį į išlaidas, ypač priešrinkiminiu laikotarpiu. (...) Ta kontrolę prezidentas, kaip politinis lyderis, darys. Svarbiausia sulaukti pirmo juodraščio“, – komentavo patarėjas.
Prezidentas linkėjo bendro sutarimo
Prezidento patarėjas Povilas Mačiulis po susitikimo sakė, jog G. Nausėda palygino esamą situaciją Seime su maratono pabaiga ir palinkėjo Seimui „finišo tiesiojoje nesuklupti“.
„Nepaisant to, kad rinkiminis laikotarpis ir, tikėtina, daugiau chaoso gali būti Seime priimant sprendimus, bet yra pavyzdžių, jog partijos gali susitelkti net ir tokiu metu“, – kalbėjo P. Mačiulis.
Kaip susitelkimo pavyzdį jis pateikė partijų lyderių memorandumą dėl savivaldos stiprinimo, pasirašytą praėjusią savaitę.
Pasak P. Mačiulio, susitikimo metu paminėta nemažai prezidento iniciatyvų, tarp jų – vetuoti įstatymai: Žuvininkystės ir Valstybės ir savivaldybių turto valdymo.
Taip pat kalbėta apie jau registruotas prezidento iniciatyvas dėl viešųjų pirkimų tobulinimo ir korupcijos prevencijos, Miškų ir Valstybės apdovanojimų įstatymai.
„Taip pat prezidentas paminėjo tas iniciatyvas, kurios nėra dar šiuo metu registruotos, bet bus registruotos artimiausiu metu: Švietimo įstatymo vadinamas Lygaus starto paketas, Teismų įstatymas, kurio tikslas pretendentų į teisėjus atrankos procedūros optimizavimas“, – vardijo jis.
Seimo rudens sesija prasidės rugsėjo 10 dieną.
Naujausi komentarai