Užsienio reikalų ministras Audronius Ažubalis pareiškė gavęs Liustracijos komisijos patvirtinimą, kad Lietuvos ambasadorius Jungtinėse Tautose Dalius Čekuolis nebendradarbiavo su sovietų saugumo tarnyba - KGB. Ministras taip pat atkreipia dėmesį, jog prielaidos apie tariamas D.Čekuolio sąsajas su KGB pasirodė likus vos kelioms dienoms iki balsavimo sprendžiant, kas Jungtinių Tautų Generalinės Asamblėjos 67-ojoje sesijoje eis pirmininko pareigas. Vienas iš dviejų siūlomų kandidatų yra D.Čekuolis.
Ministras komentarą BNS šia tema pateikė po to kai žiniasklaidoje pasirodė informacija, kurioje, remiantis nurodomais archyviniais dokumentais, sugretinamos agento pseudonimu „R.Leipus“ ir D.Čekuolio pavardės.
„Prieš svarstant galimas kandidatūras Jungtinių Tautų Generalinės Asamblėjos 67-osios sesijos pirmininko postui užimti 2012-2013 metais, kaip ir dėl visų kitų kandidatų, teikiamų į diplomatinių atstovybių vadovų pareigas, pagal galiojančius Lietuvos teisės aktus kreipiausi į Liustracijos komisiją su prašymu pateikti informaciją, ar galimi kandidatai, tarp kurių ir D.Čekuolis, buvo svarstyti Liustracijos komisijoje ir jei taip, kokios išvados dėl jų buvo pateiktos. Liustracijos komisijos atsakyme, kurį URM gavo 2011 metų sausio 6 dieną, konstatuota, kad D.Čekuolis su KGB nebendradarbiavo“, - teigiama BNS pateiktame A.Ažubalio komentare.
„Teikdamas ambasadorių kandidatūras, visada remiuosi gautomis atitinkamų žinybų išvadomis, paneigiančiomis kandidato sąsajas su sovietinėmis KGB struktūromis“, - sako ministras.
A.Ažubalis teigė, jog ir anksčiau vadovaudamas Seimo Užsienio reikalų komitetui tuomet nuolat prašydavęs pateikti kompetentingų institucijų informaciją dėl kandidatų galimų ankstesnių sąsajų su sovietinėmis slaptosiomis tarnybomis.
A.Ažubalis taip pat atkreipė dėmesį į publikacijos apie D.Čekuolį pasirodymo laiką.
„Verta atkreipti dėmesį į “ypač atsitiktinį„ šio pobūdžio informacijos atsiradimo viešojoje erdvėje laiką, kai iki lemiamo balsavimo Generalinėje Asamblėjoje dėl pirmininko posto lieka vos kelios dienos“, - teigia URM vadovas.
Straipsnyje apie D.Čekuolį rašoma, jog Lietuvos atstovo varžovas rinkimuose - Serbijos užsienio reikalų ministras Vukas Jeremičius - yra „baigęs prestižinius Kembridžo ir Harvardo universitetus buvusio ilgamečio proeuropietiško Serbijos prezidento ir būsimojo premjero Boriso Tadičiaus bendražygis“, o D.Čekuolis - buvęs Sovietų Sąjungos diplomatas, baigęs Maskvos valstybinį tarptautinių santykių institutą (MGIMO)".
Serbijos kandidatą šiuo rinkimuose remia Rusija, tačiau alfa.lt publikacijoje keliama prielaida, esą „Maskvos, atrodo, nenuliūdintų ir Lietuvos kandidato pergalė Jungtinėse Tautose“.
„Pabrėžtina, kad oficialioji Maskva būtent ir iškėlė Serbijos užsienio reikalų ministro V.Jeremičiaus kandidatūrą, taip parodydama, kad Lietuvos pateikta Daliaus Čekuolio kandidatūra jiems yra visiškai nepriimtina dėl jo pasisakymų Jungtinių Tautų Generalinėje Asamblėjoje istorinio teisingumo klausimais, įskaitant ir jo pareiškimą, kad Antrojo pasaulinio karo pabaiga Lietuvai reiškė ne išsilaisvinimą, o sovietinę okupaciją“, - komentuoja URM vadovas.
Lietuva paskutiniu metu kritikavo Serbiją dėl akibrokšto, kai ji netikėtai sudarė konkurenciją pirmininkauti Jungtinių Tautų Generalinei Asamblėjai. Serbijos kandidatūrą viešai parėmė Rusija.
Lietuvos diplomatai teigia, kad dar 2004 metais pranešė, jog šiemet sieks Jungtinių Tautų Generalinės Asamblėjos pirmininko posto į jį siūlANT ambasadorių Dalių Čekuolį.
Tačiau užsienio reikalų ministro Vuko Jeremičiaus kandidatūrą netikėtai iškėlė Serbija. Abi šalys priklauso Rytų Europos grupei, kuri pagal regioninio atstovavimo principą šiemet deleguos pirmininką.
Balsavimas JT Generalinės Asamblėjos 67-osios sesijos pirmininko postui užimti vyks penktadienį.
Naujausi komentarai