Vyriausybė, regis, nutarė sumažintomis algomis ir socialinėmis išmokomis nepatenkintus žmones užtampyti po teismus. Tam ruošiama ištisa teisininkų armija.
Subūrė armiją
Vyriausybė trečiadienį svarstys nutarimo projektą, kuriuo siūloma daugybės įstaigų teisininkus skirti valstybės atstovais teismuose, kuriuose žmonės skundžia valstybę dėl sumažintų pensijų, išmokų, algų ir t. t.
Premjero Andriaus Kubiliaus pasirašytame dokumente aiškiai nurodoma, kad teisininkai neturės teisės nei sudaryti su gyventojais taikos sutartį, nei pripažinti, kad ieškiniai pagrįsti.
Taip Vyriausybė ruošiasi teismų lavinai. Mat Konstitucinis Teismas (KT) balandį išaiškino, kad algos ir socialinės išmokos gali būti mažinamos tik laikinai, o pagerėjus ekonominei situacijai jos turi būti grąžintos į buvusį lygį. Taip pat nustatyta, kad pensijos sumažintos neproporcingai.
Vyriausybės nutarimo projekte įtrauktos dešimtys įstaigų: ministerijos, "Sodra", departamentai, Generalinė prokuratūra ir t. t. Jei nutarimas bus priimtas, kiekvienos įstaigos teisininkai turės bylinėtis su kolegomis, kurie per teismą mėgins išsireikalauti nubrauktą algos ar išmokos dalį. "Sodros" padaliniai Vyriausybės sprendimu turėtų po teismus tampyti pensininkus ir neįgaliuosius, padavusius ieškinius, Darbo birža būtų įtraukta į teismų maratoną su nepatenkintais bedarbiais.
Į ugnį – ugnimi
Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos (LPSK) pirmininkas Artūras Černiauskas dienraščiui teigė, esą profesinės sąjungos į Vyriausybės skelbiamą karą reaguos atitinkamai. Esą bus pasirūpinta, kad teismus pasiektų kuo daugiau ieškinių dėl sumažintų algų ir išmokų.
"Jeigu Vyriausybė patvirtins tokį nutarimą, mes užversime teismus ieškiniais. Pasitelksime savas pajėgas, siūlysime nemokamai rašyti ieškinius. Pradės strigti teismų darbas. Lazda vis tiek du galus turi", – kalbėjo A.Černiauskas.
Pasak jo, ginkluodamasi teisininkais Vyriausybė tikisi sutaupyti. Esą antikonstituciniai įstatymai nebus taisomi tikintis, kad ne visi jų paliesti žmonės kreipsis į teismus. "KT įpareigoja taisyti antikonstitucinius teisės aktus. Bet nėra pasakyta, per kiek laiko tai turi būti įvykdyta. O į teismą paprastai kreipiasi apie pusė paliestų žmonių. Jie tikisi taip išlošti ir sutaupyti", – piktinosi profesinių sąjungų lyderis.
Prezidentės patarėja pašiurpo
Tokioms A.Kubiliaus Vyriausybės užmačioms kategoriškai nepritaria Prezidentės Dalios Grybauskaitės vyriausioji patarėja Solveiga Cirtautienė. Anot jos, Vyriausybė turi vykdyti KT sprendimą, o ne ginkluotis teisminiam karui su savo šalies gyventojais.
"Manome, kad siekiant išlaikyti stabilumą visuomenėje ir pagarbą teisei, teisminis susidariusios situacijos sprendimo būdas nėra tinkamiausias ir juo labiau negali būti skatinamas. KT priimtų aktų ignoravimas teisinėje valstybėje negali būti pateisinamas jokiais argumentais", – rašoma Ministro pirmininko tarnybai adresuotame S.Cirtautienės rašte.
Prezidentės patarėja Rasa Svetikaitė dienraščiui teigė, esą Vyriausybės ginklavimasis teisininkais iš dalies suprantamas, mat veikiausiai bus paduota daugybė ieškinių dėl sumažintų algų ir pensijų. Tačiau, R.Svetikaitės teigimu, reikia nedelsiant taisyti KT užkliuvusius sprendimus, o ne ruoštis kovai su šių sprendimų padariniais. Esą A.Kubilius kovoja su simptomais, bet ne su ligos priežastimi.
D.Matulionis: Konstitucijos nepažeidėme
Ministro pirmininko kancleris Deividas Matulionis dienraščiui teigė nesutinkantis su prezidentūros pozicija. Esą Vyriausybės elgesys negali būti traktuojamas kaip KT sprendimo ignoravimas.
"Skaitykite tą KT sprendimą. Ten yra išaiškinami ankstesni sprendimai. Pavyzdžiui, laikinojo įstatymo dėl pensijų ir socialinių išmokų mažinimo įstatymo nuostatose nėra neatitikties Konstitucijai. KT patvirtino tas pačias nuostatas, kurias yra jau ne kartą patvirtinęs. Vyriausybės nuomone, tiktai teismai turėtų nuspręsti (dėl algų ar išmokų kompensavimo, – red. past.). Mes tiktai įsipareigojame, kad jeigu teismas priims tokį sprendimą, mokėsime tuos pinigus, kurie priklauso pagal teismo sprendimą", – aiškino D.Matulionis.
Jis patvirtino, kad naujoji tvarka iš esmės reikštų, kad nubrauktą algos, pensijos ar motinystės išmokos dalį susigrąžinti norintys žmonės turės pavieniui kreiptis į teismus. "Taip, iš esmės tokia būtų logika", – atsidusęs tarė kancleris.
Pašnekovas užsiminė, kad masiniai kreipimaisi į teismus valstybei nemažai kainuos. "Esame pasiruošę ieškoti išteklių. Bet, aišku, tikimės ir teismų supratimo", – tikino D.Matulionis.
Naujausi komentarai