Pirmadienį Vilniaus apygardos prokurorai sostinės 3-ios apylinkės teismui perdavė baudžiamąją bylą dėl neteisėto Italijos piliečio Luigitrezo Bosca pašalinimo iš akcinės bendrovės "Alita" privatizavimo proceso.
Piktnaudžiavimu tarnybine padėtimi kaltinamas buvęs valstybės įmonės Valstybės turto fondas (VTF) generalinis direktorius 50-metis Povilas Milušauskas. Jis 2006 metų pradžioje atsistatydino iš šių pareigų esą dėl psichologinės įtampos.
P.Milušauskas psichologinės įtampos „neatlaikė“, paaiškėjus faktams, kad jis disponavo slapta informacija, su kuria neturėjo teisės dirbti bei suabejojus, ar fondas spręsdamas alkoholio gamintojos „Alita“ privatizavimo klausimus, galėjo priimti pagrįstus sprendimus, o pats direktorius – vadovauti VTF.
„Alitos“ privatizavimo istorija prasidėjo 2002 metų rugpjūčio 14 dieną, kai Vyriausybės nutarimu ši įmonė buvo įtraukta į privatizuojamų objektų sąrašą.
Kitų metų sausį VTF pateikė „Alitos“ privatzavimo programą, pagal kurią nustatyta privatizuojamo akcijų paketo pradinė kaina – 50 mln. litų už parduodamą 83,77 proc. bendrovės akcijų paketą.
Jau gegužės mėnesį privatizavimo konkurse buvo užregistruoti keturi dalyviai, tarp kurių buvo ir Italijos verslininkas L.Bosca. Jis 2003 metų birželio 26 dieną buvo paskelbtas konkurso laimėtoju, už įmonės akcijas pasiūlęs didžiausią sumą – 92,2 mln. litų.
TVF pakvietė L.Boscą atvykti ir parafuoti akcijų pirkimo–pardavimo sutarties projektą, tačiau šiam per nurodytą laiką neatvykus, 2003 metų spalio 14 dieną fondas panaikino privatizavimo konkurso rezultatus ir pavedė dėl įmonės akcijų pardavimo derėtis su antrą vietą užėmusiu konkurso dalyviu – bendrove „Mineraliniai vandenys", už "Alitą" pasiūliusiai 60 mln. litų. Šiai atsisakius dalyvauti tolimesniame konkurse, antrą vietą užėmusiu konkurso dalyviu pripažintas konsorciumas „Invinus".
Nors dar 2003 metų gruodį Generalinė prokuratūra ir Seimo Antikorupcijos komisija įspėjo Vyriausybę, kad konsorciumą „Invinus" pripažinus antros vietos laimėtoju galėjo būti pažeisti teisės aktai, o valstybei padaryta žala, gruodžio 24-aja Vyriausybė pritarė „Alitos“ pirkimo–pardavimo sutarties projektui. Taip 2004 metų sausio 6 dieną įmonės akcijas už 58,05 mln. litų įsigijo „Invinus“.
2006 metų spalio 11 dieną Aukščiausiasis Teismas nusprendė, kad didžiausią kainą už „Alitą" siūlęs L.Bosca buvo neteisėtai pašalintas iš šios bendrovės privatizavimo, todėl VTF jam privalo atlyginti patirtus nuostolius - 1,7 mln. litų. Po penkių dienų laikinoji Seimo komisija nustatė, kad privatizuojant „Alitą" valstybei padaryta beveik 36 mln. litų žala, o atsakomybę už tai turi prisiimti buvęs premjeras Algirdas Brazauskas, buvęs ūkio ministras Petras Čėsna ir buvęs VTF vadovas P.Milašauskas.
2007 metų gegužės 23 dieną savo žodį šioje istorijoje tarė ir Konstitucinis Teismas, pripažinęs, kad „Alitos“ privatizavimas prieštarauja Konstitucijai.
Teisingumo ministerijos išvadose taip pat nurodoma, kad privatizuojant „Alitą" valstybei buvo padaryta daugiau kaip 1,754 mln. litų žalos. Prie šių nuostolių papildomai turėtų būti priskaičiuojamos ir negautos pajamos. Kita vertus, dabartiniai „Alitos" savininkai į bendrovės modernizavimą taip pat investavo nemažai lėšų.
Pati „Alita", pernai gruodį peržiūrėjusi veiklos rezultatus ir atsižvelgusi į pasikeitusias rinkos kainas, prognozuoja, kad 2008 m. bus patyrusi 14 mln. litų ikimokestinių nuostolių.
Neoficiliai kalbama, kad bendrovės vadovai šiuo metu nėra patenkinti savo pirkiniu ir dabar esą mielai ją atiduotų valstybei. Tačiau „Alitos" valdybos pirmininkas ir generalinis direktorius Vytautas Junevičius atsisakė komentuoti šiuos teiginius.
„Nekomentuosiu šitų dalykų. Čia visiškai politinis reikalas. Politikai vienas kitą tiesiog daužo mūsų įmonės vardu", – paklaustas, ar sutiktų grąžinti valstybei privatizuotą bendrovę, atsakė V.Junevičius.
***
Alitos pardavimo istorija
2002 m. rugpjūčio 14 d. "Alita" Vyriausybės nutarimu įtraukta į privatizuojamų objektų sąrašą.
2003 m. sausio 27 d. Valstybės turto fondas pateikė "Alitos" privatizavimo programą, pagal kurią nustatyta privatizuojamo akcijų paketo pradinė kaina – 50 mln. litų už parduodamą 83,77 proc. bendrovės akcijų paketą.
2003 m. gegužės 7 d. dalyvauti "Alitos" privatizavimo konkurse užregistruoti 4 dalyviai: įmonės vadovų Vytauto Junevičiaus, Vilmanto Pečiūros, Arvydo Jono Stankevičiaus ir Dariaus Vėželio konsorciumas ("Invinus"); Italijos verslininkas Luigiterzo Bosca; bendrovių "Eugesta" ir "Vinvesta" konsorciumas bei "Mineraliniai vandenys".
2003 m. birželio 26 d. privatizavimo konkurso laimėtoju paskelbtas L.Bosca, kuris už įmonės akcijas pasiūlė per 90 mln. litų.
2003 m. rugsėjo 2 d. Valstybės turto fondas pakvietė L.Boscą atvykti ir parafuoti akcijų pirkimo–pardavimo sutarties projektą, tačiau šis per nurodytą laiką neatvyko.
2003 m. spalio 14 d. Valstybės turto fondas panaikino privatizavimo konkurso rezultatus ir pavedė dėl įmonės akcijų pardavimo derėtis su antrą vietą užėmusiu konkurso dalyviu – bendrove "Mineraliniai vandenys", už "Alitą" pasiūliusia 60 mln. litų. Tačiau tą pačią dieną "Mineraliniai vandenys" bei "Eugesta" ir "Vinvesta" raštu atsisakė toliau dalyvauti privatizavimo konkurse.
2003 m. spalio 21 d. antrą vietą užėmusiu viešo konkurso dalyviu pripažintas konsorciumas "Invinus". Lapkričio pradžioje sutarties dėl "Alitos" akcijų paketo pirkimo–pardavimo projektas buvo parafuotas ir pateiktas Vyriausybei.
2003 m. gruodžio 1 d. Generalinė prokuratūra ir Seimo Antikorupcijos komisija įspėjo Vyriausybę, kad konsorciumą "Invinus" pripažinus antros vietos laimėtoju galėjo būti pažeisti teisės aktai, o valstybei padaryta žala.
2003 m. gruodžio 24 d. Vyriausybė pritarė "Alitos" akcijų pirkimo–pardavimo sutarties projektui. Įmonės akcijos parduotos už 58,05 mln. litų įmonės vadovų V.Junevičiaus, V.Pečiūros, A.J.Stankevičiaus ir D.Vėželio konsorciumui. Sutartis pasirašyta 2004 m. sausio 6 d.
2006 m. spalio 11 d. Aukščiausiasis Teismas nusprendė, kad didžiausią kainą už "Alitą" siūlęs L.Bosca buvo neteisėtai pašalintas iš šios bendrovės privatizavimo. Valstybės turto fondas pagal Aukščiausiojo Teismo sprendimą privalėjo jam atlyginti 1,7 mln. litų nuostolius.
2006 m. spalio 26 d. laikinoji Seimo komisija nustatė, kad privatizuojant "Alitą" valstybei padaryta 35,905 mln. litų žala, o atsakomybę už tai turi prisiimti buvęs premjeras Algirdas Brazauskas, buvęs ūkio ministras Petras Čėsna ir buvęs Valstybės turto fondo vadovas Povilas Milašauskas.
2007 m. gegužės 23 d. Konstitucinis Teismas pripažino, kad "Alitos" privatizavimas prieštarauja Konstitucijai.
Naujausi komentarai