Pereiti į pagrindinį turinį

Atliks tyrimą dėl V. Sladkevičiaus, S. Sondeckio, D. Banionio pavardžių KGB bylose

2021-03-22 08:17
BNS inf.

Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras (LGGRTC) atliks tyrimą dėl kardinolo Vincento Sladkevičiaus, dirigento Sauliaus Sondeckio ir aktoriaus Donato Banionio figūravimo sovietų saugumo KGB bylose.

Atliks tyrimą dėl V. Sladkevičiaus, S. Sondeckio, D. Banionio pavardžių KGB bylose
Atliks tyrimą dėl V. Sladkevičiaus, S. Sondeckio, D. Banionio pavardžių KGB bylose / A. Ufarto / Fotobanko, redakcijos archyvo nuotr.

„Šiandien į mane kreipėsi Lietuvos nepriklausomybės Akto signatarų klubas, prašydamas pakartotinai ištirti kaltinimus kardinolui V. Sladkevičiui, dirigentui S. Sondeckiui ir žymiam aktoriui D. Banioniui dėl jų galimo bendradarbiavimo su KGB. Jie prašo sudaryti darbo grupę, į kurią įeitų istorikai, Signatarų klubo bei tremtinių ir politinių kalinių atstovai, ir atlikti pakartotinį tyrimą šiuo klausimu. Tokį įsakymą šiandien aš rengiuosi pasirašyti“, – pirmadienį Lietuvos radijui sakė A. Jakubauskas.

Skelbiant KGB bylas, rezonanso sulaukė duomenys, kad sovietų okupacijos metais užverbuoti dirbti KGB agentais buvo aktorius D. Banionis ir dirigentas S. Sondeckis. Žurnalo pabaigoje įrašytas ir dvasininkas V. Sladkevičius, tačiau jo įrašymo aplinkybės pabaigoje lieka neaiškios. Kiti dokumentai rodo, kad V. Sladkevičius verbuotas 1958 metais, tačiau nebendradarbiavo, nes agento darbo byla neužvesta, ir po metų iš agentūrinio tinklo išbrauktas bei ištremtas į Nemunėlio Radviliškį.

Jie prašo sudaryti darbo grupę, į kurią įeitų istorikai, Signatarų klubo bei tremtinių ir politinių kalinių atstovai, ir atlikti pakartotinį tyrimą šiuo klausimu.

Sprendimą atnaujinti tyrimą LGGRTC vadovas priėmė Seime situaciją centre nagrinėjusiai darbo grupei keliant jo tolesnio vadovavimo įstaigai klausimą. Darbo grupė praėjusią savaitę priėmė išvadas, kuriomis Seimo valdybai siūlo kreiptis į Seimą dėl A. Jakubausko tinkamumo užimti šias pareigas.

LGGRTC direktorių skiria ir atleidžia Seimas. Parlamento skiriamo valstybės institucijos vadovo atleidimą inicijuoti gali Seimo valdyba, komitetas arba penktadalis parlamentarų.

Seimo valdyba darbo grupę aiškintis situaciją Genocido centre sudarė, sulaukusi kelių kreipimųsi dėl įtampos šioje įstaigoje, galimo mokslinių tyrimų politizavimo. Laiškuose teigta, kad situacija pablogėjo pernai vasarą centrui pradėjus vadovauti Seimo paskirtam A. Jakubauskui.

Kovo 12 dieną iš darbo LGGRTC atleista viena iš direktoriaus kritikių istorikė Mingailė Jurkutė. Kaip atleidimo priežastis nurodyti pasikartoję pažeidimai, „susiję su tuo, kad nepateikiant faktų ir argumentų arba pateikiant tikrovės neatitinkančius faktus ir argumentus paskleista informacija, kuri suklaidino centro veikla besidominčią bendruomenę“. Anot pranešimo, darbuotoja taip pat sukėlė abejonių savo įstaigos darbo patikimumu ir teisėtumu.

A. Jakubauskas ne kartą atmetė priekaištus ir kaltinimus. Ketvirtadienį išplatintame viešame laiške jis sakė, kad nepasitenkinimą reiškia 17 centro darbuotojų, t. y. 12 procentų viso darbo kolektyvo.

LGGRTC tiria visas genocido bei nusikaltimų žmonijai ir žmoniškumui apraiškas ir Lietuvos gyventojų persekiojimą okupacijų metais, taip pat ginkluoto ir neginkluoto pasipriešinimo okupacijoms procesus, inicijuoja genocido organizatorių ir vykdytojų teisinį įvertinimą, įamžina laisvės kovotojų ir genocido aukų atminimą.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų