Švietimo ministerija: didės finansavimas fiziniams ir technologiniams mokslams Pereiti į pagrindinį turinį

Švietimo ministerija: didės finansavimas fiziniams ir technologiniams mokslams

2014-02-04 10:10
BNS inf.

Mažėjant abiturientų skaičiui, Švietimo ir mokslo ministerija (ŠMM) teigia lėšų studijoms nemažinsianti, tačiau didinsianti tikslinį finansavimą.

Švietimo ministerija: didės finansavimas fiziniams ir technologiniams mokslams
Švietimo ministerija: didės finansavimas fiziniams ir technologiniams mokslams / A. Ufarto / BFL nuotr.

Mažėjant abiturientų skaičiui, Švietimo ir mokslo ministerija (ŠMM) teigia lėšų studijoms nemažinsianti, tačiau didinsianti tikslinį finansavimą.

Vyriausybei svarstyti pateiktame ŠMM nutarimo dėl 2014 metų finansavimo paskirstymo pagal studijų sritis projekte numatoma didinti finansavimą fiziniams ir technologijos mokslams, ypač informacinių technologijų studijoms.

Kaip antradienį per spaudos konferenciją pristatant parodą "Mokymasis. Studijos. Karjera 2014" pažymėjo švietimo ir mokslo ministras Dainius Pavalkis, nors abiturientų mažėja 5 proc., valstybės studijoms skiriamą lėšų sumą siūloma išlaikyti tokią pat kaip pernai.

Iš viso bakalauro ir vientisosioms studijoms šiais metais numatoma skirti beveik 30 mln. litų.

"Nors abiturientų dėl demografinių priežasčių, palyginti su pernai, turime mažiau, mūsų prioritetas – studijų finansavimo nemažinti ir jį koncentruoti į kokybę. Labai svarbu į studijas investuojamus valstybės pinigus naudoti efektyviai ir tikslingai, todėl numatome didinti lėšas, skiriamas tikslinėms studijų vietoms", - sakė ministras.

Pagal ŠMM projektą, fiziniams ir technologijos mokslams atiteks daugiau nei pernai – apie 40 proc. priėmimui į aukštąsias mokyklas skirtų lėšų, pernai jų teko 30 procentų. Daugiau lėšų taip pat numatoma skirti biomedicinos studijoms. 

"Mes stabiliai didinam Lietuvai reikalingų specialybių finansavimą - fizinių, technologinių mokslų, biomokslų, nes Lietuvos pridėtinė vertė, kuriantis, generuojantis, pritraukiantis užsienio kapitalą elementas, mokantis mokesčius į valstybės iždą ir yra tai, ką turime pasiekti. Tik užtikrinus gerą gamybą, pramonės, verslo funkcionavimą, mes turėsim (sumokėtus - red.) mokesčius, jei nebus pramonės, neturėsim ir nieko daugiau", - sakė ministras.

Jis taip pat pažymėjo, jog sunku prognozuoti, kokių specialybių reikės po ketverių-šešerių metų, tačiau šiuo metu visoje Europoje trūksta technologinių specialybių atstovų, informacinių technologijų specialistų.

"Pasakyti, kas bus po ketverių-penkerių metų, sunkai galim, bet bendra tendencija aiški - trūksta inžinierių, technologų, biotechnologų, informacinių technologijų specialistų, ir šios sritys yra tai, kas turėtų būti skatinama", - sakė D.Pavalkis.

Ministras pabrėžė, jog informacinių technologijų specialistų trūksta įvairaus lygio - ne tik universitetų, kolegijų lygio, bet ir profesinio pasirengimo lygio, todėl bus kuriama kompiuterininkų profesinė mokykla.

"Steigsime kompiuterininkų profesinę mokyklą, kur būtent paruoštų (trūkstamus specialistus - red.). Jeigu mums gerai seksis, ji pradės veikti nuo rugsėjo pirmos, jei blogiau - nuo sausio", - sakė ministras.

Iš viso planuojama, kad valstybės finansavimą 2014-aisiais galėtų gauti 15,5 tūkst. studentų: 14,4 tūkst. pirmakursių gautų studijų krepšelius, daugiau nei tūkstantis – tikslinį finansavimą ir studijų stipendijas.

Vertinant pastarųjų metų priėmimo praktiką, numatoma, kad šiemet valstybės finansuojamą vietą universitetuose ar kolegijose galės gauti apie pusė stojančiųjų, tvirtina ŠMM. 

Atsižvelgiant į specialistų darbo rinkoje perteklių, numatoma mažinti socialinių mokslų, tokių kaip verslo ir vadybos, teisės finansavimą. Sudaromos sąlygas daugiau studentų priimti į visuomenės saugumo, žemės ūkio, sporto, visuomenės sveikatos, slaugos bei inžinerijos specialybes. 

Pasak pranešimo, ypatingas dėmesys bus skiriamas valstybės ūkiui reikalingoms specialybėms, į kurias priimtieji pasirašys sutartis su būsimais darbdaviais, taip pat ministerija siūlo gerokai didinti lėšas, skiriamas tikslinėms studijoms finansuoti. 2014 metais valstybei būtinoms specialybėms numatoma skirti beveik 60 proc. daugiau nei pernai.

Vasario 6–8 dienomis Lietuvos parodų ir kongresų centre "Litexpo" rengiama paroda skirta mokiniams, abiturientams, jų tėvams, mokytojams, bus pateikiama informacija apie stojimo tvarką, studijų, karjeros planavimo galimybes ir naujoves, moksleivius konsultuos psichologai, karjeros specialistai, atskirų įmonių stenduose bus galima praktiškai susipažinti su jų darbo specifika.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra