Gyvenimą 2014-aisiais Lietuvoje didžia dalimi nulėmė geopolitinė situacija. Dėl Rusijos agresijos Ukrainoje Lietuvos verslininkams skubiai teko ieškoti alternatyvių rinkų, o valdžiai – priešnuodžio prieš Kremliaus propagandą. Šie uždaviniai ir kitąmet liks vienu pagrindinių ministerijų rūpesčių.
Paieška keliomis kryptimis
Žemės ūkio ministerijos atstovai pripažįsta, kad šie metai buvo tikrai nelengvi žemdirbiams, nes reikėjo spręsti Rusijos embargo žemės ūkio ir maisto produktams, afrikinio kiaulių maro sukeltas problemas.
2015 m. gyvulininkystei skatinti bus teikiama didžiausia susietosios paramos dalis ir papildoma nacionalinė parama tiesioginėmis išmokomis gyvulininkystės ūkiams skatinti. Ministerija žada, kad bus teikiama investicinė parama gyvulininkystės ūkiams modernizuoti, tobulinama ūkinių gyvūnų veislininkystės sistema.
Siekiant išlaikyti stabilius vaisių, uogų ir daržovių auginimo plotus ūkiams bus teikiama susietoji parama. Didinant užimtumą kaime, kaip žada ministerija, bus remiami jaunieji ūkininkai bei asmenys, studijuojantys aukštosiose mokyklose studijų programas, susijusias su žemės ūkio, maisto ūkio ir kaimo plėtros sritimis.
Melioracijos srityje bus vykdomi valstybei nuosavybės teise priklausančių melioracijos statinių priežiūros ir remonto darbai, o naudojant ES finansinę paramą ir pritraukiant privačias lėšas – požeminio drenažo rekonstravimo projektai privačioje žemėje.
Ministerija žada prisidėti ir prie eksporto rinkų paieškos žemės ūkio ir maisto produktams. Bus remiamos žemės ūkio ir maisto produktų ES pardavimo skatinimo priemonės vidaus rinkoje ir trečiosiose šalyse, organizuojamas įmonių dalyvavimas parodose, verslo misijose ir kituose eksporto plėtros renginiuose. Kitais metais Lietuvoje bus įteisintas ritualinis skerdimas, kuris, tikimasi, atvers mėsos perdirbėjams kelius į Rytų rinkas.
Kitąmet taip pat bus ruošiamasi įstoti į Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizaciją, tad bus atliekami paruošiamieji darbai.
Pilietiškumo ugdymas
Švietimo ir mokslo ministerija 2015 m. planuoja įveiklinti modernius Lietuvos verslo slėnius ir sektorinius praktinio mokymo centrus, suteikti naują bendradarbiavimo postūmį Lietuvos mokslui ir verslui. Vienas iš siekių, kaip teigia ministerijos atstovai ryšiams su visuomene, – atverti jaunimui galimybes panaudoti mokslo idėjas inovacijoms kurti, o sektorinių profesinio rengimo centrų infrastruktūrą – kvalifikuotam įsiliejimui į darbo rinką.
Didėlį dėmesį žadama skirti švietimo kokybei gerinti: planuojama keisti vadovėlių aprūpinimo tvarką, daugiau dėmesio sutelkti į mokytojų kvalifikacijos tobulinimą, skatinti mokyklų bendruomenių iniciatyvas siekiant geresnių ugdymo rezultatų. "Ypatingą dėmesį skirsime tiek formaliam, tiek neformaliam mokinių pilietiškumo ugdymui, stiprinsime užsienio lietuvių jaunimo ryšius su Lietuva", – pabrėžia ministerijos atstovai.
Skatins gyventi sveikai
Sveikatos apsaugos ministerija kitais metais planuoja sukurti elektroninės sveikatos paslaugų ir bendradarbiavimo infrastruktūros informacinę sistemą, kuri leistų centralizuotai tvarkyti pacientų elektronines sveikatos istorijas ir užtikrintų pacientams nemokamą ir saugią prieigą prie savo sveikatos istorijos.
Planuojama skatinti bendruomenių sveikatos tarybų bendradarbiavimą su nevyriausybinėmis organizacijomis, parengti šalies sveikatos sistemos įstatymo pakeitimo įstatymo projektą.
Taip pat žadama parengti savivaldybių institucijoms rekomendacijas, kaip atlikti sveikatos stiprinimo ir stebėsenos funkcijas, ir diegti kompleksines vaikų bei paauglių psichikos sveikatos priežiūros paslaugas penkiuose didžiausiuose Lietuvos miestuose įkurtuose diferencijuotuose kompleksinės psichiatrinės pagalbos vaikui ir šeimai centruose.
Siekiant skatinti sveiką mitybą, fizinį aktyvumą, aplinkos sveikatinimą ir visuomenės sveikatos stebėsenos gerinimą, mažinti tabako, alkoholio ir narkotinių medžiagų vartojimą, taip pat sužalojimų, apsinuodijimų ir tam tikro išorinio poveikio padarinių, ministerija žada parengti Visuomenės sveikatos plėtros programos projektą.
Kitąmet taip pat planuojama įgyvendinti programas, skirtas psichikos sveikatos priežiūros paslaugų infrastruktūrai gerinti, sergamumui širdies ir kraujagyslių ligomis ir mirtingumui nuo jų mažinti, ankstyvai onkologinių susirgimų diagnostikai ir visaverčiam jų gydymui užtikrinti.
Rūpinsis valstybės turtu
Finansų ministerijos kitų metų veiklos prioritetai – įprastiniai: ūkio konkurencingumo didinimas, nedarbo mažinimas, socialinės įtraukties didinimas, valstybės biudžeto ir savivaldybių biudžetų visumos deficito mažinimas. Be to, ministerijos atstovai teigia siekiantys stiprinti savivaldos finansinę drausmę, mažinti šešėlinės ekonomikos mastus, aktyviau kovoti su korupcija, įdiegti valstybės nekilnojamojo turto centralizuoto valdymo sistemą.
Dėl to žadama sukurti Valstybės turto informacinę paieškos sistemą (VTIPS) ir ją naudoti turtui valdyti. Taip pat žadama vykdyti tikslines priemones, siekiant mažinti pajamų neapskaitymo mastą ir užtikrinti tinkamą pridėtinės vertės mokesčio (PVM) prievolių vykdymą, užkirsti kelią sukčiavimui, nepagrįstai PVM atskaitai, nepagrįstam 0 proc. PVM tarifo taikymui ir privačių poreikių tenkinimui įmonių lėšomis.
Ministerija žada vykdyti kontrabandos, neteisėto disponavimo akcizais apmokestinamomis prekėmis, kitų teisės aktų reikalavimus pažeidžiančių veiklų ir gaunamų iš jų pajamų užkardymo priemones, bei korupcinio pobūdžio nusikalstamų veikų prevenciją, užkardymą, atskleidimą ir tyrimą.
Ministerijų naujienos
2015 m. Lietuvoje turės būti įgyvendinta naujosios ES Bendrosios žemės ūkio politikos reformą. Didelis dėmesys bus skiriamas tiesioginei paramai.
Kitais metais startuos nauja Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 m. programa. Ministerijos vardijami jos tikslai – žemės ūkio subjektų konkurencingumo didinimas, užimtumo kaimo vietovėse didinimas, biologinės įvairovės ir kraštovaizdžio išsaugojimas, taip pat bus siekis didinti miškų ekosistemų vertę ir prisitaikymą prie klimato kaitos, skatinti bendruomeniškumą ir gyvenimo kokybę kaime, inovacijas, kaimo plėtros procese dalyvaujančių asmenų gebėjimų ugdymą ir mokymąsi visą gyvenimą.
Europos Komisija padidins finansavimą Lietuvai dėl afrikinio kiaulių maro (AKM). Lietuva už išlaidas, patirtas vykdant AKM priemones, gaus 1 937 840 eurų paramos. Šios lėšos kompensuos išlaidas, kurias patyrė valstybė, skirdama finansavimą priemonėms, padėsiančioms apsisaugoti nuo afrikinio kiaulių maro.
Nuo 2015 m. sausio 1 d. auklėtojų ir priešmokyklinio ugdymo pedagogų atlyginimams didinti skiriama per 30 mln. litų. Jų algos augs 10 proc., arba apie 200 litų.
2015 m. mokinio krepšelis bus didesnis 36 litų ir sudarys 3 384 litus, arba 980 eurų.
Užmokestis didės mokytojams, dirbantiems didesnėse nei 23 mokinių klasėse: jiems bus daugiau mokama už mokinių darbų taisymą. Valstybės biudžete tam papildomai skiriama 5 mln. litų.
Kitais metais bus reglamentuoti rizikingiausi pacientų saugai diagnostikos ir gydymo protokolai.
Žadama įdiegti ir plėtoti elektroninio recepto kompensuojamiesiems vaistams paslaugą.
Ministerija parengs Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimo dėl Profesinės sveikatos priežiūros plėtros koncepcijos patvirtinimo projektą, kuriama bus siekiama skatinti darbdavius rūpintis darbuotojų sveikata.
Nuo kitų metų įsigalios lengvatinis 9 proc. PVM tarifas turizmo veiklą reglamentuojančių teisės aktų nustatyta tvarka teikiamoms apgyvendinimo paslaugoms.
Nuo 2015 m. kovo 1 d. didės akcizai alui, vynui bei kitiems fermentuotiems gėrimams, tarpiniams produktams, etilo alkoholiui, cigaretėms, cigarams ir cigarilėms.
Naujausi komentarai