Pereiti į pagrindinį turinį

Dėl medicininių kanapių įteisinimo spręs kitą savaitę

2017-11-09 15:17

Seime ketvirtadienį planuota pateikti siūlymą įteisinti medikamentus, savo sudėtyje turinčius kanapių, tačiau iniciatoriai nepasirūpino, kad formaliai klausimas būtų įtrauktas į sesijos darbų planą.

Dėl medicininių kanapių įteisinimo spręs kitą savaitę
Dėl medicininių kanapių įteisinimo spręs kitą savaitę / Scanpix nuotr.

Parašus dėl projekto pateikimo artimiausiame posėdyje surinkęs konservatorius Mykolas Majauskas apkaltino Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkę Agnę Širinskienę klausimo sabotavimu, tačiau ši sakė parlamentarą pasielgus nekolegiškai ir ragino neieškoti sąmokslo teorijų.

„Mes su jumis kalbėjome ir labai gražiai, kad tą projektą pristatysime antradienį ir visos tos problemos išsispręs. Šiomis dienomis dėl užimtumo ir kitų dalykų aš net fiziškai pristatymui nespėju pasiruošti. Be to, jūs iškrečiate gana įdomų siurprizą – netgi neinformavęs, nepasitaręs, staiga puolate rinkti parašus ir nurodinėti, ką Seimo narys turi daryti, kai registruoja projektą“, – per posėdį sakė A. Širinskienė.

Tuomet M. Majauskas pateikė nutarimo projektą, kad medicininių kanapių klausimas būtų įtrauktas į programą, tačiau ir toliau A. Širinskienė atsisakė jį pristatyti argumentuodama, kad pr darbų gausą nespėjo pasiruošti.

„Jūs puikiai žinote, kokia situacija su medikų atlyginimais. Neformalūs susitikimai šiandien prasidėjo praktiškai septintą valandą ryto, aš tiesiog labai apgailestauju, nes tikrai negalėjau pasiruošti, ir kitą antradienį mes šitą projektą svarstysime“, – sakė A. Širinskienė, popietiniame posėdyje pakviesta į tribūną pristatyti projekto.

Visų pirma reikia galvoti apie pacientus, kurie kiekvieną dieną turi leistis morfijų, vaistus opijaus pagrindu, kai galėtų vartoti vaistus su kanapių preparatais, kurie turi gerokai mažiau žalos. Kiekviena diena tuo pažiūriu svarbi.

„Labai apmaudu, nes pristatyt užtruktų vieną-dvi minutes, ir galėtume judėti į priekį. Visų pirma reikia galvoti apie pacientus, kurie kiekvieną dieną turi leistis morfijų, vaistus opijaus pagrindu, kai galėtų vartoti vaistus su kanapių preparatais, kurie turi gerokai mažiau žalos. Kiekviena diena tuo pažiūriu svarbi“, – į tai atsakė konservatorius M. Majauskas.

Pirmieji siūlymą įteisinti medicininių kanapių vartojimą išsakė konservatoriai M. Majauskas ir Irena Degutienė, kurie kreipėsi į sveikatos apsaugos ministrą Aurelijų Verygą su siūlymu tokius medikamentus leisti vartoti Lietuvoje.

Tuomet Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) atstovai sveikatos apsaugos ministras A. Veryga, frakcijos seniūnas Ramūnas Karbauskis ir Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkė A. Širinskienė registravo atitinkamas pataisas.

Jos leistų medicinoje naudoti tokius vaistinius preparatus, jei jų saugumas ir veiksmingumas yra įrodytas moksliniais tyrimais, o preparatas yra registruotas, o nauja tvarka įsigaliotų nuo 2019 metų, tačiau M. Majauskas siūlo ją ankstinti.

Įstatymų pataisas teikiantys „valstiečiai“ aiškinamajame rašte pažymi, kad siūlomos įstatymų pataisos sudarytų platesnes galimybes sunkius pacientus gydyti vaistais, kurių sudėtyje gali būti ne tik kanapių, bet taip pat kitų sudedamųjų dalių iš narkotinių ar psichotropinių medžiagų.

Taip pat įvertinus, kad tokių vaistų sudėtyje būtų narkotinių ir psichotropinių medžiagų, jiems būtų taikomos itin griežtos naudojimo, apskaitos ir išdavimo pacientams taisyklės. Kaip pažymi teikėjai, tokia tvarka ir dabar taikoma, pavyzdžiui, morfijui, kuris skirtas malšinti labai stiprų, ūmų skausmą.

Lietuvoje medicininės kanapės neatskiriamos nuo rekreacinių ir yra draudžiamos pagal Farmacijos įstatymą. Jame nurodoma, kad medicininiais tikslais naudoti galima tik Narkotinių ir psichotropinių medžiagų antrajame sąraše esančias medžiagas, kai kanapės įrašytos draudžiamame vartoti pirmame.

Pataisomis nesiūloma perkelti kanapių į kitą sąrašą, išlaikant suderinamumą su Jungtinių Tautų Organizacijos Psichotropinių medžiagų konvencija, tačiau numatyti išlygas dėl tokių medžiagų taikymo medicinoje.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra