Pereiti į pagrindinį turinį

Dilema D.Grybauskaitei: ar nusilenkti Maskvai

2010-01-05 11:36
Iššūkis: D.Grybauskaitei Rusijos kvietimas gali sukelti daug nepatogumų.
Iššūkis: D.Grybauskaitei Rusijos kvietimas gali sukelti daug nepatogumų. / Šarūno Mažeikos (BFL) nuotr.

Viena galimų šių metų pirmos pusės diplomatinių intrigų – ar Prezidentė Dalia Grybauskaitė bus kviečiama į Maskvą atšvęsti Antrojo pasaulinio karo pabaigos metinių ir ar ji priims šį kvietimą.

Švęs pergalės 65-metį

Rusija ruošiasi šiemet gegužės 9 d. iškilmingai atšvęsti 65-ąsias pergalės prieš nacistinę Vokietiją metines.

Paprastai savo pagrindinę oficialią šventę – Pergalės dieną – rusai švenčia labai pompastiškai, ypač kas penkerius ar dešimt metų, kai pergalės sukaktis būna jubiliejinė. Į didžiausias iškilmes Maskvos Raudonojoje aikštėje, kurių pagrindiniu akcentu tampa karinis paradas, dažnai kviečiami kitų valstybių ar vyriausybių vadovai, užsienio reikalų ar gynybos ministrai, ambasadoriai.

Bet aukšti svečiai į iškilmes kviečiami tik jubiliejiniais metais. Ne apvalių sukaktuvių proga dažniausiai apsiribojama diplomatinių atstovybių vadovų dalyvavimu.

Niekas nieko nežino

Lietuvos užsienio reikalų ministerija ir prezidentūra tvirtina dar neturinčios aiškesnės informacijos, kokio lygio šventės šiemet gegužės 9-ąją numatomos Maskvoje. "Nenorėčiau spekuliuoti šia tema, nes tikrai dar neturime žinių, kaip apskritai bus švenčiama ši sukaktis", – sakė Prezidentės patarėjas užsienio politikos klausimais Darius Semaška.

Užsienio reikalų ministerijos atstovai irgi tikino jokiais diplomatiniais kanalais negavę informacijos, ar Maskva žada į Pergalės dienos minėjimą kviesti užsienio valstybių vadovus.

Rusijos valstybinės įstaigos, kaip ir visa šalis, atostogauja iki pat sausio 11-osios, todėl jokių oficialių žinių gauti neįmanoma.

Rusų žiniasklaida spekuliuoja nepatvirtintomis žiniomis, kad šiais metais švenčiant pergalės jubiliejų į Maskvą numatoma kviesti įvairių valstybių lyderius. Pavyzdžiui, informuojama, kad sausio pabaigoje į Rygą atvyks Rusijos užsienio reikalų viceministras Vladimiras Titovas, kuris su Latvijos aukštais pareigūnais, be kita ko, žada aptarti šios šalies prezidento Valdžio Zatlero galimą vizitą į Maskvą gegužės 9-osios iškilmių proga.

Dukart atmetė

Jeigu kvietimai dalyvauti iškilmėse Rusijos sostinėje būtų siunčiami, jį sausio pabaigoje arba vasarį turėtų gauti ir Lietuvos vadovė D.Grybauskaitė.

Tokiu atveju Prezidentei tektų gana sudėtingas galvosūkis, ar vykti į Maskvą. Kol kas ši galimybė, pasak oficialių asmenų, visiškai nesvarstoma. "Kvietimo dar nėra, todėl ir svarstyti nėra ko. Tad prezidentūroje šis klausimas tikrai dar nesvarstytas", – sakė D.Semaška.

Prieš penkerius metus, kai Maskva šventė Pergalės dienos 60-metį, Lietuvos prezidentas Valdas Adamkus gavo tuomečio Rusijos vadovo Vladimiro Putino kvietimą atvykti. Bet apsvarstęs visus už ir prieš V.Adamkus atsisakė priimti kvietimą ir į Maskvą nevyko. Lietuvos prezidentas tuomet pareiškė, kad su pergale prieš nacistinę Vokietiją Lietuvai Antrasis pasaulinis karas nesibaigė, nes ji dar beveik pusšimtį metų buvo okupuota Sovietų Sąjungos.

1995 m. švenčiant Pergalės dienos 50-metį tuometis Rusijos prezidentas Borisas Jelcinas irgi buvo atsiuntęs kvietimą Lietuvos vadovui Algirdui Brazauskui. Tačiau ir į šį kvietimą buvo atsakyta neigiamai, nes A.Brazauskas pasirinko Antrojo pasaulinio karo pabaigos 50-mečio minėjimą Londone.


Diskusijų bus daug

Politologas Liudas Zdanavičius mano, kad Lietuvos vadovei teks nelengvas apsisprendimas, ar pasinaudoti kvietimu vykti į Maskvoje rengiamą pergalės Antrajame pasauliniame kare minėjimą, jeigu toks kvietimas būtų gautas.

"Atsakymas į šį klausimą gali tapti viena įdomiausių pastarojo pusmečio politinių intrigų", – sakė jis.

Politologas spėjo, kad greičiausiai D.Grybauskaitė atsakytų neigiamai. "Bet tai tik mano spėjimas. Priimdama galutinį sprendimą, Prezidentė neabejotinai atsižvelgs į visą užsienio politikos kontekstą, į deklaruojamą pragmatiškesnių santykių su Rusija aspektą, į ankstesnę mūsų patirtį šiuo klausimu, į nuotaikas visuomenėje, pagaliau – į valdančiosios koalicijos ir jos suformuotos Vyriausybės patarimus", – teigė L.Zdanavičius.

Be to, galutinį atsakymą D.Grybauskaitė esą derintų ir su kaimynėmis ES valstybėmis, pirmiausia su Lenkija ir Baltijos šalimis.

"Bet kuriuo atveju, diskusijų ir svarstymų šiais klausimais viešojoje erdvėje tikrai netrūks. Jų gal netgi bus dar daugiau, nei buvo prieš penkerius metus, kai laukta V.Adamkaus sprendimo dėl kvietimo atvykti į Maskvą", – kalbėjo politologas.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų