Seimo etikos sargai svarstys, ar Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos vadovų atleidimą tyrusios Antikorupcijos komisijos išvadas turi tvirtinti visas Seimas.
Atėjo komisijos vadovo pavaduotoja
Trečiadienį parlamentinė Etikos ir procedūrų komisija (EPK) pradėjo svarstyti liberalcentristų prašymą įvertinti, ar tyrimą dėl Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) vadovų atleidimo aplinkybių atlikusi Antikorupcijos komisija neviršijo įstatymuose numatytų savo įgaliojimų.
Į EPK posėdį atvyko Antikorupcijos komisijos vicepirmininkė Agnė Bilotaitė. Komisijos vadovas Ligitas Kernagis šiuo metu yra išvykęs į užsienį.
„Manome, kad tirdami FNTT vadovų atleidimo aplinkybes nepažeidėme jokių įstatymų. Mes suvokiame korupciją plačiai – šiuo atveju, dėl pareigūnų atleidimo irgi galėjo būti korupcijos faktai. Korupcija nėra vien tiktai kyšio davimas ar paėmimas, bet ir įtakojami sprendimai“, - pareiškė ji, atsakydama į etikos sargų klausimus.
EPK posėdyje įsiliepsnojo diskusija, ar galėjo Antikorupcijos komisijos posėdžiuose dalyvauti ir dėl išvadų balsuoti tie jos nariai, kurie neturi teisės dirbti su slapta informacija. A.Bilotaitė pripažino, kad Antikorupcijos komisijoje yra narių, kurie neturi teisės dirbti su slapta informacija. „Bet kai vyksta tyrimai, kur yra pateikiama slapta informacija, jie nedalyvauja posėdžiuose', - pastebėjo ji.
4 neturi teisės dirbti su slapta medžiaga
EPK išsiaiškino, kad Antikorupcijos komisijoje iš 17-os narių 4 neturi teisės dirbti su įslaptinta medžiaga. „Galiu patikinti, kad tokie asmenys nedalyvavo posėdžiuose ir svarstymuose“, - sakė A.Bilotaitė.
Tačiau EPK narys Vytautas Bogušis išvardijo visus keturis Antikorupcijos komisijos narius, kurie neturi teisės dirbti su slapta informacija – Naglis Puteikis, Saulius Bucevičius, Stanislovas Giedraitis, Petras Gražulis.
Iš jų N.Puteikis itin aktyviai dalyvavo komisijos tyrime dėl FNTT vadovų atleidimo aplinkybių ir papunkčiui balsavo už išvadas. Už jas balsavo S.Bucevičius.
Po diskusijų A.Salamakinas staiga pranešė, kad iš atsakingų valstybės institucijų yra gauti raštai, jog Antikorupcijos komisijai nebuvo pateikta jokia slapta informacija. „Taigi, problemos lyg ir nėra. Bet reikia atlikti tam tikrą tyrimą“, - skėstelėjęs rankomis pareiškė A.Salamakinas. Šį jo pareiškimą palydėjo EPK narių juokas ir klausimai: „Tai ką mes čia tada svarstom?“. „Aš tiesiog norėjau paklausyti diskusijos šiuo klausimu“, - gudriai šyptelėjęs pareiškė komisijos pirmininkas.
Ar turi tvirtinti visas Seimas?
EPK nariai dar susiginčijo, ar visas Seimas turi tvirtinti Antikorupcijos komisijos išvadas. A.Salamakinas citavo įstatymus, kuriuose parašyta, kad „kai komitetas ar komisija atlieka parlamentinį tyrimą, jo išvadas tvirtina arba netvirtina Seimas“.
A.Bilotaitė patvirtino, kad Antikorupcijos komisija atliko „parlamentinį tyrimą, kurį pasiūlė atlikti vienas komisijos narys“.
Seimo pirmininkė Irena Degutienė yra sakiusi, kad šių komisijos išvadų visas Seimas neturi tvirtinti.
Tačiau EPK nusprendė dar apsvarstyti šį klausimą ir savo išvadoje pateikti atsakymą į klausimą, ar Antikorupcijos komisijos tyrimo rezultatus dar turi patvirtinti visi parlamentarai.
Išvadas patvirtino kovo pradžioje
A.Salamakinas anksčiau pareiškė, jog dėl šių išvadų turėtų balsuoti visas Seimas, jo žodžiais, kad „jos būtų legitimios“. Tačiau A.Salamakino iniciatyvai siūlyti Seniūnų sueigai įtraukti išvadų tvirtinimą į plenarinio posėdžio darbotvarkę nebuvo pritarta.
Seimo Antikorupcijos komisija kovo pradžioje paskelbė išvadas, kuriomis reikalauja atleistus FNTT direktorių Vitalijų Gailių bei jo pavaduotoją Vytautą Giržadą grąžinti į pareigas, o juos atleidusį vidaus reikalų ministrą liberalcentristą Raimundą Palaitį - atstatydinti, taip pat atleisti generalinio prokuroro pavaduotoją Darių Raulušaitį.
Į EPK ištirti, ar FNTT vadovų atleidimo aplinkybes tyrusi Antikorupcijos komisija neviršijo įgaliojimų, kreipėsi Liberalų ir centro frakcijos nariai Vincas Babilius ir Valdemaras Valkiūnas.
Antikorupcijos komisijai priklausančių Seimo narių įsitikinimu, komisija savo veikla „galimai pažeidė Konstitucijoje įtvirtintą valdžių atskyrimo principą ir nuostatą, kad teisingumą Lietuvoje vykdo tik teismai“.
Naujausi komentarai