Pereiti į pagrindinį turinį

Europarlamentarai nagrinės V.Uspaskicho bylą

2009-06-10 09:12
Beviltiška: Darbo partijos lyderiui V.Uspaskichui vargu ar pavyks EP pasislėpti nuo lietuviškosios Temidės.
Beviltiška: Darbo partijos lyderiui V.Uspaskichui vargu ar pavyks EP pasislėpti nuo lietuviškosios Temidės. / Šarūno Mažeikos (BFL) nuotr.

Vienas pirmųjų naujos sudėties Europos Parlamento (EP) darbų bus klausimas dėl jo nario iš Lietuvos Viktoro Uspaskicho teisinės neliečiamybės panaikinimo.

Atsakyti nėra paprasta

Praėjusį sekmadienį Darbo partijos (DP) lyderis V.Uspaskichas buvo išrinktas naujos kadencijos EP nariu. Europarlamentarai, kaip ir daugumos ES valstybių parlamentų nariai, turi teisinę neliečiamybę.

Todėl imta galvoti, kada ir kaip bus svarstomas klausimas dėl V.Uspaskicho, kuris įtariamas DP organizavęs finansines machinacijas, teisinės neliečiamybės panaikinimo.

Prisiminta, kad DP lyderiui taikomos kardomosios priemonės. Jis be teismo sutikimo negali išvykti iš Lietuvos. Tad galbūt jam netgi nebus leista vykti į Strasbūrą, į pirmąjį EP posėdį? Ar tokiu atveju jis taps visateisiu EP nariu ir turės jam priklausantį teisinį imunitetą?

Paaiškėjo, kad atsakyti į šiuos klausimus nėra taip paprasta.

Išganinga liepos 14-oji

Pasak EP informacinio centro Vilniuje vadovo Rolando Pyragio, Lietuvoje galiojantis įstatymas numato, kad kandidatai į EP iki pat "pirmojo naujai išrinkto Parlamento posėdžio" turi teisinę neliečiamybę, kurią gali panaikinti Vyriausioji rinkimų komisija (VRK).

V.Uspaskicho kandidatūros atveju VRK jau yra leidusi teisėsaugai imtis visų reikiamų teisinių veiksmų. Šis leidimas galios iki pat pirmojo naujojo EP posėdžio, kuris vyks liepos 14 d.

V.Uspaskicho statuso kol kas nekeičia tai, kad jis netrukus oficialiai taps išrinktuoju europarlamentaru. Dar turi būti sulaukta pirmo naujojo EP posėdžio.

Tik nuo liepos 14-osios DP lyderis, kaip ir likę Lietuvoje išrinkti EP nariai, įgis visus europarlamentarui priklausančius imunitetus. Tai reiškia, kad nuo tos dienos reikės jau EP sutikimo patraukti jį baudžiamojon atsakomybėn ar nubausti už padarytą nusikaltimą.

Turi atsisakyti mandatų

V.Uspaskichas liepos 14 d. įgis visas EP nario teises ir imunitetus, netgi jeigu nebus nuvykęs į pirmąjį europarlamentarų posėdį. Tik tuo atveju, jeigu vėliau vykdant vadinamąją europarlamentaro mandato patikrinimo procedūrą paaiškėtų, kad V.Uspaskichas nėra atsisakęs darbo, nesuderinamo su EP mandatu, jis gali būti atimtas iš DP pirmininko.

Todėl dar iki liepos vidurio V.Uspaskichas turi atsisakyti Lietuvos Seimo nario mandato.

VRK pirmininkas Zenonas Vaigauskas tvirtino, kad tai reikės padaryti iki liepos 2 d., kai numatoma visiems Lietuvoje išrinktiems europarlamentarams įteikti tai liudijančius pažymėjimus.

Z.Vaigauskas leido suprasti, kad neatsisakiusiam Seimo ar savivaldybės tarybos nario mandato išrinktajam EP nariui pažymėjimas nebus įteiktas. "Žinoma, tai neužkirs kelio tokiam europarlamentarui vykti į pirmąjį EP posėdį, bet tada iškyla grėsmė, kad tikrinant mandatą jis gali būti paprasčiausiai atimtas", – atkreipė dėmesį VRK vadovas.

Rengiamas kreipimasis

Be to, Lietuvos teismas turės duoti sutikimą, kad V.Uspaskichas vyktų į pirmąjį EP posėdį Strasbūre. Generalinės prokuratūros prokuroras Saulius Verseckas mano, kad teismas nesunkiai duos tokį leidimą.

"Bent jau mes tikrai tam neprieštarausime", – sakė jis ir leido suprasti, kad su EP tikisi nesunkiai išspręsti europarlamentaro V.Uspaskicho teisinės neliečiamybės panaikinimo klausimą.

Nuo liepos 14 d., kai V.Uspaskichas įgis europarlamentaro neliečiamybę, jau reikės laukti EP sprendimo, ar panaikinti imunitetą. Dėl to į EP turės kreiptis Lietuvos teisėsauga.

S.Verseckas sakė, kad jau iki liepos vidurio šiuo klausimu bus parengtas Generalinės prokuratūros kreipimasis į naujojo EP pirmininką. Dokumentas bus išsiųstas iškart po to, kai naujasis pirmininkas bus išrinktas.

Paprastai panaikina

Po to, kai iš nacionalinės teisėsaugos institucijos gaunamas prašymas dėl tam tikro europarlamentaro imuniteto panaikinimo, jis svarstomas EP Teisės reikalų komiteto uždarame posėdyje. "Kaip rodo praktika, paprastai baudžiamųjų bylų atveju šis komitetas sutinka panaikinti EP nario teisinę neliečiamybę", – sakė R.Pyragis.

Vėliau plenarinėje sesijoje visas EP balsuoja dėl Teisės reikalų komiteto sprendimo panaikinti neliečiamybę. "Dar nebuvo atvejo, kad EP nariai būtų balsavę kitaip, nei rekomendavo komitetas", – tvirtino R.Pyragis.

Jo teigimu, kiekvienoje sesijoje svarstomas ne vienas prašymas panaikinti teisinę neliečiamybę. "EP narių yra daug – daugiau kaip 700, jie važinėja po visą Europą. Įsivaizduokit, jeigu kuris nors kur nors bakstelėjo savo automobiliu, padarė kokią nedidelę avariją arba buvo pagautas truputį išgėręs prie vairo. Kiekvienu atveju reikia naikinti teisinę neliečiamybę. Tai ir daroma", – sakė EP informacinio centro Lietuvoje vadovas.

Ketina kovoti

Manoma, kad EP dėl V.Uspaskicho neliečiamybės panaikinimo galėtų balsuoti ne vėliau kaip šių metų rugsėjį. Tuomet galės būti pratęstas Vilniaus apygardos teismo procesas, kuriame DP lyderis yra įtariamasis.

V.Uspaskichas viliasi, kad Lietuvos teisėsaugai bus ne taip paprasta įtikinti EP, kad iš jo būtų atimta teisinė neliečiamybė. Darbo partijos vadovas įsitikinęs, kad jo byla politizuota, todėl jis turi vilties, kad europarlamentarai neleis jo teisti.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų