– Kokios tos išvados?
– Išvadų labai daug. Paaiškėjo, atlikus tyrimą, kad pats galimybių paso modeliavimas, jo infekcijos eigos prognozavimas buvo pagrįsti 1927 m. sukurtu modeliu, kuris nevisiškai įvertina visas aplinkybes, yra daugiau mechaninis infekcijos plitimo modelis, o pvz., socialiniai veiksniai, kad žmonės krizės akimirkoje mokosi, saugosi, riboja savaime bendravimą ir daug kitų dalykų, buvo tiesiog neįvertinti.
Lietuva iš viso yra mirštamumo rekordininkė.
Kita vertus, įvedant galimybių pasą ir dabar dažnai teigiama, kad buvo remiamasi infekcijų skaičiumi. Jo panaikinimas neva buvo taip pat susijęs su infekcijų skaičiaus sumažėjimu. Tačiau mokslininkų tyrimas parodė, kad tai netiesa, nes galimybių paso panaikinimo metu infekcijų skaičius buvo daug didesnis nei įvedimo metu. Probleminių aspektų yra, kurie leidžia klausti apie galimybių paso pagrįstumą moksline prasme, nors ir anksčiau kai kurie galimybių paso iniciatoriai išsitarė, kad galimybių pasas buvo ne tiek mokslinis, kiek politinis sprendimas. Tyrimas atskleidė dar vieną aspektą – negalime užtikrintai tvirtinti, kad galimybių pasas mažino mirčių skaičius, nes mirtingumas Baltijos regione, kuris buvo tirtas, kur buvo galimybių pasai, buvo didesnis. Lietuva iš viso yra mirštamumo rekordininkė.
Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:
Tikrai kyla labai daug abejonių dėl padarinių, į tai įstatymo leidėjas tikrai turėtų reaguoti, jei ateityje tektų valdyti pandemijas. Kita vertus, duomenys iš tiesų labai reikšmingi, kai kalbame apie konstitucines justicijos bylas. Konstituciniame Teisme yra šešios bylos, susisijusios su pandeminiais ribojimais. Dvi bylos yra galimybių paso, viena – verslo laisvės ribojimai, kitos susijusios su asmenų judėjimo suvaržymais.
Kai kalbame apie Konstitucinį Teismą, vertindamas žmogaus teisių suvaržymus, jis vertina, be teisėtumo aspekto, ar proporcinga intervencija, ar ji pagrįsta. Šiuo atveju mokslinės abejonės rodo, kad galimybių pasas pagrįstumo stokoja. Tikrai džiaugiuosi, kad mokslininkai galės duomenis pateikti Konstituciniam Teismui.
Naujausi komentarai