Kainyną tvirtinanti Sveikatos apsaugos ministerija kritiką atmeta ir teigia, jog gamintojai sėja chaosą, nes norėtų grįžti prie senosios tvarkos, leidusios iš vaistų pardavimo uždirbti daugiau.
Liepą įsigaliojo kas ketvirtį atnaujinamas kompensuojamųjų vaistų kainynas. Jis patvirtintas pagal naują kainodarą, anot ministerijos, leidusią sumažinti vaistų kainas.
Tačiau Vaistų gamintojų asociacijos valdybos pirmininkas Darius Sinkevičius sako, kad pagal naują tvarką į kainyną patenka kur kas mažiau preparatų, todėl pacientams jų ima neužtekti.
„Akivaizdu, kad šiuo metu galiojantys reikalavimai kompensuojamųjų vaistų kainyne išlikti tik vienam vaistiniam preparatui yra per griežti“, – žurnalistams po pasitarimo ministerijoje teigė vaistų gamintojų atstovas.
Akivaizdu, kad šiuo metu galiojantys reikalavimai kompensuojamųjų vaistų kainyne išlikti tik vienam vaistiniam preparatui yra per griežti.
Pasak jo, šiuo metu Lietuvoje trūksta kainyne numatytų 4 – 5 vaistinių preparatų šlapimo nelaikymui, prostatos, širdies ligoms, hipertenzijai gydyti.
D. Sinkevičiaus teigimu, dar apie 20 preparatų gali pritrūkti per artimiausias dvi savaites, o visų šių vaistų alternatyvos nėra kompensuojamos.
„Išeitis būtų ta, kad kompensuojamųjų vaistų kainyne turėtų likti didesnis kiekis gamintojų, kurie patiektų vaistą“, – kalbėjo valdybos pirmininkas.
Žmonės turės, kuo gydytis
Sveikatos apsaugos viceministrė Kristina Garuolienė BNS sakė, kad vaistų gamintojai viešina rutinines problemas tam, kad diskredituotų naują kompensuojamųjų vaistų kainyno sudarymo tvarką.
„Reikia suvokti, kad tas vaistų tiekimo mechanizmas yra gyvas. Taip visada buvo ir niekas apie tai nerašė, bet kadangi įsigaliojo nauja tvarka, o ji gamintojams nepatinka, nes reikia mažinti vaistų kainas, tai jie bet kokiais būdais siekia parodyti, kad šita tvarka yra bloga ir kad ją būtinai reikia atšaukti“, – teigė politikė.
Pasak jos, kiekvieną kartą matant, kad rinkoje gali pritrūkti tam tikrų kompensuojamųjų vaistų, kainynas yra tikslinamas.
K. Garuolinė tvirtino, jog ir šiuo atveju pacientams jokių vaistų nepritrūks.
„Tas kainyno koregavimas yra tokia įprastinė rutina. Jis yra gyvas – vieni vaistai iškrenta, kiti įsitraukia, bet pacientai gydymą gauna tokia medžiaga, kokia reikia. Žmonės, be abejo, turės, kuo gydytis“, – sakė viceministrė.
Vaistų gamintojai taip pat kritikuoja ministeriją, jog kompensuojamųjų vaistų kainynas kaskart yra tvirtinamas iki jo įsigaliojimo likus dviem savaitėms, o jų neužtenka tinkamai pasiruošti vaistų tiekimui.
K. Garuolienė tvirtino, jog ši kritika yra nepagrįsta, nes gamintojas visuomet anksčiau sužino, ar jo vaistai bus kainyne.
„Gamintojai juk teikia paraišką ir pateikdami paraišką turi fiziškai turėti vaistą, kurį tieks“, – kalbėjo ji.
Valstybinė ligonių kasa (VLK) skelbė, kad į liepos 1-ąją įsigaliojusį naują kompensuojamųjų vaistų kainyną iš viso įrašyta 2050 vaistų. Kainyne įrašyti 78 vaistai naujais prekiniais pavadinimais, išbraukta 70 vaistų.
Anot VLK, sumažėjo 552 vaistų bazinės kainos, o nė vieno preparato kaina nepadidėjo.
Naujausi komentarai