Pereiti į pagrindinį turinį

Gidą samdysime kaip katę maiše?

2015-02-19 12:02

Pusmetį su gidais Vyriausybės lygiu lipdytame Turizmo įstatymo pakeitimo projekte nebeliko gidų kvalifikacijų kategorijų, kurios nurodo jų profesionalumo lygį. Samdant gidą bus galima pasikliauti tik jo žodžiu, sėkme ar pažįstamų patarimais.

V. Skaraičio / BFL nuotr.

Pusmetį su gidais Vyriausybės lygiu lipdytame Turizmo įstatymo pakeitimo projekte nebeliko gidų kvalifikacijų kategorijų, kurios nurodo jų profesionalumo lygį. Samdant gidą bus galima pasikliauti tik jo žodžiu, sėkme ar pažįstamų patarimais.

Susitarė ne dėl visko

Anksčiau Vyriausybės atstovai svarstė, kad gido veikla galėtų užsiimti kone bet kas, todėl gidus nudžiugino tai, kad įstatymo pakeitimo projekte numatyta, jog šios profesijos atstovai privalo turėti reikiamų žinių ir išsilavinimą. Toliau planuojama, kad norintieji gauti gido kvalifikaciją patvirtinantį pažymėjimą turės pateikti aukštojo mokslo diplomą, įgyti gidų kursų baigimo pažymėjimą ir gauti atsakingos institucijos pažymą apie vedamus ekskursijų maršrutus.

Tiesa, šiuo metu išduodant pažymėjimą sprendimas dėl atitikties kvalifikaciniams reikalavimams priimamas per 30 dienų. Naujausiame įstatymo projekte numatyta, kad žmogus vadintis gidu ir vedžioti turistus galės jau kitą dieną po dokumentų pateikimo. Turizmo departamentas galės sustabdyti arba panaikinti teisę teikti gido paslaugas, jeigu nustatys, kad pateikti dokumentai ar duomenys neatitinka kvalifikacijos reikalavimų.

"Net keista, kad viskas, dėl ko pusę metų kariavome, pasisuko į gerąją pusę. Jeigu toks įstatymas bus priimtas, tai viskas tikrai bus gerai", – pamatęs įstatymo projektą džiaugėsi Gidų sąjungos prezidentas Linas Daubaras.

Netrukus jo džiugesys išblėso. Gidų sąjungos prezidentas užvakar teigė, kad tik iš dienraščio žurnalisto sužinojo, kad naujausiame įstatymo pakeitimo projekte nebeliko reikalavimo gidams turėti kvalifikacijos kategorijos. L.Daubaras teigė buvęs įsitikinęs, kad jos liks: "Kai pastarąjį kartą kalbėjausi su atsakingais departamento žmonėmis, jie sakė, kad viskas liks taip, kaip buvę. Pasakėte man naujieną, truputį nemaloniai nustebinote."

Brangus malonumas

Įstatymo projekto iniciatoriai aiškino, kad Turizmo departamentas neturėtų skirstyti kategorijų, o tą reikėtų daryti gidų organizacijoms. Departamentui reikia kuo mažiau kištis į gidų veiklą, o paslaugų kokybę turi lemti rinka ir konkurencija tarp gidų: "Paklausą turės tik kompetentingi gidai, savo teikiamų paslaugų kokybe užsitarnavę gerą vardą ir reputaciją, todėl viena ar kita turima kategorija nenulems veiklos sėkmės."

Žemiausia, antra, gido kvalifikacijos kategorija šiuo metu suteikiama savaime gavus gido pažymėjimą. Po tam tikro laiko, tarpininkaujant vienai iš gidų organizacijų, gidas galėdavo rašyti prašymą gauti aukštesnę – pirmą arba aukščiausią – kategoriją, jį pagrįsdamas stažu, kelių užsienio kalbų mokėjimu, naujų maršrutų sukūrimu.
Gidų sąjungos prezidentas neslepia, kad gidų organizacijos galėtų užsiimti kategorijų skyrimo veikla, bet ji pernelyg daug kainuoja.

"Pagal dabar galiojantį įstatymą, Turizmo departamentas atsako už kontrolę ir šio darbo organizavimą. Jie traktuoja, kad departamentui tai yra labai didelis darbas. Skaičiavo darbo sąnaudas, atlyginimą dalydami iš valandų skaičiaus ir išėjo labai dideli skaičiai. Sakiau – gerai, perleiskite mums šį darbą, bet kartu ir pinigus, kuriuos jūs sutaupysite. Mes finansiškai nelabai stipri organizacija ir negalime patys samdyti papildomų žmonių, kurie spausdintų tuos dokumentus, laminuotų, rištų, vaikščiotų. Visos šios administracinės išlaidos nėra mažos", – dėl ko nebuvo rastas kompromisas, aiškino L.Daubaras.

Skelbs gidų sąrašus

Kvalifikacijos kategorijos leidžia tiek privatiems asmenims, tiek organizacijoms geriau orientuotis, kokios kokybės paslaugos gali tikėtis iš vieno ar kito gido, jeigu tarp jų neturi pažįstamų. Su tuo susiduriama ir norint pristatyti Lietuvą aukščiausiu lygiu. Viešųjų pirkimų konkursuose fiziniai asmenys dalyvauti negali – juose dalyvauja turizmo agentūros, samdančios gidus. Šių kvalifikacijos lygis ypač aktualus būna priimant svarbius kitų šalių asmenis. Pavyzdžiui, gidų profesionalumas ir reprezentatyvumas buvo labai svarbus Lietuvai pirmininkaujant ES Tarybai. Dabar net ir tokios organizacijos rinkdamosi gidus galės vadovautis tik vienu kriterijumi – kiek kurį gidą pažįsta ir gali patikrinti.

Tad pavieniams žmonėms ar organizacijoms samdantis gidus jų patikimumo pagal turimą kvalifikacijos kategoriją patikrinti nebepavyks. Pagelbėti turėtų tai, kad bus kuriama duomenų bazė: gidų sąrašai bus skelbiami Turizmo departamento svetainėje. Taip pat iš šio sąrašo bus galima sužinoti, jeigu konkretaus gido teisė teikti paslaugas sustabdyta ar panaikinta. Tiesa, įstatymo projektu nežadama šiame sąraše pateikti duomenų apie gido patirtį – tik vardą, pavardę, registracijos numerį ir nuotrauką.

Taigi laukiant užsienio svečių, kuriems norisi kuo geriau ir gražiau pristatyti Lietuvą, nelikus gidų kvalifikacijos kategorijų L.Daubaras patartų rasti patikimą atvykstamojo turizmo organizatorių ir taip bandyti rasti patyrusį gidą.

Seimui priėmus šį įstatymą, jo nuostatai įsigalios nuo kitų metų.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų