Strateginio Lietuvos projekto – suskystintųjų gamtinių dujų (SGD) terminalo – statybai iškilo kliūčių: dar neprasidėjusį SGD terminalo projektą stabdo abejonių keliantys Viešųjų pirkimų tarnybos sprendimai (VPT). Už valdininkų nugarų, spėjama, kyšo aukštų politikų ausys.
Sprendimas – miglotas
Bendrovės "Klaipėdos nafta" organizuotas dujotiekio statybos projektas pakibo ant plauko. Koją čia kiša Žydrūno Plytniko vadovaujama VPT. Statybų konkursas įvyko ir jį laimėjo net 20 mln. litų mažesnę kainą pasiūlęs Lietuvos įmonių "Kauno dujotiekio statyba" (KDS) ir "Šiaulių dujotiekio statyba" konsorciumas, įveikęs Vokietijos įmonę "PPS Pipeline systems". Tačiau VPT pateikė savo išvadą ir konkurso rezultatus panaikino.
Mat po lietuvių pergalės konkurse į VPT su skundu kreipėsi konkurse net nedalyvavusi Vokietijos bendrovė "Friedrich Vorwerk". Nors Viešųjų pirkimų įstatymas VPT įpareigoja priimant sprendimus atsižvelgti į valstybės interesus ir vadovautis protingumo kriterijais, tarnyba, nepaisydama šio strateginio objekto svarbos valstybei, ne tik kad sustabdė, bet ir panaikino konkurso rezultatus.
Tarnyba paaiškino pritaikiusi "galbūt galėjusių dalyvauti, bet nedalyvavusių konkurse asmenų testą". Taigi, atrodo, kad strateginio Lietuvai projekto statybos užtruks, o ginčais kelsis į teismus.
Sujudo politikai
Abejotinu ir nepagrįstu VPT sprendimą vadina ne tik teisininkai, bet ir politikai. Remigijus Žemaitaitis, Seimo Ekonomikos reikalų komiteto pirmininkas, sakė, kad valdininkų rankomis stabdomas itin svarbus Lietuvai projektas. Maža to, valstybė dėl to gali patirti šimtamilijoninių nuostolių.
"Šį atvejį turi išsiaiškinti specialiosios tarnybos, Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas. Kas už ko stovi ir kieno interesus gina viena ar kita institucija ar valstybės įstaiga. Kelsime vadovų atsakomybės klausimą, kodėl taip elgiamasi. Tikslas – kuo greičiau ir operatyviau atlikti SGD terminalo statybos darbus, o dabar viskas vyksta priešingai", – vakar kalbėjo R.Žemaitaitis.
"Klaipėdos nafta" abejotiną VPT sprendimą galėjo skųsti teismui, tačiau to nepadarė. Neoficialiomis žiniomis, tokį sprendimą "Klaipėdos naftos" vadovai priėmė po konsultacijų su Ūkio ministerijos vadovybe – paradoksas, bet atrodo, kad pati Vyriausybė nenori, jog projektas būtų baigtas sklandžiai ir laiku. "Klaipėdos naftos" vadovai vakar savo sprendimų viešai nekomentavo – tai ketinama padaryti šiandien spaudos konferencijoje.
"Susidaro įspūdis, kad "Klaipėdos naftos" vadovai aplaidžiai atliko savo pareigą, – juk ant jų kris atsakomybė, jeigu neįvykdys projekto laiku. Mes jų klausime, kodėl, nes jie yra pirkimo organizatoriai ir įgyvendintojai. Anksčiau ar vėliau, jei projektas vėluos, mes jų klausime: kur jūs buvote ir ką darėte, kad prasidėjo toks chaosas?" – įspėjo Seimo Ekonomikos komiteto vadovas.
Prasidės bylinėjimasis?
R.Žemaitaitis svarsto, kad "Klaipėdos nafta" turėtų stabdyti naują konkursą ir kreiptis į teismą dėl VPT rašto, taip pat inicijuoti tyrimą dėl VPT veiksmų teisėtumo bei pagrįstumo.
"Dabar žmonės, kurie dalyvavo konkurse, bus priversti kreiptis į, pavyzdžiui, Europos Teisingumo Teismą dėl pažeidžiamų direktyvų ir kitų teisės aktų, prieš Lietuvą gali būti pradėta pažeidimo procedūra, projektas gali būti sustabdytas, nes gali būti pritaikytos laikinosios apsaugos priemones. SGD terminalo statybos gali būti atidėtos, o paties projekto pabaiga nukelta nežinia kuriam laikui. Taigi, ar galvojama apie tai, kai priimami tokie sprendimai", – samprotavo R.Žemaitaitis.
Ekonomikos komiteto pirmininko teigimu, šiuo atveju žala gali siekti apie 100 mln. litų ir daugiau. Maža to, laukia nemaloni procedūra prieš pačią valstybę.
Žiniasklaidoje jau skelbta, kad Lietuvos bendrovė KDS, konkurse įveikusi užsieniečius, bet vėliau likusi be nieko, rengia ieškinį teismui.
Sąlygos – įtartinos
VPT savo sprendimu į konkurso procedūras grąžino statybų laiką, kaip ekonomiškai naudingiausio vertinimo kriterijų, ir įpareigojo "Klaipėdos naftą" konkurso dalyviams pasiūlyti pateikti galutinius pasiūlymus numatant galimybę darbus atlikti anksčiau, t. y. iki 2014 m. rugpjūčio arba rugsėjo 1 d., ir už tai suteikiat papildomą skaičių balų.
Tačiau ekspertai nurodo, kad nė vienas konkurso dalyvių pirma laiko atlikti darbų jokios galimybės neturės, nes šio konkurso rangovų darbams užbaigti ir sutartiniams įsipareigojimams įvykdyti reikalingi kitų "Klaipėdos naftos" organizuojamų darbų rezultatai, o jų lig šiol nėra.
Naujausi komentarai