Pereiti į pagrindinį turinį

Ignalina vėl tampa koziriu

2009-04-27 09:00
Žaislas: Ignalinos atominė elektrinė vėl tampa politinių žaidimų objektu.
Žaislas: Ignalinos atominė elektrinė vėl tampa politinių žaidimų objektu. / Gedimino Savicko (BFL) nuotr.

Įsibėgėjus prezidentų rinkimų kampanijai vėl plieskiasi jau primirštos diskusijos dėl šių metų pabaigoje uždaromos Ignalinos atominės elektrinės (IAE) darbo pratęsimo.

K.Prunskienei baisu

Profesorę Kazimirą Prunskienę nustebino eurokomisarės Dalios Grybauskaitės pareiškimas, esą IAE darbo stabdymas Lietuvai nebaisus.

"Kova dėl atominės elektrinės veiklos pratęsimo būtų įtraukta į mano prezidentinę darbotvarkę jau pirmomis dienomis po rinkimų. Ir tai nėra populizmas, puikiai suvokiu šio objekto svarbą šalies ūkiui ir turiu aiškų veikimo planą IAE stabdymo terminų nukėlimui atkovoti", – teigė kandidatė prezidentus K.Prunskienė.

Jos teigimu, ne atominės elektrinės kaltė, kad jos pigiai gaminama elektra vartotojui gerokai pabrangsta: "IAE pagaminta energija kainuoja 6–7 centus už kilovatvalandę, tačiau į tinklus patenka ir tris keturis kartus brangesnė šiluminių, vėjo ir hidroelektrinių pagaminta elektra. Jos pardavimo vartotojams kainą nustatančios reguliavimo institucijos, žinoma, irgi privalėtų geriau atlikti savo darbą. Uždarius atominę elektrinę imtų stigti gamybos pajėgumų, o realių alternatyvų apsirūpinti nebrangia energija paprasčiausiai nėra. Šiluminės elektrinės priklausomos nuo svyruojančių žaliavų kainų, o žalioji energija bene keturis kartus brangesnė už atominę", – teigė kandidatė į prezidento postą.

D.Grybauskaitei nebaisu

Kandidatė į prezidentus D.Grybauskaitė susitikime su pramonininkais pareiškė, kad IAE uždarymas šių metų pabaigoje Lietuvai nėra didelė bėda.

"Lietuvoje už elektros energiją vartotojai moka daugiau nei Vakaruose, nei aš moku Briuselyje. Kokia nauda iš Ignalinos, gaminančios elektrą už 6 centus, kai Lietuvoje nėra energetikos rinkos, kai buitinis ar net pramoninis vartotojas neturi pasirinkimo, iš kur ir už kiek pirkti elektros energiją, kai į išorę energiją parduodame pigiai, o saviems žmonėms ir pramonei – brangiai, kai energetikos sektoriuje dominuoja monopolinė kaina, nes nėra rinkos, – kalbėjo D.Grybauskaitė. – Kas pasikeis uždarius IAE? Nuo ko dabar esame priklausomi energetikos srityje? Nuo tos pačios Rusijos, nuo tų pačių oligarchų, kurie verčia mus mokėti brangiau, negu galėtume, jei turėtume energetikos rinką. Arba jeigu IAE nebūtų – elektrą pirktume konkurencingoje rinkoje. Taigi IAE uždarymas nėra baisus dalykas. Bus baisu, jei nesugebėsime demonopolizuoti šitos rinkos, sukurti energetikos rinkos, nesusijungsime su Vakarais."

Siūlo diskutuoti

Į dviejų kandidačių diskusiją dėl IAE likimo netiesiogiai įsijungė ir europarlamentaras Eugenijus Maldeikis, siūlantis griauti ne vienus metus kurtus stereotipus.

"Turėtume pragmatiškai išnagrinėti, kiek realiai jos (dabar uždaromos Bulgarijos ir Lietuvos atominės elektrinės – red. past.) yra nesaugios ir kokį ekonominį bei socialinį efektą duotų Bulgarijos ir Lietuvos elektrinių darbo pratęsimas. Efektas būtų ne tik šiose šalyse, bet, neabejotinai, ir regione, ir visoje Europoje. Jeigu ta analizė arba branduolinio saugumo duomenys aiškiai parodytų, jog jos yra saugios, tai leistų pratęsti jų veiklą iki techniškai priimtinų terminų. Paskui būtų galima tęsti jų uždarymo programas", – teigė E.Maldeikis.

Anot jo, toks minėtų elektrinių veiklos pratęsimas leistų užtikrinti tiek šalių, tiek šių regionų energijos tiekimo saugumą, sutaupytų daug finansinių išteklių išgyvenant ekonomikos recesiją.

"Suprantu, kad teisiškai ir politiškai tai labai sudėtinga problema, bet ji gali būti lanksčiai išsprendžiama. Pirmiausia tam reikia politinės valios", – sakė E.Maldeikis.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų