DIENOS RŪPESTIS
Kaip kalbėtis telefonu su policija
Dažnas skambinęs į redakciją skundėsi, kad policijos budėtojas „neteisingai“ elgėsi ir ne taip su juo kalbėjo. Esą buvo prašoma skubios pagalbos, o pareigūnas tuo metu kamantinėjo skambinusiojo pasakyti pavardę, adresą ir kitų tuo metu nereikšmingų dalykų.
Apie tai, kaip reikėtų kalbėtis paskambinus telefonu 112, teiravomės Klaipėdos VPK Operatyvaus valdymo skyriaus viršininko Igorio Ivanovo.
- Pakėlęs telefono ragelį budėtojas ar jo pavaduotojas stengiasi gauti kuo išsamesnę informaciją, tad be ilgų įžangų jam reikėtų nurodyti reikalo esmę, adresą, kur viskas vyksta, durų kodą. Po to budėtojas gali paprašyti pasakyti savo pavardę, telefoną, paklausti, ar skambinantis žmogus yra liudytojas ar veiksmo dalyvis.
Kartais žmogui atrodo, kad nieko nedaroma tik klausinėjama. Iš tikrųjų, budėtojas gali paprašyti nepadėti ragelio, duoti nurodymus patruliams ir toliau tęsti pokalbį. Dažnai pokalbį girdi budėtojo padėjėjas, kuris jau būna spėjęs pasiųsti policijos ekipažą. Tikslus skambinusiojo duomenų nustatymas reikalingas tam, kad su juo vėliau galėtų susitikti nusikaltimo tyrėjai. Kita vertus, kol ekipažas atvyksta, nusikaltėliai jau būna pabėgę ar nuvažiavę, tad skambinusiajam padedant budėtojas koreguoja patrulių veiksmus, nurodo teisingą kryptį.
Įstatymas numato, kad skambinantis žmogus gali nenurodyti savo pavardės, tačiau jo numeris automatiškai fiksuojamas ir budėtojas gali jam vėliau paskambinti.
Pagal pranešimo pobūdį budėtojas sprendžia, kokių veiksmų imtis, tad skambinusiojo ir jo nuomonės gali skirtis. Dažnai gyventojai kviečia atvykti policiją dėl senų ginčų su kaimynais ar giminaičiais, dėl triukšmaujančių kiemo vaikų, pypsinčių automobilių signalizacijų. Tokiais atvejais budėtojas sujungia su teritoriniu komisariatu, pataria kreiptis į apylinkės inspektorių.
Kai įvyksta automobilių avarija, pirmiausiai reikia pranešti, jei reikalinga medicinos pagalba. Po to budėtojas sujungia su savo kolega kelių policijoje. Jam nurodoma avarijos vieta, jos pobūdis, diktuojamos pavardės ir mašinų numeriai. Jei pranešama apie nuvažiavusį automobilį, būtina kuo tiksliau pasakyti numerį, raides pakartojant žodžiais arba vardais. Jei numerio nepavyko pamatyti, reikia nurodyti automobilio markę, spalvą, būdingus požymius, važiavimo kryptį, kad nereikėtų blokuoti viso miesto rajono.
Budėtojas nesuteikia informacijos apie taksi iškvietimo numerius, autobusų eismo tvarkaraštį ar kaip rasti reikiamą gatvę. Kartais žmonės prašo pakonsultuoti teisiniais klausimais. Budėtojas to nedaro, bet pataria kreiptis į teismą ar advokatą.
Paprastai su budėtoju bendraujama lietuvių kalba, tačiau jei žmogus kalba rusiškai, su juo bus kalbama ta pačia kalba. Vyriausiajame komisariate yra keli vertėjai, kalbantys angliškai ir vokiškai, tad bendraujant su užsieniečiais didelių problemų nekyla.
Klaipėdos policijos budėtojai per dieną sulaukia 700-900 skambučių, vidutiniškai 130 jų būna registruojami. Kiti – melagingi, vaikų pokštavimai, vidaus pokalbiai. Pirmąjį šių metų pusmetį buvo užregistruota beveik 30 tūkstančių skambučių. Esamos techninės galimybės leidžia vienu metu priimti aštuonis skambučius, tačiau prie telefonų sėdi tik du žmonės, tad skambinantiems kartais tenka palaukti.
I.Ivanovas pasakojo, kad Maskvoje kasdien skambučius priiminėja beveik šimtas pareigūnų, iš kurių dešimt kalba angliškai, dešimt vokiškai, dešimt turkiškai ir t.t. Lietuvoje planuojama įdiegti vieningą pagalbos telefoną, tuomet skambučių srautas padidės dviem trečdaliais.
Naujausi komentarai