Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) vadovybė nepatenkinta, kad vienas jos narių atstovauja interneto portalui, kuriame ne tik sudėta politikus, įskaitant ir kandidatus į Seimo narius, kompromituojanti informacija, bet ir leidžiama suprasti, kad už tam tikrą pinigų sumą tą informaciją iš portalo galima išimti.
Į komisiją pasiūlė R.Šimašius
Viešųjų ryšių specialistas Liutauras Ulevičius prieš porą mėnesių tapo VRK nariu. Į rinkimus organizuojančią komisiją jis pateko Teisingumo ministerijos, kuriai vadovauja Liberalų sąjūdžio atstovas Remigijus Šimašius, siūlymu.
Be to, kad L.Ulevičius užsiima rinkimų organizavimu, viešaisiais ryšiais, reklama, jis pristatomas ir kaip vieno portalo, „demaskuojančio politikų nuodėmes“, atstovas.
„Šio projekto tiesioginis tikslas – į vieną vietą surinkti visas viešų Lietuvos asmenų nuodėmes ir pateikti šią informaciją neatlygintinai visiems besidomintiems. Ilgalaikis projekto tikslas – siekti, kad populizmo ir neįgyvendinamų pažadų viešajame šalies gyvenime būtų kuo mažiau, o melagiai, pažadukai ir vagys būtų apšviesti nenuplaunama gėdos dėme“, – teigiama portalo faktaikalba.lt anotacijoje.
Pranešama, kad svetainės kūrėjai – „neformali pilietiškai nusiteikusių jaunų asmenų grupė, kuri viešumoje savo sudėties neatskleidžia, siekdama išsaugoti savo privatumą“.
Paviešinama tik viena pavardė – interneto svetainės atstovu ryšiams su žiniasklaida pristatomas L.Ulevičius, pateikiami jo kontaktiniai duomenys.
Orientuojasi į siekiančius mandatų
VRK nariu neseniai paskirto L.Ulevičiaus atstovaujamas projektas 2012 m. kaip savo veiklos prioritetą įvardija orientavimąsi „į politikų, kandidatuojančių Seimo rinkimuose, nuodėmių fiksavimą“.
Tačiau ar tokia veikla gali užsiimti asmuo, prisidedantis prie rinkimų organizavimo? Ar VRK narys turi teisę dalyvauti rinkimų agitacijoje tiek už, tiek prieš kokius nors kandidatus?
L.Ulevičius įsitikinęs, kad nieko bloga nedaro. „Tai seniai žinomas ir seniai vykdomas projektas. Jis ir mano dalyvavimas jame yra viešai paskelbtas. Todėl nematau problemos, kad esu ir VRK narys, ir šio projekto dalyvis“, – dienraščiui tvirtino L.Ulevičius.
Jis teigė komisijos posėdyje pranešęs apie savo dalyvavimą įvairiuose interneto projektuose ir dėl to neišgirdęs jokių pretenzijų ar priekaištų. „Nors komisijos narių reakcija buvo įvairi – vieni kritikavo mane dėl tos veiklos, kiti nesakė nieko bloga. Bet jokio oficialaus įpareigojimo ar prašymo sustabdyti šią savo veiklą aš neišgirdau“, – teigė L.Ulevičius.
Kaina – iki 5 tūkst. litų
Bene įdomiausia šios politikų nuodėmes kaupiančios interneto svetainės siūloma paslauga – galimybė už pinigus iš jos išimti atitinkamą medžiagą.
„Interneto svetainė nuodėmių savininkams teikia laikino sukauptos informacijos įslaptinimo paslaugą, o už tai surinktos lėšos naudojamos portalui išlaikyti ir informacijai pildyti. Planuojama, jog bent pusė surinktų lėšų bus skiriama paramos ir labdaros projektams“, – teigiama svetainėje pateiktoje informacijoje apie jos „komercinę veiklą“.
Daugiau informacijos apie tai pateikiama specialioje skiltyje „Kaip paslėpti nuodėmę?“. Joje, be kita ko, įrašyta, kad „vieno iš pateiktų faktų medžiagos įslaptinimas“ kainuoja 499 litus per mėnesį, „vieno asmens visos medžiagos įslaptinimas“ – 1999 litus per mėnesį, „grupės asmenų (politinės partijos, verslo grupės) visos medžiagos įslaptinimas“ – 4999 litus per mėnesį. Visos kainos nurodytos be pridėtinės vertės mokesčio.
L.Ulevičius atkreipė dėmesį, kad šių „nuodėmių išpirkimo“ paslaugų teikimas yra sustabdytas. „Matote, kad tie pasiūlymai dabar interneto svetainėje išbraukyti. Vadinasi, jie neteikiami. Taip pat atliekama portalo skaitytojų apklausa, ar tokias paslaugas teikti etiška ir ar jos reikalingos“, – pabrėžė viešųjų ryšių specialistas ir VRK narys.
Paklaustas, ar pavyko nors vieną „indulgenciją“ parduoti, kai ši paslauga dar buvo teikiama, L.Ulevičius atsakė neigiamai.
Neišsišokdavo net partijų atstovai
VRK pirmininkas Zenonas Vaigauskas nustebo iš dienraščio sužinojęs, kad vienas jo vadovaujamos komisijos narių užsiima tokia politikų nuodėmių kaupimo veikla. „Nepamenu, kad jis apie tai būtų pranešęs kuriame nors komisijos posėdyje. Jis, man regis, tik apie savo asmeninį puslapį internete yra kalbėjęs. Tame puslapyje jis reiškia ir savo asmeninę nuomonę apie politines aktualijas. Bet šio interneto puslapio, apie kurį dabar mane informavote, regis, nebuvo mums pristatęs“, – teigė Z.Vaigauskas.
VRK vadovas kraipė galvą žvelgdamas į kompiuterio monitorių ir skaitinėdamas L.Ulevičiaus atstovaujamos interneto svetainės turinį. „Nežinau, nelabai man tai patinka. Komisija gali būti apkaltinta, kad vienas jos narių užsiima tam tikros formos rinkimų agitacija, nors mums to negalima daryti“, – kalbėjo Z.Vaigauskas.
„Žinoma, galima ginčytis, ar toje svetainėje iš tikrųjų yra kokia nors rinkimų agitacija, ar tik toks su rinkimais nesietinas faktų kratinys apie daugelį politikų ir kitų viešųjų asmenų“, – pridūrė jis.
„Bet, mano galva, L.Ulevičiui būtų labai sunku apsiginti, jeigu jis būtų apkaltintas rinkimų agitacija“, – sakė VRK vadovas.
Pasak Z.Vaigausko, įstatymai tiesiogiai nedraudžia rinkimų komisijų nariams politikuoti. Tuo labiau kad dalis tų narių yra deleguoti įvairių partijų. „Tačiau visi komisijos nariai pasižada siekti, kad rinkimai būtų skaidrūs, demokratiški, teisingi. Taip lyg ir atsiribojama nuo politikavimo. Todėl iki šiol buvo laikomasi tokios nerašytos taisyklės – VRK nariai vykdo tik rinkimus reglamentuojančius įstatymus, stengiasi nepolitikuoti. Net partijų atstovai neišsišokdavo“, – pabrėžė jis.
Niekaip nubausti negali
Z.Vaigauską ypač sudomino L.Ulevičiaus atstovaujamos interneto svetainės siūlyta „indulgencijų“ paslauga. „Aš, aišku, negaliu apkaltinti komisijos nario, kad politikams atveriama galimybė jį papirkti. Tačiau bet kuris politikas gali kelti klausimus, ar tai nebuvo daroma iki šiol, ar slapta nedaroma ir dabar? Galima imti ir peržiūrėti visą toje svetainėje sudėtų politikų bei jų “nuodėmių„ sąrašą, išanalizuoti jį ir pateikti įtarimus, kad štai kurios nors partijos nėra, kurio nors politiko irgi nėra. Tada atsiveria galimybė kelti visokius klausimus – kodėl jų ten nėra?“ – kalbėjo VRK pirmininkas.
Vis dėlto Z.Vaigauskas tvirtino galįs tik rekomenduoti L.Ulevičiui bent Seimo rinkimų laikotarpiu sustabdyti savo dalyvavimą šiame interneto projekte. „Neturiu galimybės nei jį bausti, nei imtis kokių nors kitų radikalių veiksmų. VRK narius skiria Seimas. VRK yra atskaitinga Seimui. Taigi, jo ir derėtų klausti dėl vieno ar kito VRK nario veiklos įvertinimo“, – sakė komisijos vadovas.
Beje, atsitiktinumas ar ne, bet L.Ulevičiaus interneto svetainėje nėra nė žodžio apie jį į VRK delegavusį ministrą R.Šimašių...
Naujausi komentarai