Gegužės 8 d., minint Spaudos atgavimo, knygos ir kalbos dieną, labiausiai ryšių su visuomene ir visuomenės informavimo srityje pasižymėjusiems krašto apsaugos sistemos atstovams buvo įteikti jau tradiciniais tapę Lietuvos kariuomenės vado apdovanojimai - „Jūriniai mazgai“.
Šiais metais pirmą kartą buvo įteiktas Kario - kūrėjo, menininko „Jūrinis mazgas“. Kartu pasveikinta gegužės mėnesį savo 90-metį mininti žurnalo „Karys“ redakcija. Tai vienas seniausių leidžiamų žurnalų Lietuvoje. Pradėtas leisti 1919 m. - Nepriklausomybės kovų metais. Nacių okupacijos metais prieš 1941 m. šv. Kalėdas „Karys“ buvo atgaivintas ir cenzūruojamas vokiečių ėjo iki 1944 m. 1950 m atgimė JAV, kaip mėnesinis Pasaulio lietuvių karių veteranų žurnalas. Atkurtas Lietuvoje 1991 m.
Renginyje pirmą kartą viešai pristatyta karių savanorių sukurta ir dainininko Vudžio atliekama daina „Vienas kumštis“. Ji skambės ir gegužės 16 d. minint Partizanų pagerbimo, kariuomenės ir visuomenės vienybės dieną Kaune, Santakoje.
Apdovanojimų ceremonijoje dalyvavo Krašto apsaugos ministrė Rasa Juknevičienė, laikinai einantis kariuomenės vado pareigas Gynybos štabo viršininkas flotilės admirolas Kęstutis Macijauskas, pajėgų, padalinių vadai.
Iš viso „Jūriniai mazgai“ kariams įtekti penkiose kategorijose:
„Jūrinis mazgas“ už ryšių su žiniasklaida sėkmingą mezgimą ir įvairias iniciatyvas įteiktas Krašto apsaugos savanorių pajėgų laikraščio „Savanoris“ korespondentui, radijo laidos „Laisvai!“ vedėjui grandiniui Viliui Džiavečkai;
Už ryšius su visuomene - Garbės sargybos kuopai, kuri ne tik reprezentuoja kariuomenę, bet dalyvauja įvairiuose projektuose su moksleiviais, vaikų socializacijos centro auklėtinėmis. Per metus šios kuopos kariai dalyvauja daugiau nei tūkstantyje įvairių renginių.
„Jūrinis mazgas“ už geriausią viešųjų ryšių projektą įteiktas Lietuvos kariuomenės išminuotojams, už mokėjimą ne tik profesionaliai atlikti savo darbą, bet ir profesionaliai paaiškinti visuomenei Lietuvos kariuomenės veiklą šalyje.
Per 2008 m. išminuotojai išvalė ne tik 18 ha Lietuvos miškų ir laukų, neutralizavo beveik 11 tūkst. standartinių sprogstamųjų užtaisų, vyko į daugiau nei tūkstantį iškvietimų, bet visuomet rasdavo laiko ir paaiškinti ką, kodėl ir kaip daro, kokią įrangą naudoja, net vaikus supažindindavo su išminavimo paslaptimis.
Už geriausią vidinės komunikacijos projektą - „Jūrinis mazgas“ įteiktas Lietuvos kariuomenės Motorizuotosios pėstininkų brigados „Geležinis Vilkas“ Karaliaus Mindaugo mechanizuotajam pėstininkų batalionui, už išradingus padalinio susitikimus, pasitarimus, puikiai organizuotą Afganistane tarnaujančių karių šeimos narių ir artimųjų susitikimą bei leidžiamą laikraštį „Mindaugietis“.
Naujoje kategorijoje - karys kūrėjas, menininkas, „Jūrinis mazgas“ įteiktas Krašto apsaugos pajėgų bigbendo muzikantui grandiniui Donatui Bukauskui, už kartu su kolegomis sukurtą ir atliekamą dainą „Mes savanoriai“.
Taip pat buvo įteikti diplomai:
Karinių oro pajėgų Aviacijos bazės puskarininkiui Alvydui Tamošiūnui, už visapusiškus viešuosius ryšius, iniciatyvumą, entuziazmą, istorijos puoselėjimą.
Diplomas „Metų kalbos redaktorė“ įteiktas kalbos redaktorei Žydrei Švobienei, už ilgametį informacinio leidinio „Krašto apsauga“ redagavimą ir ypatingą gebėjimą puoselėjant kalbos taisyklingumą išsaugoti autentišką autorių stilių.
Diplomas „Tolerantiškiausias kalbos tvarkytojas“ įteiktas Krašto apsaugos ministerijos vyr. specialistei Linai Adomaitienei, už įtaigią šviečiamąją kalbos kultūros veiklą ir toleranciją dirbant kalbos tvarkytojos darbą.
Diplomą „Šiuolaikiška kariuomenė - stilinga kalba“ išsivežė Karinių oro pajėgų Oro erdvės stebėjimo ir kontrolės valdybos kanceliarijos viršininkė viršila Rasa Ruzveltiene, už stilingos ir šiuolaikiškai kariuomenei deramos kalbos puoselėjimą.
Taip pat diplomas buvo įteiktas asmeniui, kurio pavardė niekada nenurodoma leidinio metrikoje, bet be jo nė vienas Krašto apsaugos sistemos leidinys nepasiektų skaitytojo - tai Leidybos ir informacinio aprūpinimo tarnybos Leidybinės technikos specialistui Algirdui Černiauskui.
„Jūrinio mazgo” apdovanojimas buvo įsteigtas prieš devynerius metus tuometinio kariuomenės vado iniciatyva. Taip iki šiol skatinami ir pagerbiami kariai informuojantys visuomenę apie Lietuvos kariuomenę, formuojantys jos įvaizdį ir branginantys gimtąją kalbą.
Kaip ir kasmet Karinių jūrų pajėgų atstovai surezgė vis kitokius jūrinius mazgus. Šiemet buvo įteikti: „Topo jūrinis mazgas“, „Pietų kryžius“, „Medžiotojo mazgas“, „Bocmano mazgas“ ir „Plokščiasis mazgas“.
Daugiau apie mazgus:
Topo jūrinis mazgas
Šis mazgas buriniuose laivuose buvo naudojamas stiebo atotampoms (bakštagams ir štagui) rišti nuo stiebo topo (viršūnės). Angliškas šio mazgo pavadinimas „Shamrock Knot“ (trilapis mazgas).
Topo mazgą galima pritaikyti ir buityje, pririšant sodinukus ar pernešant įvairius nepatogius nešti daiktus (pvz. didelį arbūzą ar melioną). Užtenka keleto metrų virvės ir ji gali tapti puikiu krepšiu.
Pietų kryžius
Šį romantiška pavadinimą mazgui davė jūreiviai tolimoje praeityje. Kartais jis dar vadinamas Jūrų kryžiumi. Savo paskirtimi tai topo mazgas tik jo rišimo būdas skiriasi.
Topo mazgas buriniuose laivuose buvo naudojamas stiebo atotampoms (bakštagams ir štagui) rišti nuo stiebo topo (viršūnės).
Kariniuose laivuose juo buvo pernešami patrankų sviediniai. Topo mazgą galima pritaikyti ir buityje, pririšant sodinukus ar pernešant įvairius nepatogius nešti daiktus (pvz. didelį arbūzą ar melioną). Užtenka keleto metrų virvės ir ji gali tapti puikiu krepšiu.
Medžiotojo mazgas
Pavadinimas kilęs nuo jo autoriaus pavardės (angl. Hunter - medžiotojas).
Mūsų laikais sukurti naują mazgą yra praktiškai neįmanoma, nes per 5 tūkstantmečius jų prigalvota tik 500. Todėl 1979 metais anglo chirurgo pensininko Edvardo Hanterio naujojo mazgo sukūrimas sukėlė tikrą sensaciją daugelio šalių jūrų bendruomenėse. Britanijos patento biuro tarnautojai išduodami patentą pripažino jog tai išties naujas mazgas, puikiai tinkantis visų tipų virvėms, įskaitant ploniausius sintetinius valus rišti. Iš tikro tai sumanus dviejų paprastų mazgų tarpusavio surišimas. Gydytojas neturėjo tikslo sukurti naujo mazgo, tai jam pavyko visiškai atsitiktinai.
Bocmano mazgas
Šis senovinis mazgas skirtas pakelti ar nuleisti kroviniui ar žmogui. Naudojant bocmano mazgą žmogus kojas įkiša į kilpas ir rankomis laikosi už virvės. Keliant ar leidžiant žmogų praradusį sąmone jis krūtinės lygyje laisvu virvės galu pririšamas prie keliančiosios virvės.
Plokščiasis mazgas
Plokščiasis mazgas nuo seno laikomas vienu iš pačių patikimiausių mazgų rišant skirtingo storio virves. Rišant šį mazgą virvės persikeičia aštuonis kartus, todėl mazgas niekada stipriai neužsiveržia, net šlapia virvė nepraslysta, negadina virvės, nuėmus apkrovą lengvai atrišamas. Dėl savo plokščios formos mazgas naudojamas tempiant virvę špilio ar brašpilio pagalba (besisukantis ritės formos įrenginys naudojamas palengvinti virvės tempimą).
Naujausi komentarai