Pasiruošę užklupti žiemą
Specialistai sakė, kad pirmųjų šalčio išbandymų galime sulaukti jau šią savaitę.
„Jeigu orų prognozės nepasikeis, vidury savaitės galimas plikledis“, – teigė Kelių priežiūros valdymo centro vadovas Kęstutis Kantautas.
Kelininkai sakė, kad šiemet jie ruošiasi žiemą užklupti netikėtai, o ne žiema juos. Druskos įmonė, visoje Lietuvoje prižiūrinti valstybinius kelius, sakė turinti rezervo iki naujų metų.
„Druskos turime 55 tūkst. tonų. Jeigu kalbėsime apie užpernai, kai neturėjome žiemos, tai sunaudojimas visiems metams buvo 35 tūkst. Pernai, kai turėjome rimtą žiemą, buvo 123 tūkst. metams. Mes turime apie 45 proc. druskos pernykštei žiemai“, – tikino valstybinių kelių priežiūros projektų vadovas Petras Džervus.
Tikimės, kad paneigsime mitą, kad mus užklups nepasiruošusius.
Jeigu žiema bus tokia kaip pernai, visą šalį užvertusi didžiuliais kiekiais sniego, druskos bus perkama daugiau.
„Nemanau, kad nerastume galimybės nusipirkti, tuo labiau kad tiekėjų yra ne vienas ir ne du. Iš tiesų, galima rasti. Žinoma, galbūt yra kainų skirtumai, bet jeigu bėda prispaustų, mokėtume ir brangiau, bet tikrai rastume druskos“, – komentavo P. Džervus.
Nors didžiausias dėmesys skiriamas magistraliniams keliams, didieji šalies miestai techniką taip pat jau išrikiavo kieme.
„Turime kelias priemones, jau su sumontuotais sniego peiliais ir valytuvais. Dirbame, ruošiamės, kolektyvą esame susikomplektavę, apie šimtą darbuotojų, turime apie 50 technikos. Ruošiamės, laukiame ir tikimės, kad paneigsime mitą, kad mus užklups nepasiruošusius“, – kalbėjo „Kauno švaros“ atstovas Jonas Trumpa.
A. Ufarto / Fotobanko nuotr.
Darbuotojai prašo gyventojų supratimo, nes dažnai patys žmonės kliudo dirbti ir paskui pyksta, kad keliai nenuvalyti.
„Patys vairuotojai nesupranta. Tarkime, dienos metu važiuoja, sninga. Mato, kad barstytuvas turi pravažiuoti, o jie nesitraukia. Arba labai dažnai, ypač jauni vairuotojai, užlenda“, – tvirtino „Kauno švaros“ darbuotojas Arminas Dekaminavičius.
Sostinės kelininkai sakė, kad dėmesys bus skiriamas ne tik gatvėms, bet ir apželdintoms miesto vietoms. Dėl to nupirkta daugiau kalcio chlorido, kuris, nors penkis kartus brangesnis nei įprasta druska, bet esą mažiau kenkia.
Mes perkame druską iš Lietuvoje įsteigtos įmonės, kuri veža druską iš Baltarusijos.
„Didesnis dėmesys bus skiriamas gatvėms, kurios yra humanizuotos, apsodintos želdiniais, kad tose teritorijose apsaugotume želdinius nuo druskų patekimo“, – sakė Vilniaus miesto Tvarkymo ir aplinko apsaugos skyriaus vedėjas Gintautas Runovičius.
Druska Lietuvos keliuose – iš Baltarusijos
Žiemai ruošiama druska neseniai buvo atsidūrusi dėmesio centre paaiškėjus, kad kol Europos Sąjunga svarsto apie įvairias sankcijas Baltarusijai, Lietuvoje ant kelių nuguls druska būtent iš kaimynų.
„Mes perkame druską iš Lietuvoje įsteigtos įmonės, kuri veža druską iš Baltarusijos“, – teigė G. Runovičius.
„Perkama iš Lietuvos įmonės, o iš kur jie vežasi, mes tikrai nežinome. Praeitais metais, mūsų žiniomis, jie vežėsi iš Baltarusijos“, – šnekėjo J. Trumpa.
„Tai – baltarusiška druska, bet variantų yra, galima nupirkti ir iš ganėtinai tolimų ir egzotiškų kraštų“, – kalbėjo P. Džervus.
Dabar galiojančios sankcijos Baltarusijai neapima natrio chlorido produktų, todėl įmonės, besirenkančios mažiausią kainą siūlančius tiekėjus, turi druską pirkti iš Baltarusijos režimui artimų gamintojų. Užsienio reikalų ministerija rekomenduoja nuo tokių pirkimų susilaikyti.
„Užsienio reikalų ministerija visada rekomenduoja įvertinti visas rizikas bei susilaikyti nuo bet kokių sandorių su asmenimis ar įmonėmis, esančiais tokių sankcijų sąrašuose. Atkreipiame dėmesį, kad JAV sankcijų sąrašuose yra „Belaruskalij“ kompanija, ir pagal JAV sprendimą, ribojimai jai pradeda galioti nuo šių metų gruodžio 8 dienos“, – rašė Užsienio reikalų ministerija.
Europos Sąjungos sprendimai dėl sankcijų priimami visų narių sutarimu. Ar sankcijos gali plėstis, remiantis JAV pavyzdžiu, kuri jas išplėtė, kol kas nesprendžiama.
Naujausi komentarai