Kodėl į kapus nešamas būtent porinis gėlių skaičius? Pereiti į pagrindinį turinį

Kodėl į kapus nešamas būtent porinis gėlių skaičius?

2022-10-27 12:04 diena.lt inf.

Kokios šių metų Vėlinių tendencijos, kodėl mirusieji dažniausiai pagerbiami poriniu gėlių skaičiumi ir ar smarkiai išaugo gėlių kainos, – apie viską LNK reportaže pasakoja Verkių gėlių turgaus floristė Daiva Paukštienė.

Kodėl į kapus nešamas būtent porinis gėlių skaičius?
Kodėl į kapus nešamas būtent porinis gėlių skaičius? / J. Elinsko/BNS nuotr.

– Ką įprastai dabar žmonės veža į kapus: puokštes, vainikus, žiedus, sodinamas gėles..?

– Labai įvairiai. Pirmiausia tai priklauso nuo gamtinių sąlygų, nuo orų. Jei pakankamai šilta, renkasi ir vazonines gėles, ir sodinamas: chrizantemas, ypač viržiai populiarūs. Kiti tiesiog pamerkia gyvų gėlių. Tie, kurie nori apsidrausti nuo netikėtų šalnų, perka dirbtines gėles ar sausas, džiovintas.

Dirbtinės gėlės dabar yra labai gražios, kokybiškos. Sumiksavus su gyvomis, vizualiai jos nuo jų nesiskiria. Atrodo kaip gyvos. Taigi viskas priklauso nuo žmonių noro, vyraujančių tendencijų.

Vis dar gaji tokia tendencija: „O ką žmonės pasakys“.

– Vis dėlto ta chrizantemų banga per Vėlines išlieka, nes šios gėlės ištvermingos, atsparios šalčiams – patikimos?

– Gal greičiau dėl to, kad jos tradicinės. Kažkada buvo laikai, kai nieko daugiau, išskyrus chrizantemas ir gvazdikus, nebuvo. Šiaip chrizantemos yra vėlyvos, pakankamai atsparios. Tad gal daugiau chrizantemos, bet ir viržiai šiemet karaliauja.

– Puokštė ar vienas žiedas? Ar vis dar išlikęs toks lietuvių noras pirkti kuo didesnę, kuo daugiau, kad visi matytų, koks aš turtingas ir man negaila?

– Yra vis dar gaji tokia tendencija: „O ką žmonės pasakys“. Bet ji irgi jau blėsta. Dabar nemaža pasiūla ir pakankamai subtilių, nedidelių puokštelių, po žiedą, nes dabar dažnai kapavietės būna uždengtos granito plokšte.

Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:

– Kaip paaiškintumėte, kodėl dominuoja balta spalva, pavyzdžiui, tik baltos ar tamsios kalijos? Ar tai kultūrinis paveldas, ar tiesiog manoma, kad geriausia pagerbti mirusiuosius tik balta spalva?

– Gal dėl to, kad ramu, subtilu, bet nesakyčiau, kad vien tik balta. Dominuoja dar vadinamų „sendintų“ gėlių, įvairių pastelinių, prislopintų atspalvių. Kiekvienas pasirenka pagal save. Kai kurie perka tikrai labai ryškių, linksmų spalvų, net specialiai, būna, iš anksto užsako. Esame komponavę puokštę ir su saulėgrąžomis – gauname visokių užsakymų. Manau, labai priklauso nuo išėjusio žmogaus, jo natūros, kokias gėles jis mėgo, kokio būdo buvo. Žinoma, ir nuo žmonių, kurie ateina jį paminėti.

– Sakykite, kodėl nešamas į kapus būtent porinis gėlių skaičius, gal žinote, iš kur ši tradicija?

– Iš vyresnių žmonių girdėjau, bet negaliu tai patvirtinti, kad seniau, kai šarvodavo žmogų, puošdavo po puokštelę iš įvairių pusių. Visada gaudavosi porinis skaičius. Vėliau, kad atskirtų tą liūdną, ir linksmą progas, bent jau Lietuvoje, atsirado būtent tų porinių gėlių skaičius. Dabar ši tradicija pamažu prapuola. Kai kurių manymu, kiekvienam gyvenime reikalinga pora. O kad iškeliavęs anapilin žmogus nesijaustų vienišas, kaip akibrokštą neša į kapus porinį gėlių skaičių.

– Pakalbėkime apie kainas. Kiek pabrango šios tradicinės Vėlinių gėlės, pavyzdžiui, chrizantemos?

– Nesakyčiau, kad jos baisiai pabrango. Jos taip pat brango kaip ir viskas po truputį. Mes esame pasaulio dalis ir natūralu, kad nesame atskirti nuo visų šių dalykų. Reikėtų paminėti, kad kainą lemia ir sezoniškumas. O dabar juk yra vėlyvas ruduo.

– Kokia žiedo kaina? Matau, yra ir brangesnių, ir pigesnių?

– Didelės, karališkos, chrizantemos žiedas kainuoja 4 eurus, chrizantemos šaka – 3 eurus, kurią gali išskaidyti po kelis žiedelius. Yra mažesnių chrizantemų ir po 2 eurus – labai įvairiai.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra