Pereiti į pagrindinį turinį

Kokia grėsmė kiltų ir ar Lietuvos gyventojai turėtų sunerimti įvykus atominei avarijai?

2022-03-11 17:24
DMN inf.

Trečiadienį paskelbta, jog Černobylio atominėje elektrinėje buvo atjungta elektra ir kad po 48 val. gali prasidėti radioaktyvių medžiagų nuotėkis. Vėliau ši informacija buvo patikslinta ir pasakyta, kad dėl tokio elektros tiekimo sutrikimo jokių rimtų radioaktyvių medžiagų išmetimo iš panaudoto branduolinio kuro saugyklos nei artimiausiomis dienomis, nei artimiausiomis savaitėmis neturėtų būti, informuoja LNK.

Scanpix nuotr.

Visgi Ukrainos energetikos ministras teigia, kad valdžios institucijos nežino, koks yra radiacijos lygis šiuo metu Černobylio atominėje elektrinėje taip pat ir kokia situacija yra Zaporožės atominėje elektrinėje, kurią taip pat yra užėmę Rusijos okupantai.

Pirmiausia reikėtų pradėti nuo to, kad Černobylio atominė elektrinė šiuo metu yra neveikianti. Bet kokiu atveju elektros praradimas tokių katastrofinių pasekmių nedaro.

Apie galimas pasekmes ir grėsmes Lietuvai įvykus bet kokiai atominei avarijai – pokalbis su Radiacinės saugos centro atstovu Pauliumi Ružele.

– Gal galėtumėte paaiškinti, ką reiškia ir kokios grėsmės kyla, kai atominėje elektrinėje sutrinka elektros tiekimas?

– Pirmiausia reikėtų pradėti nuo to, kad Černobylio atominė elektrinė šiuo metu yra neveikianti. Bet kokiu atveju elektros praradimas tokių katastrofinių pasekmių nedaro. Bet kokiu atveju taip pat yra atsarginiai generatoriai, kurie, kaip minėjote, užtikrina energijos tiekimą 48 val. Taigi, 48 val. yra garantuotos elektros tiekimo. Kaip Tarptautinė atominės energetikos agentūra informavo, netgi ir po 48 val. nėra realios grėsmės radioaktyvių medžiagų išmetimui.

Visas reportažas – LNK vaizdo įraše:

 

 

– Bet pati agentūra sako, kad neturi duomenų, kokia šiuo metu situacija yra atominėje elektrinėje?

– Dėl karinių veiksmų tas priėjimas prie stotelių, kurios yra atominės elektrinės teritorijose yra apribotas. Tačiau ten dirba specialistai, kurie užtikrina branduolinę radioaktyviųjų medžiagų saugą ir padėtis daugiau mažiau yra kontroliuojama. Tačiau jeigu dėl kažkokių veiksnių – karinių ar dėl energijos tiekimo sutrikimo – įvyktų kažkoks incidentas branduolinio kuro saugykloje, bet kokiu atveju tai nebūtų incidentas, prilyginamas Černobylio atominės elektrinės incidentui 1986 metais, kuris įvyko. Tai būtų kur kas mažesnio masto. Padariniai, tikėtina, būtų lokalūs ir Lietuvos gyventojams dėl to tikrai nerimauti nereikėtų. Kažkokių didelių pasekmių, kurias būtų galima sieti su sveikatos pakenkimais, tai Lietuvos žmonėms tikrai nebūtų.

– Yra per toli ir per maža, kad kažkas grėstų?

Padariniai, tikėtina, būtų lokalūs ir Lietuvos gyventojams dėl to tikrai nerimauti nereikėtų.

– Taip, ten branduolinės reakcijos neįvyksta, Lietuva yra toli – nuo Černobylio berods 500 km. Todėl tikrai tos aplinkoje pasklidusios radioaktyviosios medžiagos Lietuvos nepasiektų, o jeigu ir pasiektų, tai būtų labai maži kiekiai, kurių, kaip minėjau, nepakaktų, kad būtų keliama grėsmė Lietuvos žmonėms.

– Kas blogiausia gali nutikti Černobylio elektrinei?

– Dėl vienokių ar kitokių priežasčių gali būti prarastas aušinimas panaudoto branduolinio kuro saugojimo baseinuose.

– Kas jau yra nutikę ir tik generatoriai padeda jį palaikyti.

– Generatoriai padeda jį palaikyti, yra teikiama atsarginė elektra, jeigu galima sakyti. Jeigu tie generatoriai išsijungtų, greitai avarija nesirutuliotų, nes tiesiog tokia yra konstrukcija, kad išlaikyti tą saugumą net praradus tam tikrus energijos šaltinius. Tai yra konstrukciniai saugumo parametrai.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų