Pereiti į pagrindinį turinį

Konstitucijos egzamine – klausimai apie šios dienos aktualijas

2015-09-24 08:22
BNS inf.
Konstitucijos egzamine – klausimai apie šios dienos aktualijas
Konstitucijos egzamine – klausimai apie šios dienos aktualijas / I. Juodytės / Fotobanko nuotr.

Kitą savaitę rengiamo Konstitucijos egzamino užduotys sudarytos atsižvelgiant ne tik į istorinę ir teisinę svarbiausio Lietuvos įstatymo reikšmę, bet ir pritaikant tai šių dienų aktualijoms, sako Konstitucijos egzamino komisijos narys, Vilniaus universiteto Teisės fakulteto dekanas profesorius Tomas Davulis.

„Kai mes sakome aktualijos, mes kalbame apie naujai atsiradusius reiškinius mūsų gyvenime. Mes galime bet kurį klausimą patikrinti atitikties Konstitucijai prasme - nuo pabėgėlių iki vienalyčių santuokų registravimo“, - žurnalistams ketvirtadienį sakė T. Davulis.

Konstitucijos egzaminas tradiciškai bus rengiamas dviem etapais - rugsėjo 29 ir spalio 13 dienomis. Pirmajame etape bus pateikta 30 uždarų klausimų, antrajame - 19 uždarų ir vienas atviras. Į antrąjį etapą pateks tie, kurie teisingai atsakys į ne mažiau nei 25 klausimus. Konstitucijos egzamino laimėtojai bus apdovanoti spalio 26 dieną.

„Mes labai tikimės tam tikrų kūrybinių interpretacinių galių pasireiškimo - tam ir bus atviras esė tipo klausimas“, - sakė T.Davulis naujienų agentūroje BNS surengtoje spaudos konferencijoje.

Konstitucijos egzamino dalyviai dėl geriausiai išmanančiųjų pagrindinį šalies įstatymą vardo varžysis atskirose grupėse: pilnametystės sulaukusių piliečių, teisę studijuojančių ir teisinį išsilavinimą turinčių asmenų, laisvės atėmimo vietose esančių nuteistųjų bei moksleivių.

Užduotis bus galima laikyti visų 60 Lietuvos miestų ir rajonų savivaldybėse, Seime, bendrojo lavinimo ir aukštosiose mokyklose bei įkalinimo įstaigose. Pirmasis egzamino etapas vyks ir naujienų portale portale delfi.lt, kuris šiemet užtikrins, kad egzaminą būtų galima laikyti ir per mobiliuosius įrenginius. Dalyviai, egzaminą laikantys internetu arba per mobiliuosius įrenginius, dalyvaus tik pirmajame etape.

Teisingumo ministras Juozas Bernatonis sako, kad Konstitucijos egzamino perkėlimas į telefonus paskatins dalyvauti daugiau jaunų žmonių.

„Jūs žinote, kad mūsų ministerija ir aš asmeniškai propaguojame internetinį balsavimą. Aš matau tai kaip tam tikrą įžangą į būsimus balsavimus rinkimuose“, - sakė ministras.

Pasak jo, Konstitucijos egzaminas padeda spręsti teisinio švietimo, raštingumo klausimus.

„Kartu tai labai svarbu ir praktikoje. Žmonėms svarbu žinoti mūsų valstybės, mūsų demokratijos pagrindus visų pirma tam, kad (jie) žinotų savo teises, žinotų, kaip jas ginti“, - tvirtino J.Bernatonis.

Profesorius T.Davulis sakė, jog „Konstitucija yra būties įprasminimo tam tikroje visuomeninėje grupėje pamatas“. Jo teigimu, daugelį metų rengiant Konstitucijos egzaminą matyti, kad visuomenės teisinių žinių lygis auga.

„Tai rodo, kad šis dokumentas turi ne tik simbolinę reikšmę, bet įsitvirtina ir kaip tam tikras žinių šaltinis tam tikroms asmenų grupėms“, - sakė teisininkas.

Šiemet Konstitucijos egzamine aktyviau nei pernai dalyvaus bendrojo lavinimo mokyklos - šiuo metu jau yra užsiregistravusios apie 500 ugdymo įstaigų. Pernai dalyvavo 473 mokyklos. Konstitucijos egzaminas taip pat rengiamas 17-oje aukštųjų mokyklų. Šiemet egzaminui klausimus rengė Vilniaus universiteto ir Mykolo Romerio universiteto teisės specialistai. Egzamino komisijai vadovaus Konstitucinio Teismo pirmininkas Dainius Žalimas.

Pernai Konstitucijos egzamine dalyvavo kiek daugiau nei 30 tūkst. dalyvių.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra