L. Linkevičius: nelegali migracija dar nėra suvaldyta Pereiti į pagrindinį turinį

L. Linkevičius: nelegali migracija dar nėra suvaldyta

2021-08-18 15:23 diena.lt inf.

Migracijos skaičiai Lietuvoje nebeauga, po vidaus reikalų ministrės Agnės Bilotaitės nurodymo migrantų per sieną į Lietuvą neįsileisti, į šalį pateko tik 80 migrantų ir tik pačių pažeidžiamiausių, kuriems reikėjo humanitarinės pagalbos, praneša LNK.

L. Linkevičius: nelegali migracija dar nėra suvaldyta
L. Linkevičius: nelegali migracija dar nėra suvaldyta / Scanpix nuotr.

Tačiau, anot buvusio vidaus reikalų ministro, ambasadoriaus migracijai Lino Linkevičiaus, nelegali migracija dar nėra suvaldyta: „Būtų anksti daryti išvadas. Šiuo metu yra tam tikra pauzė, toks apsiraminimas, bet sunku pasakyti, kaip visa tai tęsis, nes, matyt, vis tiek bus bandoma kitų būdų, matyt, nebus atsisakyta tų kėslų, kaip ir anksčiau buvo grasinama, kad užtvindys Europos Sąjungą migrantais ir narkotikais. Mes pamatėme, kad tą pirmą pažadą jau buvo mėginama įvykdyti. Tačiau šiuo metu situacija stabilesnė, lauksime, kad ji iš tikrųjų įsitvirtintų“.

Anot L. Linkevičiaus, prie migrantų srauto sumažėjimo prisidėjo keletas dalykų: „Prisidėjo sprendimas, kad šis procesas nebus chaotiškas, kad mes jo netoleruosime, neleisime neteisėtai kirsti sienos kur kam panorėjus, kad bus stabdomi šitie srautai, bus nukreipiami į oficialius sienos praėjimo punktus. Taip pat prisidėjo ir sprendimas sustabdyti skrydžius iš Bagdado bent jau Irako avialinijų lėktuvais. Tai yra geras sprendimas ir tikimės, kad jis bus palaikomas, nes kol kas nežinome, perspektyvos nėra iki galo aiškios. Bus ieškoma ir alternatyvių skrydžių ir kitokių būdų, bet vis tiek tai prisidėjo prie tos situacijos, kuri šiuo metu yra. Bet mes čia kalbame tik apie Iraką. Žinoma, ateityje gali būti kitokių iššūkių, todėl turime būti pasiruošę ir mes ta informacija dalinamės su savo sąjungininkais, partneriais, žiniasklaida. Norime, kad sužinotų iš mūsų, kaip mes vertiname situaciją, kokia ji yra, o ji tikrai yra nestandartinė ir reikalauja nestandartinio požiūrio“.

„Šiuo metu padėtis stabili ta prasme, kad neateina daugiau žmonių, yra galimybė dirbti su tais, kurie atvyko. Tų žmonių informavimas tebelieka iššūkiu, reikia paramos, vertėjų, socialinių, kultūrinių, mokančių kalbas, ypač arabų, kurdų. Žmonių informavimas – aiški žinia, kad jų alternatyva yra labai paprasta, kad jie neturėtų iliuzijų, kad galės čia laikinai sustoję toliau keliauti ten, kur buvo suplanavę. Alternatyva – savanoriškas grįžimas. Tikimės, kad jų bus daugiau, kol kas tik pradžia. Tam irgi reikia informavimo kampanijos, reikia aiškiai pasakyti žmonėms, kad ta kita alternatyva nėra labai palanki tiems, kuriems nėra suteiktas pabėgėlio statusas, o kol kas toks statusas nėra suteiktas nė vienam, 200 bylų peržiūrėta. Migracijos departamentas per tris mėnesius ketina visas bylas išnagrinėti, jeigu nebus didesnių krūvių. Į tai dabar nukreiptas mūsų darbas ir dėmesys – informuoti žmones, tikintis, kad jie pasirinks tą kitą kelią, grįš savanoriškai namo“, – sakė pašnekovas.

Jiems buvo pasakyta, kad sumokės kelis tūkstančius dolerių ir kad jiems bus garantuota, kad, patekus šiapus sienos, jie taip pat bus nugabenti į savo geidžiamą šalį, dažniausiai Vokietiją... Ir staiga viskas sužlugo.

Pasak L. Linkevičiaus, sunku pasakyti, kodėl migrantai nenori grįžti namo: „Jie tikrai yra dezinformuoti. Jiems buvo pasakyta, kad sumokės tam tikrą sumą pinigų, ir tikrai ne 300 eurų, o kelis tūkstančius dolerių, ir kad jiems bus garantuota, kad, patekus šiapus sienos, jie taip pat bus nugabenti į savo geidžiamą šalį, dažniausiai Vokietiją... Ir staiga viskas sužlugo. Jie jaučiasi apgauti ir nenori tikėti tuo, kas sakoma. Šita žinia turėtų pasklisti. Manome, kad šitie žmonės taip pat dalijasi žinutėmis, kalbasi apie savo patirtis. Vargu ar tai, kas dabar vyksta, turėtų juos tenkinti, nes jie neturi laisvių keliauti, jie turi laukti sprendimo, o sulaukus sprendimo bus atliekami kiti veiksmai, apie tai šiuo metu tie žmonės ir yra informuojami“.

Bendravimas su Baltarusijos pasieniečiais šiuo metu – formalus, sakė L. Linkevičius: „Yra labai formaliai atsakoma, kad nieko nevyksta, jokių pažeidimų neregistruojama. Bet to bendradarbiavimo nėra nuo pernai metų, ypač po to grasinimo jis nutrūko. Ne tik kad nėra bendradarbiavimo tiriant šituos atvejus, bet mes gauname vis daugiau informacijos ir liudininkų parodymų, kaip yra padedama migrantams atvykti prie sienos, patariama, kaip ją pažeisti ir pan. Aišku, tie žmonės tikisi, kaip ir buvo žadėta, nes sumokėjo pinigus, kad juos kitoje pusėje priims ir toliau transportuos ten, kur jie nori. Žmonės ne tik praranda pinigus, deja, praranda ir daugiau. Jie praranda ir sveikatą, ir kai kas net ir gyvybę yra praradęs, kaip mes matėme reportažuose Baltarusijos valstybinėje televizijoje. Mūsų pasieniečiai tikrai nėra iššovę nė vieno šūvio, jie tikrai nenaudoja jėgos, jie turi savo elgesio kodeksą ir jį labai gerbia ir paiso, tačiau kita pusė visaip stengiasi išprovokuoti ir visokiomis melagingomis naujienomis apšmeižti tuos pareigūnus“.

Esą Lietuvos pasieniečiai ne kartą girdėjo šūvius Baltarusijos pusėje: „Kadangi tie šūviai buvo girdėti ne kartą, yra užklausta Baltarusijos pusės, prašoma paaiškinimo, kas vyksta, kokie čia procesai, kokie tai šūviai. Buvo paaiškinimai, kad tai yra pratybos, todėl girdisi šūviai. Tad įrodymų, kad čia susiję su migrantais arba migrantų bauginimų, neturime. Galima daryti įvairias prielaidas, bet, žinant, kad jie jėga yra stumiami iš Baltarusijos teritorijos, duotas nurodymas, tai čia galima visko tikėtis ir labai norėtųsi, kad nebūtų taikomas smurtas prieš tuos žmones, nes jie jau ir taip pakankamai prisikentėjo“, – teigė jis.

Anot L. Linkevičiaus, šmeižto ir dezinformacijos kampanija Baltarusijos viešojoje erdvėje suintensyvėjo: „Ji buvo labai intensyvi prieš keletą dienų, kai per televiziją buvo parodyti tie sužeisti žmonės, kai buvo parodytas žuvęs migrantas. Tada buvo intensyvesnė kampanija. Rodomi kai kurie kadrai, buvo mėginama rodyti ir užsienio žiniasklaidai, kaip Lietuvos pasieniečiai stumia žmones į Baltarusijos teritoriją, bet tai baigėsi fiasko, nes, atvežus žurnalistus, jie prie tos sienos apskritai nieko nematė. Tad tų bandymų buvo ir bus. Mes žinome, kaip režimas meluoja savo žmonėms, kaip elgiasi su savo žmonėmis. Todėl išnaudoti užsieniečius jiems irgi nėra sudėtinga – gautas nurodymas, jie ir vykdo. Bet mes turime atitinkamai ir nuosekliai informuoti, kas vyksta. Nepaisant to, kad žmonės yra užspiesti toje teritorijoje Baltarusijos pusėje, kiek įmanoma, jiems tiekiamas maistas ir vanduo, medicininės paslaugos. Dėl humanitarinių priežasčių apie 80 žmonių buvo įleista. Tačiau tai neturi tapti masiniu reiškiniu, neteisėtu sienos kirtimu, chaotišku, tokiu, kaip vyko iki rugpjūčio 2 d.“

„Pasieniečiai yra užfiksavę tokius atvejus, kai netekę kantrybės žmonės nori grįžti ir rodo pasą su Baltarusijos viza – jų irgi neleidžia atgal. Tai irgi rimtas dalykas, nes jie atvyko kaip turistai, juos pakvietė, jie turi vizą, jie oficialiai turi teisę būti toje šalyje, ir jiems neleidžia grįžti. Tokių atvejų fiksuojama“, – pasakojo ambasadorius.

Buvo mėginama rodyti ir užsienio žiniasklaidai, kaip Lietuvos pasieniečiai stumia žmones į Baltarusijos teritoriją, bet tai baigėsi fiasko.

„Šiuo metu „Iraqi Airways“ nutraukė skrydžius, tai yra svarbu, sako, kad taip bus pakankamai ilgą laiką. Tikimės, kad tas sprendimas bus ilgalaikis, nes reikia visus skrydžius nutraukti – yra ir „Bielavia“, ir kitos alternatyvios kompanijos, kurių partnerystės ieškoma įvairiais būdais. Yra tranzitiniai keliai per Stambulą, tikimės ir Turkijos supratimo ir bendradarbiavimo. Yra daugiau aspektų, ne tik su skrydžiais, kurie nutraukti. Šiuo metu mes tai fiksuojame kaip teigiamą dalyką, tačiau nemanome, kad tai yra pagrindas sakyti, kad tai išspręs šią situaciją“, – kalbėjo L. Linkevičius.

„Migrantai turi aiškiai suvokti, kad tos sąlygos, kuriose jie gyvena, – minimalios. Tai nebus trijų žvaigždučių viešbutis, tai nebus komfortas, kur norėsis būti ir gyventi ilgą laiką. Visa tai turi jiems būti aišku, jie turi suprasti, kad, jeigu ilgiau užtruks, ateis ne tik ruduo, bet ir žiema. Mes bandome sakyti, kad žiemos pas mus taip pat būna gana aršios. Tie žmonės, kurie nuo lietaus jau jaučiasi nelabai jaukiai, jiems bus sunku pakelti klimatą, kai ateis žiema. Taip pat turi būti darbas su savivaldybėmis, visi turime dalytis naštą, iššūkis yra visai valstybei. Tai yra stiprus, rimtas iššūkis mūsų valstybei, mes šiuo metu esame jį suvaldę. Tam, kad jį suvaldytume ir ateity, turime pasitelkti visų pastangas“, – sakė jis.

Kaip teigė ambasadorius, prie šių iššūkių gali prisidėti ir dabartinė situacija Afganistane: „Iššūkis bus visam pasauliui, ne tik Lietuvai. Visoms vietoms, kuriose vyksta nelegali migracija arba, kaip šiuo atveju, ji yra eskaluojama dirbtinai, kaip mes matome mūsų kaimynystėje, be abejo, reikia turėti tai omenyje. Tačiau mes turime kartu su sąjungininkais tartis, kaip su šita problema kovoti, kaip sumažinti tas grėsmes. Tą situaciją reikia koordinuoti, ne mes vieni čia esame. Iš tikrųjų, mes anksčiau kalbėjome tik apie puolimą prieš Lietuvą, o dabar matome, kad labai panaši situacija yra ir su Lenkija, Latvija. Tad turime koordinuoti savo veiksmus ir savo atsaką, taip pat ir žinias, kurias mes siunčiame“.

Šiuo metu Lietuvoje – 80 Afganistano piliečių, tačiau jie, anot L. Linkevičiaus, jau yra atvykę iš anksčiau: „Čia ne švieži įvykiai, jie yra atvykę iš anksčiau. Nagrinėjamas kiekvienas iš jų įstatymų nustatyta tvarka, gerbiant įstatymus, pagal objektyvias procedūras“.

L. Linkevičius aptarė ir tai, kad afganai vertėjai, padėję lietuvių kariams, nesulaukia Lietuvos pagalbos: „Aš manau, kad mes privalome sugebėti juos parsigabenti. Ne tik mes – vertėjai ne tik Lietuvai padėjo, jie visiems sąjungininkams padėjo. Visi dabar apie tai komentuoja. Kadangi evakuoti į kitą kontingentą sunku, daug kas įstrigę ir oro uoste, komerciniai skrydžiai šiuo metu nutraukti. Reikės ieškoti kitų būdų, pasakyti, kad „negalime“ – ne atsakymas. Žmonėms privalu padėti, nes jiems tikrai kilusi grėsmė ir su jais tikrai gali susidoroti talibų režimas. Kol kas tas neįmanoma, bet tai nereiškia, kad reikia nuleisti rankas ir nesistengti padėti tiems žmonėms. Privalome tą padaryti“.

„Šiuo metu oro uostas negali funkcionuoti, bet tas nebus visą laiką, skrydžiai turės būti atnaujinti. JAV nusprendė nusiųsti 6 tūkst. karių kontingentą, kad padėtų evakuoti Amerikos piliečius ir sąjungininkus. Tikimės, kad artimiausiu metu ir oro keliai bus atkurti, galbūt ir sausumos keliai. Tą turėsime daryti koordinuojantis su sąjungininkais“, – teigė jis.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra