Lietuvos Aukščiausiojo Teismo (LAT) pirmininkas Rimvydas Norkus inicijuoja apygardų teismų vadovų pasitarimą dėl elektroninių ryšių tinklais perduodamos asmenų informacijos kontrolės sankcionavimo.
Šių veiksmų R.Norkus ėmėsi BNS paskelbus Nacionalinės teismų administracijos duomenis, kad patenkinami 99 proc. visų prokurorų prašymų leisti klausytis pokalbių bei peržiūrėti išklotines.
Kaip pranešė LAT, teismas, siekdamas išsamiau išanalizuoti situaciją ir sankcijas išduodančiuose teismuose susiformavusią praktiką, gegužės 28-ąją organizuoja Lietuvos apeliacinio teismo ir apygardų teismų pirmininkų pasitarimą, kaip laikomasi Žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvencijos, baudžiamojo proceso įstatymų reikalavimų, susijusių su elektroninių ryšių tinklais perduodamos asmenų informacijos turinio kontrole ir jos fiksavimu, šios informacijos panaudojimu baudžiamosiose bylose. Į šį pasitarimą kviečiami ir Generalinės prokuratūros atstovai.
Vis dėlto LAT pirmininkas nurodo, kad vien didelis pateiktų ir teismų patvirtintų prokurorų prašymų skaičius neleidžia teigti, jog teismai prašymus nagrinėja neįsigilindami į bylos aplinkybes ir nepagrįstai juos tenkina.
„Nacionalinės teismų administracijos surinkti duomenys verčia paanalizuoti atidžiau, ką atspindi ši statistika, kodėl yra tokia didelė tenkintų kreipimųsi proporcija, ar aiškus reglamentavimas proceso įstatymuose. Būtina išsiaiškinti, ar visais sankcionuotais pasiklausymo atvejais yra gerbiamos žmogaus teisės, ar asmenys tinkamai informuojami apie elektroniniais ryšiais perduodamos informacijos kontrolę ir ar yra sudaromos sąlygos jiems ginti savo teises“, - teigia R.Norkus.
Pasak jo, tokios slaptos stebėjimo priemonės „leidžia ištirti ir užkirsti kelią itin sudėtingiems bei visuomenei pavojingiems nusikaltimams“, o ar pagrįstai, laikantis proporcingumo principo jos buvo pritaikytos, esą galima nuspręsti tik nuodugniai išanalizavus konkrečios bylos aplinkybes.
Anot Nacionalinės teismų administracijos, pernai apylinkės teismai išnagrinėjo 12 tūkst. 332 prokurorų pareiškimus dėl elektroninių ryšių tinklais perduodamos informacijos.
Pareiškimai visiškai patenkinti 11 tūkst. 975 atvejais, patenkinti iš dalies - 203 atvejais. Teismai prokurorų prašymus atmetė 154 kartus - tai sudaro 1,2 procento.
Šią praktiką be kita ko sukritikavo premjeras Algirdas Butkevičius, Prezidentūra, teigdami, kad tokios priemonės negali būti taikomos automatiškai, o tik įsigilinus į jų būtinumą.
Naujausi komentarai