Pereiti į pagrindinį turinį

Lietuvoje yra žmonių, kuriems pinigai nereikalingi? Iš 425 kraujo donorų pensijos prireikė tik 74

2023-07-06 10:13
DMN inf.

Ar žinojote, kad paaukoję kraujo 40 kartų galite gauti antrojo laipsnio valstybinę pensiją? Tokių piliečių mūsų šalyje yra 425, bet tik 74 yra pasinaudoję galimybę tą pensiją gauti. Nacionalinis kraujo centras ragina nelaukti ir dėl pensijos kreiptis jau dabar, plačiau apie tai – LNK reportaže.

 

Lietuvoje yra žmonių, kuriems pinigai nereikalingi? Iš 425 kraujo donorų pensijos prireikė tik 74
Lietuvoje yra žmonių, kuriems pinigai nereikalingi? Iš 425 kraujo donorų pensijos prireikė tik 74

Pokalbis su Nacionalinio kraujo centro direktoriumi Daumantu Gutausku.

– Kas gali pretenduoti į šią pensiją?

– Visi kraujo donorai, kurie paaukojo kraujo 40 kartų. Dar yra maža sąlyga: donoras turėtų aktyviai dalyvauti donoro veikloje, tai yra pakalbinti draugus, pažįstamus dovanoti kraujo ar skleisti žinią apie donorystę socialinėse erdvėse. Po 40 kartų reikia kreiptis į Nacionalinį kraujo centrą, kur mes išduosime dokumentus, kad žmogus tikrai yra jau tiek paaukojęs ir sulaukęs pensinio amžiaus galės kreiptis dėl antrojo laipsnio valstybinės pensijos.

– Kokio dydžio donoro pensija?

– Šiais metais Vyriausybės nutarimu buvo padidinta ir dabar yra 136 eurai.

– Kiek žmonių jau gauna tokią pensiją šiuo metu?

– Yra 74 donorai, kurie gauna šią pensiją. O tokių žmonių, kurie jau 40 kartų paaukojo kraujo yra virš 400 šimtų.

– Kas gali duoti kraujo?

– Visi, sulaukę aštuoniolikos metų, gali aukoti kraujo. Turint gerą savijautą. Kartais kažkokių ligų nėra, bet žmogus būna pabalęs, pavargęs, nelabai gerai jaučiasi, tada gydytojas paprašo grįžti rytoj ar po savaitės. Jokių pasiruošimų specialių nėra, reikia geros bendros būsenos. Reikia būti pavalgius, atsigėrus, pailsėjus.

Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:

– Kokių kraujo grupių dažniausiai reikia?

– Pirmos ir antros, populiariausių kraujo grupių.

– Kaip dažnai žmogus gali aukoti kraujo?

– Vyrai ir moterys skirtingai gali duoti kraujo. Vyrai gali tai daryti šešis kartus per metus, o moterys – keturis kartus per metus.

– Kiek metų žmogui reikės aukoti kraują, kad jis galėtų pretenduoti į šią pensiją?

– Jeigu vyras aukotų tiek, kiek jis gali, reikėtų aštuonerių , o moteriai prireiktų dešimties metų. Žinoma, pertraukas reikėtų daryti. Nereikia alinti organizmo. Čia ne lenktynės. Per ilgesnį laiką žmogus tikrai gali savęs nespausdamas surinkti tą skaičių. Valstybė jam padėkos gražiu būdu.

– Vyresniame amžiuje žmonių kraujas keičiasi. Ar nebus tokių situacijų, kad žmogus pusę tiek įveikęs, negaus tos pensijos?

– Aišku, kad gali. Dėl donoro sveikatos galime sustabdyti donorystę arba jo paprašyti padaryti ilgesnę pertrauką. Kraujo donorystė yra neatlygintina, nemanau, kad yra daug žmonių, kurie būtent tik dėl pensijos ateitų ir dovanotų kraują. Žmonės ateina ir nori padaryti gerą darbą, gelbėti kitų žmonių gyvybes, dėl pilietiškumo, o ne dėl pensijos. Jeigu yra toks žmogus, kuris tik dėl pensijos kaupia, žinoma, ties 30 kartu mes galime sustabdyti. Reikėtų atsižvelgti į savo organizmą, į savo galimybes. Pensija yra tik graži padėka.

– Ar į pensiją pretenduojančiam žmogui nėra kažkokių sąlygų dėl kraujo grupės?

– Nėra išimčių – ar vyras, ar moteris, kokia kraujo grupė, koks amžius. Visi yra tinkami, visi gali dovanoti kraujo.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų