Pereiti į pagrindinį turinį

N. Savčenko linki, kad Lietuvai už laisvę nebereikėtų kovoti ginklu

2016-07-10 09:00

Pasaulio lietuvių jaunimo susitikime drąsinančią kalbą pasakė Ukrainos karo lakūnė Nadija Savčenko. Ji ne tik dėkojo Lietuvai už paramą, tačiau ir priminė, kad laisvę reikia puoselėti.

Kitokia patirtis

Trečią kartą Harmonizavimo parke susirinko lietuviai iš daugiau kaip 40-ties šalių. Tris dienas vykusiame festivalyje diskutuota verslo, mokslo, kultūros bei politikos temomis. Paskutiniosios dienos akcentas – neeilinis svečias iš Ukrainos. Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius iš Lenkijoje vykusio NATO viršūnių susitikimo į Prienų rajoną atvežė Ukrainos karo lakūnę Nadiją Savčenko. Ji buvo įkalinta Rusijos kalėjime ir visai neseniai vėl pajuto laisvės skonį.

„Laisvė yra tai, ką reikia apginti, todėl esu dėkingas Nadijai, nes tai kartu ir mūsų laisvė. Praėjo daug laiko, kol ją išlaisvinome. Tikėjimas buvo stipresnis, kad vieną dieną kartu su seserimi atvažiuosite į Lietuvą. Žinoma, yra dar daug belaisvių ir karas nesibaigė, visgi dėkojame Nadijai už principingumo ir drąsos užnugarį, nes ne visi drįsta pasijuokti iš priešo“, - kalbėjo ministras.

Pati ukrainietė tikino, kad Pasaulio lietuvių jaunimo dienos yra neįkainojama patirtis, nes jos šalyje tokių susitikimų niekas nerengia. N. Savčenko neslėpė ir dėkingumo žodžių.

„Man labai patinka būti Lietuvoje, nes čia labai graži ir šviežia šalis. Labai malonu, kad gali čia atvažiuoti visi iš viso pasaulio ir pajusti, kad jie yra namuose. Nuostabu, kai žmonės gyvena visame pasaulyje ir susirinkę pasidalina tuo, ką jie sukūrė“, - sakė Ukrainos kovotoja.

Laisvės samprata

N. Savčenko susitikimo metu ne kartą dėkojo Lietuvai už supratingumą, svetingumą ir įvairią pagalbą. Ji tikino, kad laisvės kaina yra didelė ir reikia už ją kovoti.

„Laisvę žmogus supranta kaip duotybę, kuri negali būti atimta. Bet ir jūsų, ir mūsų tauta supranta, kad už laisvę reikia kovoti atiduodant kraują. Kiekviena nauja karta, kuri dabar gyvena, turi prisiminti ir žinoti, kad reikia vertinti tą laisvę, už kurią kovojo seneliai ir proseneliai, nes istorija yra trumpalaikė. Dabar pas mus vyksta karo kartojimas“, - su užsidegimu kalbėjo buvusi Rusijos belaisvė.

Ji pridūrė, kad Lietuvos jaunimui linki niekada nežinoti, kaip reikia fiziškai kovoti už laisvę. „Linkiu, kad jūsų žemėje niekada nebūtų karo“, - sakė N. Savčenko, kurios žodžius palydėjo kelių tūkstančių jaunuolių plojimai.

Moteris sakė, kad laisvės kovoje svarbu ne tik kaimyninių šalių palaikymas, bet taip pat ir šeima. Jos sesuo ir mama labai daug padarė dėl to, kad Nadija vėl jas pamatytų ir galėtų išeiti iš rusiškos celės. N. Savčenko teigimu, reikia, kad visose šalyse būtų daugiau draugiškų ir vieningų šeimų, nes tik taip pasiekiami didžiausi tikslai.

Santykiai su Rusija

Ukrainos lakūnė prisipažįsta, kad kol kas su Rusija negalima susitarti. Nors kartu su ja į laisvę išėjo dar keli belaisviai, tačiau nuolat į šios šalies kalėjimus patenka ukrainiečiai arba Krymo totoriai. Šiuo metu gali būti įkalinta apie 40 žmonių. N. Savčenko pripažįsta, kad bendradarbiauti su Rusija yra ekonomiškai naudinga, tačiau reikia išsilaisvinti iš rusiškos propagandos. „Kol kas bendravimas su Rusija ramus, šaltas ir nuotolinis“, - pridūrė ukrainietė.

Ji taip pat ketina kalbėtis su separatistais, kurie užėmę Luhansko ir Donecko teritorijas. Tačiau kol kas neatskleidžiama, kokiais klausimais bus kalbama. N. Savčenko patikino, kad tai tikrai nebus politinės kalbos, o daugiau aptariami humanitariniai aspektai.

Ji pati ankščiau yra išsakiusi norą kandidatuoti į Ukrainos prezidento postą, tačiau Harmonizavimo parke patikino, kad nėra svarbu, kas valdys šalį. Svarbiau, kad būtų siekiama laimingos Ukrainos.

Bendros nuotaikos

Tris dienas trukusiame pasaulio lietuvių susitikime dalyviai neslepia gerų emocijų. Paskutinę dieną laisvės temą tęsė Algirdas Kaušpėdas bei Jurgis Didžiulis. Kitomis dienomis pasirodė įvairūs politikai, meno ir pramogų atstovai, tad kiekvienas galėjo atrasti sau artimų pranešimų.

„Man labai patiko M.Mikutavičiaus kalba apie toleranciją. Čia dalyvauju pirmą kartą ir džiaugiuosi, kad gavau galimybę atvykti“, - kalbėjo iš Airijos atvykusi Monika.

Iš Danijos į Lietuvą sugrįžusi Arūno ir Linos šeima taip pat renginiu buvo patenkinti. „Galvojome, kad planus labai lietus sujauks, tačiau viskas gerai. Čia atvykome, nes norėjosi pasidalinti patirtimi ir surasti lietuvių partnerių kitose šalyse“, - sakė Arūnas.

 

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų