Viešojoje erdvėje pasirodžius informacijai, kad vienoje Vilniaus ligoninių mirusi pacientė galėjo sirgti kempinlige, Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba informuoja, kad Lietuvoje galvijų spongiforminė encefalopatija arba kempinligė niekuomet nebuvo pasireiškusi ar diagnozuota.
Ypatingai griežta šios ligos stebėsena Lietuvoje vykdoma nuo 2000 metų. Per tą laiką Nacionaliniame maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institute iš viso ištirta beveik 1 mln. (791 800) mėginių šiai ligai nustatyti. Tiriami visi sveiki skerdžiami galvijai, vyresni kaip 72 mėnesių amžiaus, priverstinai paskersti galvijai, vyresni kaip 48 mėnesių amžiaus, nugaišę galvijai ir kiti padidintos rizikos grupei priklausantys galvijai, avys ir ožkos – vyresnės kaip 18 mėnesių amžiaus. Tiriami ne tik Lietuvoje užauginti, bet ir iš kitų šalių atvežti gyvūnai.
„Per 12 stebėsenos metų nebuvo nustatyta nei vieno teigiamo šios pavojingos užkrečiamosios ligos atvejo. Viena svarbiausių galvijų kempinligės plitimo priežasčių - galvijams skirti pašarai, jei į jų sudėtį įeina užkrėstų gyvūnų audinių dalys, pvz., kaulų miltai. Todėl Lietuvoje uždraustas mėsos kaulų miltų, kraujo miltų, pašarų priedų, kurių sudėtyje yra šių medžiagų, importas, jų naudojimas gyvulių, paukščių ir žuvų pašarų gamyboje. Dėl to kiekvienais metais atliekama keli šimtai pašarų tyrimų. Todėl esame visiškai tikri, kad Lietuvoje prekiaujama saugia jautiena ir įtarti, kad pavojinga liga galėjo būti užsikrėsta dėl nesaugios jautienos nėra jokio pagrindo“, - sakė Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktorius Jonas Milius.
Direktoriaus teigimu tai, kad Lietuvoje užtikrinama aukščiausius standartus atitinkanti galvijų spongiforminės encefalopatijos kontrolė ir stebėsena ne kartą patvirtino ir kitų šalių auditoriai. Naujausias pavyzdys – Australijos maisto standartų agentūros (FSANZ) oficiali ataskaita apie 2012 metų rugsėjį vykusio audito rezultatus.
Tuo metu FSANZ auditoriai vertino, kaip Lietuvoje vykdoma galvijų spongiforminės encefalopatijos kontrolė ir kokia šios ligos situacija mūsų šalyje. Lietuva dėl kempinligės situacijos ir kontrolės sistemos pripažinta 1-os (mažiausios) rizikos šalimi ir mūsų šalies jautienos gamintojams atvertos eksporto į Australiją galimybės.
Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba taip pat atkreipia gyventojų dėmesį, kad oficialios diagnozės, kas sukėlė pacientės mirtį, kol kas nėra paskelbta, ir ragina susilaikyti nuo nepagrįstų išvadų bei panikos skleidimo.
Naujausi komentarai