„Kadangi sulaukiau daugybės klausimų, todėl pirmiausia noriu pasakyti, kad aš asmeniškai nepalaikiau politinio neutralumo audito“, – susitikime kalbėjo E. Valatka. Jo pasisakymą išplatino LRT atstovė spaudai Augustė Mikulėnaitė.
„Kodėl? Nors daug diskutavome, tačiau man neaiški metodika, tinkamų metodologinių įrankių nebuvimas objektyviai įvertinti redakcinį turinį politinio neutralumo požiūriu, man neaiškios tokio audito ribos, man neaišku, kaip užtikrinti, kad auditas neperžengtų redakcinės nepriklausomybės ribos“, – teigė LRT tarybos pirmininkas.
Pasak jo, politiniu nešališkumu LRT turėtų rūpintis redakcijos ir savireguliacijos institucijoms, tokios kaip transliuotojo etikos komisija ar etikos kontrolierius.
Keli LRT tarybos nariai E. Valatka, Deimantas Jastramskis ir Irena Vaišvilaitė su žurnalistais susitiko šiems nerimaujant, kad vykstantis auditas gali pakenkti nepriklausomumui.
E. Valatkos teigimu, sprendimas atlikti politinio neutralumo patikrinimą priimtas nubalsavus už visą 2025 metų LRT auditų planą, kuriame buvo numatyti ir kiti vidaus auditai.
Už šiuos auditus atsakinga LRT Vidaus audito tarnybos vadovė.
Pasak tarybos pirmininko, argumentai apie politinio neutralumo audito būtinybę skambėjo jau kurį laiką.
„Dalies Tarybos narių nuomone, 2024 metais Lietuvoje vyko treji rinkimai, todėl prasminga įvertinti patirtis, siekiant tinkamai įgyvendinti LRT įstatyme numatytų LRT nešališkumo, atskaitomybės, skaidrumo, efektyvumo, demokratijos, objektyvumo ir politinio neutralumo principus“, – sakė E. Valatka.
Anot jo, LRT Vidaus audito tarnybos vadovė yra paaiškinusi, kad atlikdama politinio neutralumo patikrinimą ji ketina išimtinai koncentruotis į veiklos procesus, o ne į turinį.
„Manau, kad tai yra tinkamas sprendimas. Ir tikiu, kad šis auditas turės įžvalgų, padėsiančių LRT administracijai dar geriau susidėlioti procesus, užtikrinančius tolesnę LRT žurnalistinę lyderystę“, – kalbėjo LRT tarybos pirmininkas.
„Noriu pabrėžti - vidaus auditas yra labai svarbi veikla bet kuriai organizacijai siekiant tobulinti valdymą ar vidaus kontrolės procesus ir to neturime bijoti, tačiau užsiduoti kriterijai turi būti maksimaliai objektyviai išmatuojami“, – pridūrė jis.
„Negaliu nuspėti LRT tarybos sprendimų ateityje, tačiau labai tikiuosi, kad susipažinę su tokio audito rezultatais, LRT taryboje priimsime išmintingus sprendimus“, – sakė E. Valatka.
Nerimą dėl vykstančio audito šią savaitę išreiškė tiek Lietuvos žurnalistų sąjunga, tiek Žurnalistų profesionalų asociacija.
Profesinėms organizacijoms kyla klausimų, ar auditas nepažeis žurnalistikos laisvės principų, jos pabrėžė redakcinės nepriklausomybės svarbą.
Naujausi komentarai