Pereiti į pagrindinį turinį

Mamos išgąsdino politikus

Ginklas: su mažais vaikais į protesto akciją susirinkę tėvai privertė politikus atsitraukti.
Ginklas: su mažais vaikais į protesto akciją susirinkę tėvai privertė politikus atsitraukti. / Šarūno Mažeikos (BFL) nuotr.

Protestuodami prieš planus mažinti motinystės ir tėvystės pašalpas vakar prie parlamento mitinguoti susirinko tėvai ir mamos. Seimo nariai nusprendė atidėti ketinimus mažinti pašalpas.

Iš vieno mitingo – į kitą

Prie Seimo susirinkę mamos ir tėčiai į protesto akciją atvyko su savo atžalomis – sūpavo vežimėlius, aplinkui bėgiojo vaikai. Kai kurios mamos rankose laikė vėliavėles su užrašu SOS.

Tačiau protesto akcijos pradžioje juos nustelbė Jungtinio demokratinio judėjimo atstovai, kurių prie Seimo atėjo daugiau. Kol prie parlamento buvo susirinkę vos apie 20 protestuojančių tėvų, maždaug 30 aktyvistų, atėjusių iš prie Baltojo tilto vykusios protesto akcijos, rankose laikė plakatus, kuriais išreiškiamas nepasitenkinimas "Leo LT" veikla. Tačiau Jungtinio demokratinio judėjimo atstovai prie Seimo ilgai neužsibuvo.

Valdžios vyrams – žiūronai

Prie Seimo susirinkusiems tėvams ir mamoms netrūko išradingumo. Mitinguotojai pastatė urną, į kurią visi norintys galėjo mesti aukas ir taip paremti skylėtą "Sodros" biudžetą.

Akcijos dalyviai paruošė "dovanas" ir Seimo pirmininkui Arūnui Valinskui bei premjerui Andriui Kubiliui. Motinos jiems nusprendė įteikti žiūronus, "kad geriau matytų mažuosius".

A.Baukutė guodėsi

Protesto akcija neapsiėjo ir be politikų kalbų. Ant improvizuotos scenos lipo ir meilę vaikus auginantiems tėvams ir motinoms deklaravo kadenciją baigęs europarlamentaras Aloyzas Sakalas, Tvarkos ir teisingumo partijos narė Ona Valiukevičiūtė, Darbo partijos nariai Vytautas Gapšys ir Loreta Graužinienė, socialdemokratai Birutė Vėsaitė ir Audrius Butkevičius, Tautos prisikėlimo partijai atstovaujanti Asta Baukutė.

Ši skundėsi, jog buvo puolama, kad į Seimo posėdžių salę atsinešė vaiką (ir žindė jį krūtimi), bei tvirtino palaikanti protesto akcijos dalyvius.

Į susirinkusius kreipęsi socialdemokratų, Tvarkos ir teisingumo bei Darbo partijos atstovai tvirtino, jog jų frakcijos Seime balsuos prieš motinystės ir tėvystės pašalpų mažinimą.

Protesto akcijos pabaigoje mitinguotojai nutiesė "Tautos gyvybės kelią" – gyvas eitynes apie Seimą.

Pyksta, kad negirdi

"Norime informuoti Lietuvos visuomenę, kad socialinis dialogas su motinų atstovėmis yra tik imituojamas", – pabrėžė akcijos organizatoriai.

"Visuose savo siūlymuose aktyvių mamų sambūris teigė poziciją, siekiančią maksimaliai apsaugoti motinas ir tėvus, auginančius vaikus iki dvejų metų. Siūlėme, esant reikalui, mažinti ribas 10 proc. tuo pat metu įvedant socialinius saugiklius. Deja, siūlomas proporcingumo išlaikymas buvo nukreiptas prieš motinas ir išplėstas iki visuotino mažinimo. O į socialinius saugiklius apskritai nebuvo atsižvelgta", – prieš protesto akciją teigė mamų atstovė Rita Baltaduonytė-Leonienė.

Anot jos, Seimo komitete svarstytas motinystės ir tėvystės pašalpų klausimas buvo nagrinėjamas nesiremiant jokiais skaičiais: ne tik Seimo nariai, bet ir "Sodros" atstovas neturėjo duomenų, apibendrinančių, kiek būtų sutaupoma ir kokią procentinę dalį "Sodros" biudžete tai sudarytų.

"Pagrindinis argumentas mažinti motinystės (tėvystės) pašalpas yra siekis sumažinti "Sodros" išlaidas. Tai dar kartą įrodo, kad įstatymo pataisos yra labai smarkiai stumiamos, neįsigilinant į jų reikalingumą, svorį ir padarinius", – sakė R.Baltaduonytė-Leonienė.


Seimas pabūgo

Parlamentinei opozicijai sutartinai išpeikus ketvirtadienį Seimui pateiktus naujausius siūlymus, kaip mažinti motinystės (tėvystės) išmokas, Seimas daro pertrauką iki kitos savaitės.

Už tai, kad Socialinių reikalų ir darbo komiteto parengti siūlymai būtų toliau svarstomi, ketvirtadienį balsavo 48 Seimo nariai, prieš – 44, susilaikė 9 parlamentarai. Seimas vakar priėmė svarstyti komiteto parengtas Ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymo pataisas.

Jomis nuo šių metų rugpjūčio 1-osios vaikus iki vienų metų auginantiems tėvams siūloma mokėti 90 proc., nuo vienų iki dvejų metų – 75 proc. gauto darbo užmokesčio dydžio išmoką. Nuo kitų metų gegužės 1-osios siūloma pirmais metais mokėti 90 proc., o antraisiais – 50 proc. gauto atlyginimo išmokas, kartu leidžiant motinoms užsidirbti papildomai. Išimtys būtų taikomos tik tiems tėvams, kurių gaunama pašalpa sumažinus nuo kitų metų gegužės nebesiektų minimalios mėnesio algos – 800 litų. Tokiu atveju pašalpa būtų karpoma mažiau – kad nebūtų mažesnė negu 800 litų.

Dabar motinystės pašalpa pirmais metais siekia 100 proc., antraisiais – 85 proc. gauto darbo užmokesčio, tačiau ji negali viršyti 5 draudžiamųjų pajamų dydžio – 7440 litų.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų