Medininkų byla: pareigūnai pripažinti įtariamaisiais dėl nusikaltimų žmoniškumui (atnaujinta) Pereiti į pagrindinį turinį

Medininkų byla: pareigūnai pripažinti įtariamaisiais dėl nusikaltimų žmoniškumui (atnaujinta)

2011-07-28 17:40
Medininkų byla: pareigūnai pripažinti įtariamaisiais dėl nusikaltimų žmoniškumui (atnaujinta)
Medininkų byla: pareigūnai pripažinti įtariamaisiais dėl nusikaltimų žmoniškumui (atnaujinta) / Martyno Vidzbelio (BFL) nuotr.

Teismas tris buvusius Rygos OMON pareigūnus - Aleksandrą Ryžovą, Česlavą Mlyniką ir Andrejų Laktionovą - Medininkų žudynių byloje leido pripažinti įtariamaisiais dėl tarptautinės teisės draudžiamo elgesio su žmonėmis, todėl šiai bylai senaties terminas nebus taikomas.
Anksčiau šiems asmenims buvo pareikšti įtarimai dėl nužudymo.

Vilniaus miesto 1-ojo apylinkės teismo ikiteisminio tyrimo teisėjas patenkino Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento prokuroro prašymą baudžiamojoje byloje dėl Medininkų muitinės posto darbuotojų nužudymo ir pripažino įtariamaisiais pagal Lietuvos baudžiamojo kodekso 100 straipsnio redakciją, įsigaliojusią 2011 metų kovo 31 dieną.

Ši ikiteisminio tyrimo teisėjo nutartis yra neskundžiama, pranešė teismo atstovas spaudai.
Baudžiamojo kodekso 100 straipsnis numato, kad tas, kas tyčia, vykdydamas ar remdamas valstybės ar organizacijos politiką dideliu mastu arba sistemingai užpuldinėti civilius, juos žudė arba sunkiai sutrikdė jų sveikatą; sudarė tokias gyvenimo sąlygas, kad jos lėmė žmonių žūtį, pavergė žmones; deportavo ar prievarta perkėlė gyventojus, neteisėtai įkalino ar kitaip apribojo fizinę žmonių laisvę pažeidžiant tarptautinės teisės normas (...) baudžiamas laisvės atėmimu nuo penkerių iki dvidešimties metų arba laisvės atėmimu iki gyvos galvos.

Lietuvos Baudžiamojo proceso kodeksas nustato, kad kai užsienio valstybės pilietis, įtariamas dėl nusikaltimo, už kurį numatyta atsakomybė Lietuvos tarptautinių sutarčių ir Baudžiamojo kodekso 7 straipsnio pagrindais, yra ne Lietuvos teritorijoje ir Lietuvos tarptautinių sutarčių numatytais atvejais negali būti išduotas ar perduotas Lietuvai, prokuroro prašymu jis įtariamuoju pripažįstamas ikiteisminio tyrimo teisėjo nutartimi.

Generalinės prokuratūros prokuroras Raimondas Petrauskas BNS yra sakęs, kad ikiteisminio tyrimo teisėjui patenkinus prašymą dėl įtarimų perkvalifikavimo, vėl bus kreiptasi dėl kardomojo suėmimo ir bus prašoma išduoti naują Europos arešto orderį.
Pasak R.Petrausko, kadangi įtariamieji yra užsienio šalies piliečiai, turi būti išlaikytos tam tikros procedūros, todėl liepos 20 dieną kreiptasi į teismą dėl jų pripažinimo įtariamaisiais pagal naują Baudžiamojo kodekso straipsnį. Iki tol trys omonininkai buvo kaltinami tyčiniu Lietuvos pareigūnų nužudymu vykdant tarnybines pareigas.

Asmenys yra Rusijos piliečiai, todėl juos pripažinti įtariamaisiais gali tik ikiteisminio tyrimo teisėjas priimdamas atitinkamą nutartį. Tokios nutartys bus perduotos kompetentingai Rusijos institucijai, kad ji įteiktų pranešimą apie įtarimus savo valstybės piliečiams. Tada bus laukiama atsakymo iš Rusijos.
Tris galimai Medininkų žudynėse dalyvavusius Rygos OMON pareigūnus Rusija atsisako išduoti.

Liepos 31-ąją sueis 20 metų, kai Rygos omonininkai Medininkų pasienyje nužudė septynis Lietuvos pareigūnus. Suėjus senaties terminui, šiuo metu besislapstantys įtariamieji galėjo išvengti bausmės. Tačiau dabar taip nenutiks - nusikaltimams žmoniškumui senaties terminas negalioja.

Pernai Seimas priėmė Baudžiamojo proceso kodekso pataisas, kurios sudaro galimybę prokurorams atlikti tyrimą "už akių". Pagal pataisas, jeigu įtariamasis ar kaltinamasis yra užsienio valstybės pilietis ir gyvena ne Lietuvos teritorijoje, prokuroras turės siųsti įtarimą, pranešimą arba kaltinamojo akto nuorašą dėl nusikaltimo užsienio valstybėje numatytai centrinei teisėsaugos įstaigai. Tuomet jau šios atstovų uždavinys bus dokumentus įteikti įtariamajam ar kaltinamajam.

Ši tvarka galioja tik tiriant tarptautinėse sutartyse numatytus nusikaltimus - tai yra nusikaltimus žmoniškumui ir karo nusikaltimus, prekybą žmonėmis, netikrų pinigų ar vertybinių popierių pagaminimą, teroro aktą, orlaivio užgrobimą, žmogaus pagrobimą įkaitu, neteisėtą elgesį su radioaktyviosiomis medžiagomis.

Dokumente taip pat numatyta galimybė, kad įtariamasis tokiose bylose gali būti neapklaustas, jeigu jis yra ne Lietuvos Respublikos teritorijoje ir tarptautinių sutarčių numatytais atvejais negali būti išduotas ar perduotas mūsų šaliai.
Gegužės 11 dienos paskelbtu Vilniaus apygardos teismo nuosprendžiu buvęs Rygos omonininkas Konstantinas Michailovas (Nikulinas) buvo pripažintas kaltu dėl 1991 metų liepos 31 dieną Medininkų muitinės poste nužudytų Lietuvos pareigūnų šiems einant tarnybines pareigas. Generalinė prokuratūra siekia, kad jis taip pat būtų pripažintas kaltu dėl nusikaltimų žmoniškumui.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra