Socialinės apsaugos ir darbo ministerija kol kas neturi atsakymo, ar nebuvo pažeistos vaiko teisės per mergaitės perdavimo mamai operaciją Garliavoje.
Pasikvietė atsakingų institucijų atstovus
Ketvirtadienį Seimo Socialinių reikalų ir darbo komitetas pasikvietė atsakingų institucijų atstovus atsakyti į parlamentarų klausimus dėl mergaitės perdavimo Garliavoje ir jos dabartinės būklės.
Posėdyje dalyvavo Vaiko teisių apsaugos kontrolierės institucijos atstovai, Kauno miesto ir Kauno rajono vaiko teisių apsaugos specialistai, Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos atstovai, kiti pareigūnai.
Atsakingų institucijų atstovus komitetas pasikvietė praėjusią savaitę gavęs tokį Seimo seniūnų sueigos pavedimą. Seniūnų sueiga komitetui šį klausimą aiškintis pavedė kaip alternatyvą siūlymui Seime kurti komisiją įvykiams Garliavoje tirti.
Vaiko teisių apsaugos specialistės, dalyvavusios uždarame komiteto posėdyje, jo rezultatų žurnalistams nekomentavo.
Tačiau komiteto vadovas Rimantas Dagys bei socialinės apsaugos ir darbo ministras Donatas Jankauskas pabrėžė kol kas negalintys pasakyti, ar prieš dvi savaites, kai Garliavoje surengta mergaitės perdavimo motinai Laimutei Stankūnaitei operacija, galėjo būti pažeistos vaiko teisės.
Kita vertus, anot komiteto vadovo ir ministro, dabar nėra nerimą keliančios informacijos apie mergaitės laikymo sąlygas arba jos psichologinę būklę.
Nekomentavo, koks susidarė įspūdis
„Komitetui buvo pateikta tam tikra medžiaga, kurioje vertinama, ar per perdavimo operaciją nebuvo pažeistos vaiko teisės. Tos medžiagos negalima viešinti, bet galiu pasakyti, kad šiandien dar nesu gavęs apibendrinančio ar vienareikšmiško atsakymo, ar vaiko teisės buvo pažeistos“, – sakė socialinės apsaugos ir darbo ministras D.Jankauskas.
„Ne visą informaciją turime iš teisėsaugos, kuri irgi tiria mergaitės perdavimo aplinkybes. Kai teisėsauga baigs tą tyrimą, tada galėsime padaryti išvadas“, – paaiškino jis.
Ministras nepanoro iš anksto komentuoti, koks iš turimos informacijos jam susidaro įspūdis – ar perdavimo metu buvo pažeistos vaiko teisės, ar ne.
„Socialinių reikalų ir darbo komitetas nesiruošė daryti jokių išvadų, tik išklausė informaciją. Negalime gauti ir pateikti visuomenei didžiosios dalies informacijos, nes ji arba yra konfidenciali, arba yra ikiteisminio tyrimo objektas. Labiausiai dominanti informacija susijusi su teisėsaugos atliekamu tyrimu. Laukiame, kol jis baigsis“, – tvirtino komiteto vadovas R.Dagys.
Sėkmingai baigė pirmą klasę
Komiteto posėdžio metu atkreiptas dėmesys, kad nėra nerimą keliančios informacijos apie dabartinę mergaitės būklę. „Esu pavedęs man atskaitingoms institucijoms, kad mane tuojau pat informuotų, jeigu būtų bet kokios nerimą keliančios informacijos. Bet tokios kol kas nėra. Specialistai dirba, ir jie turi ne tik pareigą, bet ir visas būtinas žinias tam, kad objektyviai įvertintų mergaitės būklę“, – sakė Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos vadovas.
„Atsakingos institucijos mus patikino, kad mergaitės gyvenimo procesas dabar yra normalus, nėra nerimą keliančių žinių dėl mergaitės laikymo sąlygų arba jos psichologinės būklės“, – ministrui antrino R.Dagys.
Pasak jo, Socialinių reikalų ir darbo komitetas neturi galimybės kontroliuoti ar gauti informaciją iš teisėsaugos institucijų, tačiau gali gauti žinių iš vaiko teisių apsaugos tarnybų. „Komiteto posėdžio metu buvo paneigti kai kurie sklandę gandai – pavyzdžiui, kad antroji mergaitė yra kažkur dingusi arba kad prieš Garliavos mergaitę buvo naudojami kažkokie psichotropiniai vaistai“, – pastebėjo R.Dagys.
„Buvo patikinta, kad mergaitė sėkmingai baigė mokyklos pirmąją klasę, jos vertinimai yra geri. Situacija normali. Su mergaite namie nuolat dirba mokytojai, psichologas, kuris ją pažįsta jau kelerius metus“, – pridūrė komiteto vadovas.
Paklaustas, ar rudenį mergaitė galės eiti į normalią mokyklą, R.Dagys atsakė: „Tai priklausys nuo mūsų visuomenės būklės ir nuo to, kaip vyks įvairūs tyrimai, susiję su šia istorija“.
Tiria, ar pareigūnai neviršijo įgaliojimų
Gegužės 17 dieną Kauno rajone, Garliavoje, dalyvaujant 240 policijos pareigūnų, įvykdytas teismo sprendimas aštuonerių metų mergaitę perduoti motinai L.Stankūnaitei. Tą pačią dieną panaikintas teisėjos Neringos Venckienės kaip laikinosios dukterėčios globėjos statusas.
Generalinė prokuratūra yra pradėjusi ikiteisminį tyrimą, kuris turėtų nustatyti, ar vykdant teismo sprendimą perduoti vaiką L.Stankūnaitei pareigūnai neviršijo tarnybinių įgaliojimų.
Miręs mergaitės tėvas Drąsius Kedys kaltino savo buvusią sugyventinę L.Stankūnaitę pardavinėjus dukterį pedofilams. Vilniaus teisme nagrinėjama baudžiamoji byla, kurioje dėl to įtarimai pateikti jau irgi mirusiam kauniečiui Andriui Ūsui. L.Stankūnaitei jokie įtarimai nepateikti. Tuo remdamasis Kėdainių rajono apylinkės teismas mergaitės gyvenamąją vietą nustatė su motina.
Generalinė prokuratūra paprašė Seimo panaikinti teisėjos N.Venckienės teisinę neliečiamybę, nes įtariama, jog ji sąmoningai nevykdė teismo sprendimo perduoti mergaitę motinai ir naudojo psichologinį smurtą prieš vaiką.
Naujausi komentarai