Tai žurnalistams antradienį patvirtino grupės vadovas, Kultūros ministras Mindaugas Kvietkauskas.
„Vilniaus savivaldybė priėmė darbo grupės pasiūlytus pakeitimus panaudos sutarčiai, pagal kuriuos būtų įgyvendinamos Lukiškių aikštės įstatymo nuostatos – tai ir santykis tarp Lukiškių aikštės funkcijų, kad reprezentacinė, memorialinė funkcija yra pati svarbiausia, dėl Vyčio memorialo įgyvendinimo“, – teigė ministras.
„Sutartis numato, kad savivaldybė įsipareigoja aiškiai laikytis įstatymo nuostatų“, – pabrėžė jis.
Anot jo, į atnaujinamą panaudos sutartį, leidžiančią aikštę valdyti savivaldybei, taip pat įtraukta nuostata, kad Lukiškių aikštės naudojimas turi būti derinamas konsultuojantis su Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centru (LGGRTC), Kultūros ministerija ir kitomis atsakingomis institucijomis.
Tai bus detalesni žingsniai dėl Vyčio memorialo įgyvendinimo, dėl aikštės naudojimo tvarkos, jie bus derinami kartu su kitomis valdžios institucijomis.
Ministro teigimu, taip pat sutarta, jog savivaldybė per keturis mėnesius parengs detalų priemonių planą, kaip bus įgyvendinamas Seimo liepą priimtas Lukiškių aikštės įstatymas.
„Tai bus detalesni žingsniai dėl Vyčio memorialo įgyvendinimo, dėl aikštės naudojimo tvarkos, jie bus derinami kartu su kitomis valdžios institucijomis“, – sakė M. Kvietkauskas.
Jis vis dėlto neatmetė, kad aikštė gali būti perduota LGGRTC, jei Seimas priims tokias valdančiųjų iniciatyva parengtas pataisas.
„Konstatuojame, kad pakeitimai su savivaldybe suderinti. Jeigu Seime būtų priimtos įstatymo pataisos dėl naujo valdytojo, tuomet yra naujas valdytojas, situacija keičiasi“, – teigė M. Kvietkauskas.
Vilniaus savivaldybės administracijos direktorius antradienio pokalbį vadina konstruktyviu ir tikisi, kad atnaujinta panaudos sutartis su NŽT bus pasirašyta artimiausiu metu.
„Tikėtina, tai įvyks ketvirtadienį“, – žurnalistams sakė jis.
P. Poderskis taip pat sako, kad savivaldybė nesibaimina Seimo valdančiųjų iniciatyvų perimti aikštę nepaisant šio susitarimo.
„Mes veikiame pagal galiojančius įstatymus, mūsų nebaisiai domina tai, Seime vykstančios vienokios ar kitokios diskusijos“, – tvirtino P. Poderskis.
Vilniaus vicemeras Vytautas Mitalas tvirtino, kad minimas planas bus parengtas per keturis mėnesius ir „kol kas jokių konkrečių detalių nėra nei aptarta, nei siūloma“.
Seimas praėjusią savaitę po pateikimo pritarė valdančiųjų siūlymui aikštės valdymą perduoti Genocido centrui – projektą apsvarsčius komitetams, jis į plenarinių posėdžių salę turėtų grįžti spalio 15-ąją. „Valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis įsitikinęs, kad šią pataisą priims dar šios kadencijos Seimas.
Tris dešimtmečius vykstančios diskusijos dėl Lukiškių aikštės tvarkymo ir memorialinių akcentų paaštrėjo šią vasarą, kai Vilniaus savivaldybės valdžia birželio pabaigoje nusprendė čia įrengti dirbtinį paplūdimį su gultais, tinklinio aikštele – jis išardytas rugpjūčio pabaigoje. Seimas reaguodamas į tai priėmė specialų Lukiškių aikštės įstatymą, nustatantį, kad tai yra pagrindinė šalies reprezentacinė aikštė su Vyčio monumentu, erdvė turi būti tvarkoma užtikrinant rimtį bei deramą pagarbą kovotojams ir sukilėliams, o jos naudojimas negali prieštarauti viešajai tvarkai bei gerai moralei.
Idėjos kritikai tvirtina, kad projektas netinkamas Lukiškių aikštei, nes ji istoriškai svarbi šalies rezistencinėms kovoms atminti, o įrengiant pliažą nesitarta su visuomene, politikais.
Naujausi komentarai