Atsistatydinus ūkio ministrui Dainiui Kreiviui 2008-ųjų gruodį pradėjusioje dirbti Vyriausybėje jau turėtų pasikeisti šeštasis ministras.
Tačiau nuo tada, kai po 2009 metų Prezidento rinkimų Vyriausybė yra atnaujinusi savo įgaliojimus, sulig D.Kreiviu pasikeis tik ketvirtasis ministras.
Andriaus Kubiliaus Vyriausybė pradėjo dirbti 2008 metų gruodžio 9 dieną.
Pirmasis ministro portfelio neteko Algirdas Šemeta, kiek ilgiau nei pusmetį vadovavęs šalies Finansų ministerijai. 2009 metų birželį A.Šemeta tapo eurokomisaru. Finansų ministerijos vairą iš A.Šemetos perėmė Ingrida Šimonytė.
Tai buvo vienintelis pasikeitimas Vyriausybėje iki 2009 metų viduryje įvykusių prezidento rinkimų, kuriuos laimėjo Dalia Grybauskaitė.
Po to, kai Prezidentė prisiekė 2009 metų liepos 12 dieną, Vyriausybė grąžino jai savo įgaliojimus. Tai leido konstituciškai atnaujinti ministrų kabinetą.
Tačiau tuomet buvo pakeistas tik vienas ministras. Atsisveikinti su savo postu bendru Prezidentės ir premjero sprendimu buvo priverstas socialinės apsaugos ir darbo ministras Rimantas Dagys. Naujuoju ministru tapo konservatorius Donatas Jankauskas.
Pagal Konstitucinio Teismo 1998 ir 1999 metų išaiškinimus, laikoma, kad nuo to momento, kai D.Grybauskaitė 2009 metų liepos 22 dieną pasirašė dekretą dėl atnaujintos Vyriausybės, ši yra iš naujo gavusi įgaliojimus veikti ir ministrų pakeitimai joje skaičiuojami iš naujo.
2010 metų pradžioje trauktis teko užsienio reikalų ministrui Vygaudui Ušackui. Jis atsistatydino šalies vadovei išreiškus nepasitikėjimą. Prie ministerijos vairo stojo konservatorius Audronius Ažubalis.
Ketvirtasis einamų pareigų neteko pats pernai pavasarį atsistatydinti nusprendęs sveikatos apsaugos ministras liberalcentristas Algis Čaplikas. Jis tai padarė po to, kai reikalaujantis kyšio buvo demaskuotas aukštas Sveikatos apsaugos ministerijos valdininkas, priklausantis Liberalų ir centro sąjungai.
Be to, Seimo pirmininkė Irena Degutienė pareiškė, kad A.Čaplikas tampa problema vykdant sveikatos reformą, todėl jo vietoje ji ko gero, atsistatydintų.
Netrukus sveikatos apsaugos ministru tapo kitas liberalcentristas Raimondas Šukys.
2010-ųjų vasarą ministro kėdę užleisti buvo priverstas Tautos prisikėlimo partijos (TPP) deleguotas kultūros ministras aktorius Remigijus Vilkaitis. Partija pati pareiškė nepasitikinti savo ministru. Iš pradžių į šį postą siūlytas partijos vadovas Arūnas Valinskas, tačiau Prezidentė pareiškė nepritarsianti jo kandidatūrai. A.Valinskui atsikirtus įžeidžiamais epitetais, premjeras A.Kubilius paskelbė nebeketinantis teikti jo kandidatūros.
Vėliau partija pranešė į kultūros ministro pareigas siūlanti operos solistą Deividą Staponkų. Tačiau ir jo kandidatūra paramos nesulaukė.
Galiausiai TPP į šias pareigas pasiūlė Vilniaus dailės akademijos prorektorių Arūną Gelūną. Ši kandidatūra tiek premjerui, tiek Prezidentei tiko ir A.Gelūnas buvo paskirtas ministru.
Šiuo metu, vadovaujantis Konstitucinio Teismo išaiškinimu, skaičiuojama, kad nuo 2009 metų liepos, kai A.Kubiliaus Vyriausybė yra atnaujinusi savo įgaliojimus, yra pasikeitę tik trys ministrai. D.Kreivys turėtų tapti ketvirtuoju.
Kai kabinete pasikeičia daugiau kaip pusė ministrų, Vyriausybė turi iš naujo gauti Seimo įgaliojimus veikti. Jeigu Seimo mandatas negaunamas, Vyriausybė privalo atsistatydinti.
Dabartinėje Vyriausybėje yra 14 ministrų. Skaičiuojant, kad šiuo metu keičiasi tik ketvirtasis kabineto narys, būtina, kad pasikeistų dar keturi, kad Vyriausybė eitų į Seimą gauti naujų įgaliojimų.
Naujausi komentarai