Rudenį ir žiemą sunkūs ligoniai gali būti palikti už Panevėžio apskrities ligoninės durų - artėjantį šaltąjį sezoną įstaiga pasitinka turėdama dar mažiau lovų, rašo Panevėžio dienraštis „Sekundė“.
Daugelyje skyrių mažiau vietų
Panevėžio apskrities ligoninėje pavasario pabaigoje Chirurgijos, Traumatologijos, Fizinės medicinos ir reabilitacijos, Akušerijos, Ginekologijos, Neurologijos, Akių ligų ir kituose skyriuose lovų sumažėjo vidutiniškai po dešimt.
Bendrosios ir abdominalinės chirurgijos skyriuje vietoj 50 palikta 40 lovų, Fizinės medicinos ir reabilitacijos skyriuje, į kurį guldomi ligoniai po operacijų, liko 30 lovų, o buvo 40. Akių ligų skyriuje galės gydytis tik 8, Ausų, nosies ir gerklės skyriuje - 12 ligonių. Endokrinologijos skyriaus nebeliko jau anksčiau, diabetikams palikta 10 lovų Terapijos skyriuje.
Ligoninės direktoriaus pavaduotoja Violeta Smilgienė „Sekundei“ teigė, kad lovų atsisakyta taupumo sumetimais, nes įstaigos finansavimas sumažėjo 11 procentų. Atitinkamai mažesni ir darbuotojų atlyginimai.
Sunkmečiu gydymo įstaigoms bazinio balo įkainis nuo vieno lito buvo sumažintas iki 89 centų. Jeigu medikai išgydys daugiau ligonių, nei numatyta sutartyje, vadinamųjų virškvotinių paslaugų balas įvertintas dar mažiau - 85 centais. Taigi kuo daugiau medikai ligonių išgydys, tuo mažiau pinigų uždirbs.
Todėl daugelis šalies ligoninių, tarp jų ir Panevėžio apskrities, dabar turi mažiau lovų.
Pasak V.Smilgienės, guldomi tik patys sunkiausi ligoniai. Vasarą dėl vietų stokos rūpesčių nėra, tačiau ji nedrįso prognozuoti, kaip bus rudenį ir žiemą, kai gyventojams paūmėja lėtinės ligos ir smarkiai išauga sergamumas.
„Aišku, kad ligoniai nebus patenkinti, skųsis žiniasklaidai, tačiau kitos išeities mes nematom“,- kalbėjo ji.
Reikia dar vieno skyriaus
V.Smilgienė tikino, kad mažinant lovų skaičių buvo galvojama ne tik apie įstaigos ir jos darbuotojų kišenę - kiek įmanoma stengtasi, kad nenukentėtų ligoniai. Pasak direktoriaus pavaduotojos, įvairiuose skyriuose atsisakyti dalies lovų leido tai, kad ligoninėje veikia 20 lovų Dienos chirurgijos skyrius. Jis perėmė dalį krūvio iš Chirurgijos, Ginekologijos, Akių ligų, Ausų, nosies ir gerklės ligų, Traumatologijos skyrių.
Išoperuoti pacientai tą pačią dieną arba kitą išleidžiami namo. Tiesa, jau dabar šio skyriaus teikiamų paslaugų poreikis toks didelis, kad susidarė ligonių eilės. Įstaigos administracija turi planų įkurti dar vieną dienos chirurgijos skyrių. Planus pavyks įgyvendinti, jeigu ligoninė gaus lėšų iš Europos Sąjungos struktūrinių fondų . Tačiau tai - ateitis, o gydyti reikia šiandien.
Panevėžio apskrities ligoninės vadovai guodžiasi tuo, kad gali teikti stebėjimo paslaugas - ligonius, kurių sveikatos būklė kelia abejonių ar jie gali būti gydomi ambulatoriškai, galima paguldyti į ligoninę vienai parai. Nedidelė stebėjimo palata yra Priėmimo skyriuje. Jeigu reikia, ligoniai guldomi į atitinkamo profilio skyrius.
Gydytojų poreikis sumažėjęs
Šį rudenį ligoninės personalą papildys tik vienas kitas gydytojas. Anksčiau vasaros pabaigoje įstaiga sulaukdavo nemažai įvairių sričių specialistų. V.Smilgienė, paklausta, ar dėl krizės nebepriimami nauji darbuotojai, atsakė, kad specialistų poreikis sumažėjęs.
„Ankstesniais metais mums pavyko pasikviesti daug naujų gydytojų. Dabar trūksta nebent žandikaulių chirurgų, endokrinologo, terapeuto“, - kalbėjo pavaduotoja.
Ligoninės administracija nesibaimina, kad, valstybei nusprendus dirbantiems pensininkams per pusę sumažinti pensijas, įstaigą paliks garbaus amžiaus sulaukę medikai. „Tikrai išsiverstume“, - patikino V.Smilgienė.
Ligoniai per daug išpaikinti
Romualdas Gasiūnas
Aukštaičių šeimos klinikos vadovas, šeimos gydytojas
Nereikia dramatizuoti, kad Panevėžio apskrities ligoninėje mažiau lovų. Vadinamieji ekstriniai ligoniai tikrai bus paguldyti ir gaus reikiamą pagalbą. Kiti gali palaukti, tačiau mūsų pacientai labai išpaikinti, nori paslaugą gauti tuoj pat, nors jų sveikatos būklė nėra tokia, kad reikėtų nedelsiant gultis ant operacinio stalo.
Be to, gyventojai, ypač sergantieji lėtinėmis ligomis, turėtų patys labiau rūpintis savimi, kad netektų gultis į ligoninę. Tarkim, lėtinėmis ligomis sergantiesiems būtina skiepytis nuo gripo. Dalis taip daro, kiti - ne. Susirgusieji gripu patiria sunkias komplikacijas ir tada jau tenka gultis į ligoninę.
Yra ir kita kategorija žmonių - jie rudenį ir žiemą nori pataupyti ligoninės sąskaita. Ten jie už dyką gauna lovą, šilumą, maisto ir dar medikų dėmesį. Ko daugiau norėti?
Naujausi komentarai