Dvidešimtmetį atšventusio Sąjūdžio vardas tapo nesutarimų priežastimi. Buvę bendražygiai kibo vieni kitiems į atlapus dėl teisės kalbėti sąjūdininkų vardu.
Konfliktas dėl peticijos
Kivirčų ugnį įpūtė dalies buvusios Sąjūdžio iniciatyvinės grupės narių pasirašyta ir Prezidentui Valdui Adamkui bei Seimui perduota peticija, kurioje reiškiama abejonė, ar parlamentarai neatsiklausę tautos galėjo ratifikuoti ES Lisabonos sutartį.
Dokumentą pasirašė 119 sąjūdininkų. Tarp jų - iniciatyvinės grupės nariai Vytautas Bubnys, Antanas Buračas, Bronius Genzelis, Bronius Kuzmickas, Bronius Leonavičius, Justinas Marcinkevičius, Algimantas Nasvytis, Romualdas Ozolas, Romas Pakalnis, Saulius Pečiulis, Gintaras Songaila, Zigmas Vaišvila.
Peticijoje prašoma kreiptis į Konstitucinį Teismą (KT), kad šis pasakytų, ar tokia sutartis galėjo būti ratifikuota be referendumo, be to, ar ji pati neprieštarauja pirmiesiems šešiems pagrindinio įstatymo straipsniams.
Z.Vaišvila viename iš Sąjūdžio dvidešimtmečio sukakties minėjimų yra itin kritiškai įvertinęs Seimo sprendimą pritarti sutarčiai. Jis aiškino, kad tai nereiškia nieko kita kaip valstybės praradimą.
Dangstosi svetimu vardu
Sąjūdžio tarybos pirmininkas Rytas Kupčinskas ir garbės pirmininkas Vytautas Landsbergis vakar pasipiktino, kad peticiją pasirašę žmonės dangstosi organizacijos vardu.
Vakar išplatintame pareiškime jie atkreipė dėmesį, kad šie asmenys nedalyvauja Sąjūdžio veikloje ir tokiais pasiūlymais bando sukelti sumaištį, nes 1988 m. tris mėnesius veikusi iniciatyvinė grupė ir jos buvusių narių klubas pristatomi kaip veikiančios Lietuvos Sąjūdžio organizacijos.
„Nei Sąjūdžio XI suvažiavime, kuris įvyko vos prieš savaitę, gegužės 31 d., nei Sąjūdžio tarybos posėdžiuose jokios referendumo procedūros, kuriomis gali būti siekiama atplėšti Lietuvą nuo ES, nesvarstytos", - tvirtino Sąjūdžio vadovai.
Šiuo metu Sąjūdžiui vadovaujantis R.Kupčinskas nebuvo iniciatyvinės grupės narys. Jo biografijoje taip pat nenurodoma ir tai, kad jis dalyvavo Sąjūdžio veiklos pradžioje.
Elgiasi nekorektiškai
Peticiją Seimui įteikęs buvęs iniciatyvinės grupės narys Gintaras Songaila vakar dienraščiui tvirtino, kad pasipiktinusieji persistengė.
„Tai yra piliečių teisė, ja piliečiai ir pasinaudojo. Nežinau, ar čia pasipiktinimas, ar tiesiog žmonės neištvėrė savaitgalio karščių ir pasikarščiavo, - pareiškė jis. - Manau, kad kita pusė - Sąjūdžio iniciatyvinė grupė, kiti aktyvūs sąjūdininkai - turi pagrindo daugiau piktintis. Kad garbingas Lietuvos žmogus V.Landsbergis tokius pareiškimus daro, na, jis moralinę teisę turi, tačiau nekorektiška, kai dabartinis Sąjūdis, apie kurio veiklą mažai žinau, formaliai turėdamas juridinį tęstinumą puola kitus žmones." Jis pridūrė, kad Sąjūdžio iniciatyvinės grupės klubas yra veikianti organizacija. G.Songailos tvirtinimu, peticijos autoriai neketina veltis į konfliktus su R.Kupčinsku ir V.Landsbergiu.
Bando pasisavinti Sąjūdį
Peticiją pasirašęs R.Ozolas dienraščiui teigė, kad V.Landsbergis esą ėmė nebeskirti faktų nuo to, ką norėtų matyti.
„Iniciatyvinė grupė sukūrė Lietuvos persitvarkymo Sąjūdį, ji veikė visą laiką, iki buvo atkurta Lietuvos valstybė. Tokie faktai. O kaip jiems atrodo, tai yra jų problema", - pasipiktinimo neslėpė jis.
Paklaustas apie konfliktą dėl Sąjūdžio vardo, R.Ozolas aiškino, kad dalytis nėra ko, ir pareiškė, jog iniciatyvinė grupė yra nepaneigiamas istorinis faktas.
R.Ozolas teigia Sąjūdį suvokiantis kaip opoziciją valdžiai, o V.Landsbergis yra sakęs, kad sąjūdininkai turi remti Tėvynės sąjungą ir krikščionis demokratus. „Tai yra Sąjūdžio politinis privatizavimas ir tai manęs nė kiek nestebina", - kalbėjo R.Ozolas.
Iniciatyvinės grupės nėra
„Kiekvienas pilietis gali reikšti nuomonę, bet jie nėra Sąjūdyje", - dienraščiui dėstė buvęs Sąjūdžio pirmininkas, dabar europarlamentaras V.Landsbergis. Beje, jis, buvęs vienas svarbiausių iniciatyvinės grupės narių, ignoravo didesnę dalį renginių, skirtų Sąjūdžio įsteigimo jubiliejui.
Politikas pabrėžė, kad dokumentą Prezidentui ir Seimui įteikę žmonės negali vadintis ir Sąjūdžio iniciatyvine grupe, nes tokios organizacijos paprasčiausiai nėra.
„Ji egzistavo iki 1988 m. spalio 22 d., kai vyko steigiamasis suvažiavimas, kurį ji parengė. Paskui buvo išrinktas Sąjūdžio Seimas, taryba, ir viskas. Taip, tai yra istorinis dalykas, jie yra įsteigę veteranų klubą, bet jam priklauso toli gražu ne visa iniciatyvinė grupė. Tačiau kai jie prisistato kaip Sąjūdis, tai yra visiška apgavystė", - tikino jis.
Naujausi komentarai