Pieno gamintojai graso protestais Pereiti į pagrindinį turinį

Pieno gamintojai graso protestais

2009-02-09 13:08
Pieno gamintojai graso protestais
Pieno gamintojai graso protestais / Mindaugo Ažušilio nuotr.

Pieno gamintojai savo reikalavimams išgirsti Vyriausybei duoda 10 dienų, antraip grasina protestais.

Jie reikalauja nustatyti minimalią pieno supirkimo kainą, reguliuoti santykius tarp pirkėjų, pardavėjų ir gamintojų, rasti lėšų papildomoms tiesioginėms išmokoms, praneša LTV „Panorama“.

Į Pieno gamintojų asociacijos suvažiavimą susirinko daugiau kaip 800 dalyvių, tačiau nuotaikos ne kokios. Asociacijos duomenimis, už litrą pieno ūkininkams dabar mokama nuo 20 iki 60 centų - mažiausiai visoje Europos Sąjungoje.

Vyriausybės reikalaujama rasti lėšų papildomoms nacionalinėms tiesioginėms išmokoms už parduodamą pieną. Taip pat nustatyti minimalią pieno supirkimo kainą - mažiausiai 80 centų už kilogramą, o pieno kainas paskirstyti taip, kad pusę jos gautų pieno gamintojai, kitą - perdirbėjai ir prekybininkai.

Pieno perdirbėjai (jų į suvažiavimą gamintojai nekvietė) žaliavos tiekėjų reikalavimus vertina skeptiškai.  „Kuo remdamiesi žemdirbiai mano, kad jiems turėtų tekti 50 proc. visos vertės? Antra reakcija būtų tokia, kad įvertinus, jog 80 proc. viso žaliavinio pieno perdirbama į fermentinį sūrį, pieno miltus, sviestą, žemdirbiams tenka daugiau kaip 50 proc. vertės. Tai jie turi tai, ko prašo“, - teigia Linas Sasnauskas, bendrovės „Pieno žvaigždės“ vykdomasis direktorius.

Žemės ūkio ministras Kazimieras Starkevičius sutinka, kad pieno gamintojų padėtis bloga, tačiau nieko konkretaus nežada.

„Reikia galvoti apie geresnę kooperaciją, tikrą kooperaciją, galbūt apie perdirbimo įmonę, kad būtų alternatyva dabartinėms įmonėms“, - sakė ministras.

Tuo metu ekspertai ragina ant vienos šakos sėdinčius perdirbėjus ir gamintojus sėsti prie vieno stalo - eksporto kainos krito beveik dvigubai.

„Jeigu bus prarastos eksporto rinkos, tai sakykim, daugiau kaip 60 proc. pieno, žaliavinio pieno, praktiškai nebus kur panaudoti. O perdirbėjams taip pat, sakykim, nereikėtų dviejų stambių perdirbimo įmonių, jos būtų priverstos bankrutuoti“, - mano Albertas Gapšys, Lietuvos agrarinės ekonomikos instituto Produktų rinkotyros skyriaus vedėjas.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra