Į areštines nepriima
Naujasis teisės aktas įves daugybę pasikeitimų – nebeliks arešto bausmės už administracinius nusižengimus.
Tačiau nuo sausio 1 d. bus numatytos sugriežtintos nuobaudos už Kelių eismo taisyklių pažeidimus.
Pavyzdžiui, už vairavimą, kai nustatomas didesnis nei 1,5 promilės girtumas, grės baudžiamoji atsakomybė.
Naujajame kodekse vardijama ir daugiau griežtėjančių bausmių, tačiau ar iš tiesų visais atvejais kelių erelių laukia tokios griežtos sankcijos?
Klaipėdos kelių policijos pareigūnai kol kas gūžčioja pečiais ir tikina, kad ir jiems patiems iki galo dar nėra aišku, kaip veiks naujasis teisės aktas.
Pareigūnai puse lūpų prasitaria, kad areštinės net nebepriima pažeidėjų bausmės vykdymui, esą nėra prasmės to imtis, nes gruodžio 31-ąją vis tiek visi tokio pobūdžio areštantai bus išleisti į laisvę.
Išskirtiniai numeriai
Viena iš ATPK bylų, kurią ką tik išnagrinėjo Klaipėdos apygardos teismas, atskleidžia absurdišką situaciją, kuri susidarė dėl dviejų teisės aktų galiojimo sankirtos.
Nors teigiama, kad įžūlių kelių erelių nuo šiol lauks didesnė atsakomybė, panašu, jog kai kuriems pažeidėjams kol kas belieka trinti rankas iš džiaugsmo.
Gruodžio 22-ąją Klaipėdos apygardos teismo neskundžiama nutartimi į areštinę keturiolikai dienų turėjo būti pasiųstas uostamiestyje pagarsėjęs kelių erelis.
Ne kartą anksčiau už KET pažeidimus baustas Ignas Jomantas plačiau pagarsėjo lygiai prieš metus.
Šis jaunuolis į žurnalistų akiratį pateko po skandalingo incidento "Amberton" viešbutyje.
I.Jomantas kartu su keliais kitais jaunais vyrais buvo užfiksuotas įsiveržęs į užrakintas naktinio klubo patalpas. Ginčas tarp verslininkų buvo kilęs dėl nemokėtos nuomos viešbučiui.
Dėl nupjautos grandinės, išlaužtos klubo spynos vėlyvą gruodžio vakarą teko į viešbutį skubėti net automatais ginkluotiems policijos pareigūnams ir tramdyti įsibrovėlius, kurie aiškino veikiantys neva teisėtai.
I.Jomantas, po uostamiestį važinėdavo "Mercedes Benz S450" automobiliu, kurį puošė išskirtiniai valstybiniai numeriai GORA.
Dar 2014 m. šis asmuo buvo teismo nubaustas 30-ies parų areštu už KET pažeidimus.
Pažeidimų kraitis – 24 lapuose
Šiais metais šiam veikėjui ir vėl teko minti Klaipėdos rajono ir Klaipėdos apygardos teismų slenksčius.
I.Jomantas sučiuptas prie vairo, neturėdamas teisės vairuoti. Vyras kelyje Klaipėda–Liepoja skuodė 126 km/val. greičiu, kai leistina riba toje vietoje – 70 km/val.
Klaipėdos rajono apylinkės teismas šį vairuotoją buvo nubaudęs 14 parų areštu.
Vairuotojas apskundė šį sprendimą, bet Klaipėdos apygardos teismas atmetė I.Jomanto skundą ir pasiuntė vairuotoją į areštinę.
Teismo manymu, surinkta medžiaga byloja, kad toks vairuotojas nepadarė jokių išvadų, kelia grėsmę ne tik sau, bet ir aplinkiniams, o jo nuobaudų kraitis kai kam gali kelti šiurpą.
Vairuotojas baustas už važiavimą be saugos diržo, vairavo nedraustą automobilį, be techninės apžiūros, važiavo be šviesų, lenkė draudžiamoje vietoje.
I.Jomantas septynis kartus baustas už tamsintus priekinius automobilio stiklus, lėkė degant raudonai šviesoforo šviesai, keturis kartus nubaustas už važiavimą draudžiamoje vietoje, bent kelias baudas surinko už kelio ženklų nepaisymą.
Net 29 kartus šis vairuotojas baustas už greičio viršijimą, devynis kartus už vairavimą, kai tokia teisė yra atimta, ir net tris kartus už vairavimą išgėrus.
Visas šis pažeidimų pluoštas sudaro net 24 ATPK bylos lapus.
Pakvips amnestija
Atrodytų, kad tokio kelių erelio turėtų laukti ypač griežta bausmė.
Tačiau paaiškėjo, jog net ir areštu nubaustas pažeidėjas gali išsisukti menkute baudele.
Pats I.Jomantas, pasak Priekulėje registruotos įmonės atstovės, kurioje jis dirba direktoriumi, šiuo metu laiką leidžia sostinėje.
Gruodį aš jo dar nebuvau sutikusi.
"Jis išvyko darbo reikalais. Gruodį aš jo dar nebuvau sutikusi. Turėtų grįžti po sausio 4-osios. Šis telefono numeris anksčiau jam priklausė, bet dabar nežinau, kaip su juo susisiekti. Areštas paskirtas? Nežinau, kaip su juo bus. Bus, kaip bus", – I.Jomanto mobiliojo ryšio telefono numeriu atsiliepusi kalbėjo direktoriaus pavaduotoja prisistačiusi mergina.
Klaipėdos kelių policijos tarnybos Administracinės veiklos ir eismo įvykių tyrimo skyriaus viršininkas Ramūnas Stasiulis tikino, kad kažin ar šis nuolatinis policijos pareigūnų klientas skubės atlikti jam paskirtą bausmę.
"Tokiai bausmei taikoma metų laiko senatis. Tai reiškia, kad bausmę privalu atlikti per metus. Visi jie neskubės atlikti paskirtos nuobaudos, nes nuo Naujųjų metų nebeliks administracinio arešto. Visi tie, net ir kurie šiuo metu yra sulaikyti, bus paleisti. Kiek žinau, Klaipėdos areštinėje dabar yra apie 30 areštą atliekančių asmenų. Visi jie bus išleisti švęsti Naujųjų metų. Ta proga jiems pakvips amnestija", – tikino R.Stasiulis.
Pagrūmos pirštu
Areštinėje šiuo metu nuobodžiauja ne tik kelių ereliai, bet ir už kitus pažeidimus arešto susilaukę asmenys.
Į laisvę nebus paleisti tik tie, kurie arešto bausmę gavo pagal Baudžiamojo kodekso straipsnius.
"Kodeksas keičiasi kardinaliai. Keičiasi ne tik administracinės nuobaudos paskyrimo tvarka, bet ir nuobaudos galiojimo laikas. Pradžia bus labai sunki, nors aš vertinu, kad einame civilizacijos link. Senasis kodeksas buvo priimtas dar prieš tris dešimtmečius, jis moraliai pasenęs", – savo vertinimą apie naują teisės aktą išsakė R.Stasiulis.
Nuo sausio vairuotojų laukia ne tik išaugusios baudos už KET pažeidimus, tačiau ir kai kurios išlygos.
Už kai kuriuos pažeidimus pareigūnai tik pagrūmos pirštu vairuotojui ir apsiribos įspėjimu.
"Žodinis įspėjimas grės už greičio viršijimą iki 10 km/val. Tačiau tik tokiu atveju, kai žmogus nėra buvęs baustas. Galima bus įspėti už gesintuvo neturėjimą. Nors anksčiau privalu buvo skirti baudą, rašyti protokolą. Žodinis įspėjimas lauks pėsčiųjų dėl tam tikrų pažeidimų", – vardijo R.Stasiulis.
Naujovė bus ir ta, kad sustabdžius neblaivų vairuotoją vairuotojo pažymėjimo atėmimas bus vykdomas nedelsiant.
"Anksčiau, kol teismas nepriimdavo sprendimo, tokiam vairuotojui buvo išduodamas laikinas pažymėjimas", – pastebėjo R.Stasiulis.
Neleis pardavinėti disertacijų
Tie, kurie iki gruodžio 31-osios teismų buvo nubausti už įžūlų KET pažeidinėjimą areštu, turės teisę išvengti jo.
"Jiems bus siūloma pakeisti nuobaudą viešaisiais darbais. Jei toks asmuo nesutiks jų atlikti, gali būti skiriama alternatyvi bausmė – bauda. Tačiau tam teks kreiptis į teismą, vėl iš naujo nagrinėti bylą ir keisti paskirtą nuobaudą", – aiškino Klaipėdos kelių policijos tarnybos pareigūnas R.Stasiulis.
Teisingumo ministerijos Visuomenės informavimo skyriaus patarėjas Audris Kutrevičius tikino, kad asmeniui nesutikus ar vengiant atlikti viešuosius darbus neatlikta administracinio arešto dalis keičiama į baudą, vieną administracinio arešto dieną prilyginant 17 eurų baudos.
O štai viena diena arešto lygiaverčiai gali būti keičiama trimis valandomis viešųjų darbų.
Išeitų, kad už greičio viršijimą ir vairavimą be teisės tai daryti I.Jomantui, kuris teismo nubaustas 14 parų areštu, tereikės susimokėti 238 eurų baudą ir šis vairuotojas toliau galės mėgautis laisve.
"Naujasis kodeksas numato, kad nuo sausio 1-osios už narkotikų laikymą bus taikoma tik baudžiamoji atsakomybė. Už pasipriešinimą policijos pareigūnui taip pat bus taikoma tik baudžiamoji atsakomybė. Kodekse įteisinta, kad daugiau administracinių nusižengimų bylų būtų nagrinėjama ne teisme", – naujoves vardijo A.Kutrevičius.
A.Kutrevičius pastebėjo, kad visos bylos, kuriose nukentėjusiuoju ar kaltinamuoju tampa nepilnametis, bus sprendžiamos tik teismuose.
Švietimo ministerija platina aptikusi ir jų kuruojamoje srityje naujovių.
Nuo sausio 1-osios parduodantys ar perkantys diplominius darbus bus baudžiami.
Už studijų baigiamųjų darbų ir disertacijų neteisėtą pirkimą, pardavimą, jų pateikimą mokslo ir studijų institucijoms numatoma administracinė atsakomybė.
Bauda asmenims sieks nuo 150 iki 300 eurų, o juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims – nuo 800 iki 1,8 tūkst. eurų.
Paleis iki vidurnakčio
Klaipėdos policijos Viešosios tvarkos tarnybos viršininkas Andrius Leliuga aiškino, kad kasdien areštinėje stengiamasi atsisveikinti su areštantais.
"Šiandien areštinėje yra apie 14 asmenų. Per Naujuosius jų bus likę gal 8–9. Po truputį skaičius tirpsta. Gali būti, kad iki sausio 1-osios bus keli žmonės, atlikę tik dalį bausmės. Tačiau naujasis Administracinių nusižengimų kodeksas įsigalioja sausio 1-ąją, tad asmenys turi būti nedelsiant paleidžiami lygiai vidurnaktį", – aiškino A.Leliuga.
Policijos departamento Komunikacijos skyriaus vedėjas Ramūnas Matonis aiškino, kad kai kuriuose šalies komisariatuose areštinių durys atsivers dar gerokai prieš vidurnakčio fejerverkus.
"Kai kurie bus išleisti 21 ar 22 valandą, kiti ir 23 val., Naujųjų metų tikrai nelauksime. Kiekvienu atveju bus sprendžiama individualiai. Na, taip, kodeksas įsigalios nuo vidurnakčio, tačiau jei žmogų, gyvenantį kaime, išleisi į laisvę naktį, o jis neturi kaip nusigauti į namus, bus tik blogiau. Todėl nutarta lanksčiai spręsti šį klausimą", – aiškino R.Matonis.
Kai kurie bus išleisti 21 ar 22 valandą, kiti ir 23 val., Naujųjų metų tikrai nelauksime.
Šalyje iš viso yra 15 policijos areštinių, iš kurių gruodžio 31-ąją į laisvę patrauks apie šimtas areštantų.
Komentaras
Zigmas Pocius
Klaipėdos apygardos teismo Baudžiamųjų bylų skyriaus pirmininkas
Dėl naujojo įstatymo įsigaliojimo teismui, be abejo, padaugės darbo, kaip ir kiekvieną kartą panašiais atvejais, kadangi administracinį areštą skirdavo tik teismai. Arešto nuobaudos buvo skiriamos kone iki paskutinės šių metų dienos, to nedaryti nebuvo pagrindo. Administracinio arešto vengę asmenys didesnės bausmės nesulauks, nes už tai ji nenumatoma. Akivaizdu, kad gyventojai šią įstatymo nuostatą pajus, kai nuo narkotikų ar alkoholio priklausomi vagys nebebus uždaromi į areštinę. Vos nutverti jie gaus nuobaudą ir vėl darys tą patį. Bet teismai čia bejėgiai, įstatymas yra įstatymas. Šį, kaip ir bet kurį kitą, įstatymą įmanoma keisti, gaila, kad jo leidėjai šių grėsmių neįžvelgė prieš jį priimdami. Tikiu, kad naujasis kodeksas bus keičiamas.
Naujausi komentarai