Vilnietis Vitalijus Balkus, kaip ir daugelis lietuvių, yra grybų mėgėjas, bet šešerius metus valgo ir raudonąsias musmires.
„Atradau receptą, kuris yra istorinis – jos valgomos ir yra pakankamai skanios“, – tikino publicistas V. Balkus.
Visgi nuo šiol tokie pietūs bus traktuojami kaip nusikaltimas.
„Noriu pabrėžti, kad ne musmires uždraudėme, o dvi veikliąsias medžiagas, kurios randamos raudonoje musmirėje: iboteninė rūgštis ir musimolis“, – aiškino NTAKD Narkotikų ir prekursorių kontrolės sk. patarėja Rasa Povilanskienė.
„Musimolis yra haliuciogeninė medžiaga, o iboteninė rūgštis virsta į musimolį. Jos abi kartu vartojamos sukelia skirtingą poveikį smegenyse: nuo stipraus sujaudinimo iki stipraus slopinimo“, – teigė RVUL gydytoja toksikologė Gabija Laubner-Sakalauskienė.
G. Bartuškos / ELTOS nuotr.
Tai reiškia, jog nuo šiol vien už šių medžiagų turėjimą grės baudžiamoji atsakomybė.
„Priklauso nuo aplinkybių – su tikslu platinti ar be tikslo platinti, bet visas teisėtvarkos principas galioja lygiai taip pat, kaip narkotikams šiai dienai“, – sakė R. Povilanskienė.
Be tikslo platinti, grėstų nelaisvė iki dvejų metų. Siekiant parduoti dideliais kiekiais, gali grėsti laisvės atėmimas net iki 15 metų.
„Pirmiausiai nepatikėjau. Jeigu vienu žodžiu, tai – idiotai“, – savo nuomone dalijosi publicistas.
Medikai pritaria naujai tvarkai, nes ir buvo vieni iš baudžiamumo iniciatorių.
„Keletą metų iš eilės stebėjome apsinuodijimo atvejus ir buvo tokių atvejų, kurie kėlė pavojų gyvybei“, – patirtimi dalinosi G. Laubner-Sakalauskienė.
G. Bartuškos / ELTOS nuotr.
Pernai Vilniuje, Lazdynų ligoninėje medikams teko gelbėti keturis pacientus, kuriuos raudonosios musmirės nuvedė iki psichozės. Vienas jų atsigavęs kalbėjo taip.
„Atsisėdau ant grindų ir su galva į sofą trankiau. Šeši vyrai mane suraitė, nes aš galynėjausi“, – prisiminė pacientas.
Iš keturių gydytų pacientų vienam prireikė reanimacijos.
„Šiuo metu pastebime, kad yra padidėjimas piktnaudžiavimu arba tikėjimas, kad priemonė gali padėti, tai labiausiai ką norėjosi pasakyti, kad neklaidinkime visuomenės“, – akcentavo RVUL gydytoja toksikologė.
„Tai ne pačios baisiausios musmirės, ką kalbėti apie žalsvąją ir smailiakepurę musmerę, kurios yra mirtinai nuodingos“, – kalbėjo Gamtos tyrimų centro mokslo darbuotojas Jonas Kasparavičius.
Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:
Visgi toks sprendimas sukėlė sujudimą ir mokslo bendruomenėje.
„Grybų tyrinėtojams buvo netikėta žinia, kuri nustebino, išgąsdino. Mes sužinojome iš spaudos. Kaip dabar gausime, į ką reikės kreiptis, ar reiks palydos, kad nesurinkčiau per daug“, – svarstė J. Kasparavičius.
„Tiek mokslas, tiek medicina nėra apriboti. Tiesiog reikia išsiimti leidimą ir įrodyti, kad darysi mokslą. Čia apribojimų tikrai nėra“, – pabrėžė
Vis dėlto patį sprendimą kriminalizuoti musmires J. Kaparavičius vertina taip:
„Draudimai pradeda priminti Sovietų Sąjungą, kur buvo daug visko uždrausta, bet niekas neveikė“, – sakė Gamtos tyrimų centro mokslo darbuotojas.
Be rinkimo, vartojimo ir platinimo taip pat nebegalima viešai skelbti apie tariamą musmirių naudą, o pastaraisiais metais būtent internete plito vaizdeliai, kad musmirės neva stiprina imunitetą, gydo vėžį.
„Joks tyrimas neįrodė, dėl to ir buvo viena iš priežasčių, kodėl jas reikia įtraukti į sąrašus. Žmonės svaiginasi jomis“, – tikino R. Povilanskienė.
Iki šiol internete buvo skelbimų apie parduodamas ir superkamas musmires: džiovintų kepurėlių kilogramas gali kainuoti ir po kelis šimtus eurų.
Anot pašnekovės, policija miškuose reidų nedarys.
„Kai reikia kažką valdininkui nuveikti, bet jis negali, tai pradeda imituoti prasmingą veiklą“, – piktinosi V. Balkus.
(be temos)
(be temos)