Išrinktoji prezidentė Dalia Grybauskaitė neturi teisinių galimybių pakeisti po jos priesaikos įgaliojimus grąžinusios Vyriausybės vadovą, tačiau leidžia suprasti, kad bandys pakoreguoti paties Ministrų kabineto sudėtį.
Neturi kito pasirinkimo
Konstitucinis Teismas (KT) dar 1998 m. sausį paskelbė, kad naujai prisiekęs prezidentas neturi didelių teisių įgaliojimus grąžinusio premjero atžvilgiu. Valstybės vadovas privalo teikti Seimui įgaliojimus grąžinusio ministro pirmininko kandidatūrą. Jeigu Seimas jai pritaria, prezidentas privalo paskirti tą patį premjerą ir su juo peržiūrėti Vyriausybės sudėtį. Jeigu premjero kandidatūrai parlamente nepritariama, pavyzdžiui, susiformavus naujai valdančiajai daugumai, tuomet imamasi formuoti visiškai naują Vyriausybę su nauju ministru pirmininku priešakyje.
Pagal šią KT išvadą buvo pakoreguotas įstatymas. Todėl dabar, jeigu išrinktoji prezidentė D.Grybauskaitė sugalvotų po savo priesaikos Seimui teikti ne įgaliojimus grąžinusios Vyriausybės vadovo Andriaus Kubiliaus kandidatūrą, o kurią nors kitą, ji pažeistų įstatymą, taip pat Konstituciją.
D.Grybauskaitė tai supranta ir kalba, kad neketina keisti premjero.
Arba sugeba, arba – ne
Tačiau pertvarkydama Vyriausybę D.Grybauskaitė turės tam tikrų svertų daryti įtaką jos sudėčiai. Išrinktoji prezidentė leido suprasti, kad ne visi ministrai išliks savo postuose, nors ir nežadėjo "lengvai švaistytis žmonėmis".
"Daugiausia dėmesio skirsiu ir norėsiu kalbėtis su finansų, socialinės apsaugos, sveikatos, ūkio ir energetikos ministrais. Šios sritys yra aktualiausios ir sudėtingiausios, ir būtent per šį sunkmetį šiose srityse reikia labai profesionalių žmonių, labai atsakingų", – sakė D.Grybauskaitė.
Išrinktoji prezidentė neteigė pulsianti atstatydinti šių ministrų, bet jiems gresia atleidimas, jeigu nebus pateikta įtikinama veiksmų strategija. "Sprendimai bus labai greiti: arba sugeba dirbti ir taiso padėtį bei klaidas, arba ne", – sakė būsima valstybės vadovė.
Ji taip pat ketina kritiškai įvertinti prezidentui pavaldžių operatyvinių, specialiųjų ir su nacionalinio saugumo užtikrinimu susijusių įstaigų vadovų veiklą. Tačiau D.Grybauskaitė vengia tikslaus atsakymo, ar keis Valstybės saugumo departamento direktorių Povilą Malakauską.
Premjeras žada svarstyti
Premjeras A.Kubilius atkreipia dėmesį į KT išaiškinimą ir galiojantį įstatymą, į "prezidento teises, atsakomybę ir pareigas". Taip premjeras leidžia suprasti nesibaiminąs "staigmenos", kad naujoji prezidentė Seimui gali pateikti ne jo kandidatūrą.
Tačiau ministras pirmininkas neatmetė, jog gali keistis kai kurių ministerijų vadovai. "Siūlyčiau palaukti liepos 12-osios, kai įvyks prezidentės inauguracija. Tada bus galima daryti išvadas, ar kas nors keisis Vyriausybėje. Galiu patikinti, kad su prezidente nebus konfliktų sprendžiant šį klausimą", – dar rinkimų naktį sakė A.Kubilius.
Anot premjero, siūlyti galima viską, tačiau reikia įvertinti tiek valdančiosios koalicijos, tiek naujai išrinkto prezidento atsakomybę už stabilumą ir neatidėliotiną problemų sprendimą.
Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai vadovauja konservatorius Rimantas Dagys, Finansų ministerijai – konservatorių deleguotas Algirdas Šemeta, Sveikatos apsaugos ministerijai – liberalcentristas Algis Čaplikas, Energetikos ministerijai – konservatorius Arvydas Sekmokas, Ūkio ministerijai – konservatorius Dainius Kreivys.
Precedentų būta
Prezidentas Valdas Adamkus yra sugebėjęs pasiekti, kad valdantieji pakeistų jam neįtinkantį ministrą, kai Vyriausybė būdavo performuojama.
1998 m., kai pirmą kartą buvo išrinktas valstybės vadovu, V.Adamkus atsisakė patvirtinti jam teikiamą Zigmo Zinkevičiaus kandidatūrą į švietimo ir mokslo ministrus. Pertvarkyta Vyriausybė buvo paskirta be šio ministro. Tik po mėnesio naujuoju Švietimo ir mokslo ministerijos vadovu paskirtas Kornelijus Platelis.
Ministrai muistosi
Išrinktosios prezidentės Dalios Grybauskaitės įvardyti ministrai, kuriems ji turi priekaištų ir reikalavimų, neneigia problemų savo sektoriuose.
Ūkio ministras Dainius Kreivys, paklaustas apie galimybes po pokalbio su D.Grybauskaite likti poste, spruko nuo žurnalistų. Prieš tai jis samprotavo, kad problemas reikia spręsti. "Detaliau komentuoti galėsiu tik tada, kai pats susitiksiu su D.Grybauskaite. Esu pasirengęs atsakyti į visus jos klausimus ir esu tikras, kad rasime gerų sprendimų", – tikino D.Kreivys.
Finansų ministras Algirdas Šemeta mano, kad dirba taip, kaip įmanoma pagal aplinkybes. "Manau, kad tai, ką aš darau, darau taip, kaip liepia aplinkybės. Jeigu yra geresnių sprendimų, geresnių pasiūlymų, tai aš juos visada esu pasirengęs priimti, apsvarstyti ir jeigu jie yra tikrai geri sprendimai, juos įgyvendinti", – BNS sakė A.Šemeta.
Socialinės apsaugos ir darbo ministras Rimantas Dagys irgi nesibaimina pokalbio su išrinktąja prezidente. "Diskusija reikalinga, nes čia laukia dideli apsisprendimai: žiūrint į ateitį mes esame padarę vertinimus ir skaičiavimus, dabar ateina laikas priimti sprendimus, kurie turės ilgalaikių pasekmių. Prezidentės pozicija šiuo atveju yra labai svarbi, nes reforma turi turėti savo tęstinumą", – BNS kalbėjo R.Dagys.
Naujausi komentarai