Pereiti į pagrindinį turinį

Prezidentams gresia apklausos dėl CŽV kalėjimų

2009-10-30 00:13
Nemalonumas: V.Adamkui (kairėje) ir A.Brazauskui gali tekti atvykti į apklausą.
Nemalonumas: V.Adamkui (kairėje) ir A.Brazauskui gali tekti atvykti į apklausą. / Šarūno Mažeikos (BFL) nuotr.

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas (NSGK), tirsiantis, ar Lietuvoje tikrai galėjo būti slapta kalinami įtariami teroristai, ketina kviesti į apklausas buvusius valstybės vadovus.

Užduodami trys klausimai

Kitą savaitę Seimas turėtų svarstyti ir priimti nutarimą "Dėl pavedimo NSGK atlikti parlamentinį tyrimą dėl galimo Jungtinių Amerikos Valstijų Centrinės žvalgybos valdybos (CŽV) sulaikytų asmenų pervežimo ir kalinimo Lietuvoje".

Šiuo nutarimu komitetui suteikiamos laikinosios komisijos teisės ir pavedama iki šių metų gruodžio 22 d. atlikti tyrimą dėl slapto amerikiečių kalėjimo buvimo Lietuvoje. Komiteto pirmininkas Arvydas Anušauskas tvirtina, kad NSGK suspės iki šios datos atlikti tyrimą ir Seimui perduos išvadas.

Seimo nutarimo projekte komitetui pavedama atsakyti, ar CŽV sulaikyti asmenys buvo pervežami ir kalinami Lietuvoje, ar Lietuvos valstybės institucijos (politikai, pareigūnai, valstybės tarnautojai) svarstė klausimus, susijusius su slaptųjų CŽV sulaikymo centrų veikla, sulaikytų asmenų pervežimu ir kalinimu Lietuvoje, ar Lietuvos teritorijoje veikė slaptieji CŽV sulaikymo centrai.

Įspūdingas sąrašas

NSGK vadovas tvirtina, kad jau rengiamas planas, ką komitetas turėtų atlikti per šį tyrimą, kuriuos pareigūnus apklausti, kokioms institucijoms išsiųsti paklausimus.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė, prieš pusantros savaitės pareiškusi, kad turi netiesioginių įtarimų, jog toks slaptas kalėjimas galėjo egzistuoti Lietuvoje, nėra tarp pareigūnų, kuriuos numatoma apklausti. Anot A.Anušausko, klausinėti Prezidentę nėra jokios būtinybės, nes ji nevadovavo valstybei 2004–2005 m., kai Lietuva, kaip įtariama, galėjo prisidėti prie slaptos CŽV operacijos.

Tačiau NSGK tikriausiai pasikvies šia tema pasikalbėti kadenciją baigusius prezidentus Valdą Adamkų ir buvusį premjerą Algirdą Brazauską, taip pat buvusius užsienio reikalų ministrą Antaną Valionį, Valstybės saugumo departamento vadovus Mečį Laurinkų ir Arvydą Pocių.

Visi šie buvę aukšti pareigūnai griežtai neigia, kad Lietuvoje esą galėjo būti slaptas amerikiečių kalėjimas, kuriame galėjo būti laikomi įtariami teroristai, atgabenti iš Afganistano ar kitų karštųjų taškų.

Įrodymų dar nėra

Informaciją, kad Lietuvoje galėjo būti slaptų kalėjimų, remdamasi neįvardytais buvusiais CŽV pareigūnais, šį rugpjūtį paskleidė amerikiečių televizijos bendrovė "ABC News".

Bet A.Anušauskas šiomis dienomis savo iniciatyva atliko nedidelį tyrimą ir paneigė vieną iš šios bendrovės paskleistų informacijų – esą 2004 m. rugsėjį ir 2005 m. liepą Vilniuje leidosi tam tikri specialūs amerikiečių lėktuvai, kurie galėjo gabenti įtariamuosius.

"Tai dar nereiškia, kad į viską jau atsakyta. Tik tyrimas, kurio ir prašome, gali atsakyti į visus su tuo susijusius klausimus", – tikisi A.Anušauskas.

Tiesa, jis pridūrė manąs, kad dalis visuomenės vis tiek nepatikėtų NSGK tyrimu, jeigu paaiškėtų, jog jokių slaptų kalėjimų Lietuvoje nebuvo. "Net Seimui nepaskelbus galutinio verdikto, ar reikia atlikti tokį tyrimą dėl CŽV kalėjimų, jau pasigirdo balsų, kad bet kuriuo atveju vyks dangstymas ir dangstymasis", – liūdnai kalbėjo A.Anušauskas.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų