Už svarų ir esminį indėlį į Lietuvos teismų ir teisinės sistemos plėtrą bei tobulinimą, už teismų autoriteto stiprinimą bei iniciatyvas stiprinant teisėjų bendruomenę, demokratiją ir teisingumą 1-ojo laipsnio pasižymėjimo ženklu apdovanotas kadenciją baigęs prezidentas Valdas Adamkus.
Įteikiant šį apdovanojimą akcentuota, kad būdamas Valstybės vadovu ir svarbiu veiksmingos teismų valdžios garantu, V. Adamkus kėlė aukštus atsakomybės ir kompetencijos reikalavimus teisėjams, puoselėjo teismų nepriklausomumą, ženkliai prisidėjo prie administracinių teismų sistemos Lietuvoje sukūrimo.
1-ojo laipsnio pasižymėjimo ženklu už reikšmingą indėlį į Lietuvos teismų sistemos kūrimą, tobulinimą ir kokybišką teisingumo vykdymą taip pat pagerbta buvusi Lietuvos apeliacinio teismo teisėja Laima Garnelienė. Teisėja per savo karjerą aktyviai dalyvavo teismų savivaldos institucijų veikloje, prisidėjo prie visuomenės teisinio švietimo, dirbo Baudžiamojo proceso katedros lektore Mykolo Romerio universiteto Teisės fakultete.
Kadenciją baigusiai Nacionalinės teismų administracijos direktorei Redai Molienei įteiktas 2-ojo laipsnio pasižymėjimo ženklas už Lietuvos teismų sistemos tobulinimą, teisingumo sektoriaus strategijų kūrimą ir įgyvendinimą, tarptautinio bendradarbiavimo ir tarptautinių ryšių teisingumo srityje skatinimą. R. Molienė gerai žinoma kaip tarptautinė teismų organizavimo (sąrangos) ekspertė, nuo 2015 m. teikusi ir iki šiol teikianti vertingą ekspertinę pagalbą tobulinant Šiaurės Makedonijos, Ukrainos teismų sistemas.
Už ilgametę ir nepriekaištingą tarnybą Vilniaus apygardos administracinio teismo Raštinės skyriaus patarėjai Vilijai Vyšniauskienei skirta Teisėjų tarybos padėka. Teisėjų tarybos teigimu, 20 metų darbo Vilniaus apygardos administraciniame teisme sukaktį mininti tarnautoja savo patirtimi ir žiniomis prisidėjo prie teismų sistemos augimo ir tobulėjimo.
„2019 metai buvo neeiliniai – išgyvenome nelengvus, tačiau prasmingus metus“, – tardama sveikinimo žodį sakė laikinai einanti Lietuvos Aukščiausiojo Teismo pirmininkės pareigas Sigita Rudėnaitė. Jos teigimu, reaguojant į konstruktyvią kritiką, teismai ėmėsi priemonių teismų sistemos imuniteto nuo neteisėto poveikio stiprinimui. „Puikiai suprantame, kad tai tik darbo pradžia: norėdami atgauti žmonių pasitikėjimą ir pagarbą, turime puoselėti teismų sistemos savigarbą, grįstą aukščiausiais tiek veiklos, tiek etikos ir moralės standartais“, – pabrėžė S. Rudėnaitė.
Sveikindamas renginio dalyvius su Teismų diena, Teisėjų tarybos pirmininkas Algimantas Valantinas atkreipė dėmesį, kad nepriklausoma teismų sistema jau daugiau nei tūkstantį metų yra neatsiejama nuo Lietuvos valstybingumo istorijos, o ši diena yra šventė visiems, branginantiems teisės viršenybės bei demokratijos principus. „Pamatinė žmogaus vertybė yra drąsa. Ši vertybė įgyja ypatingą prasmę, kalbant apie teisėją – pareigūną, kuris sprendžia žmonių likimus. Drąsa yra priimti teisingą sprendimą, visada išlikti tiesos ieškančio asmens pusėje, pagalba jam atkuriant teisingumą“, – pažymėjo A. Valantinas.
Pamatinė žmogaus vertybė yra drąsa. Ši vertybė įgyja ypatingą prasmę, kalbant apie teisėją – pareigūną, kuris sprendžia žmonių likimus.
Minint teismų dieną, šių metų renginyje ypatingas dėmesys skirtas moterų vaidmeniui teismų sistemoje. Ta proga kadenciją baigęs Šiaulių apygardos teismo teisėjas Alfredas Vilbikas pristatė Nacionalinės teismų administracijos iniciatyva šiemet sukurtą istorinę fotosienelę apie 11 moterų, tarpukariu dirbusių teisėjomis Lietuvos teismuose. Anot teismų istorijos eksperto, tai, kad Elena Jackevičaitė, viena pirmųjų moterų teisėjų Europoje, tarpukario Lietuvoje buvo paskirta teisėja jau nuo 1926 m., rodoa apie mūsų valstybės modernumą, teismų sistemos pažangumą ir to meto visuomenės brandą.
Projekto „Diena su teisėju“ dalyviai šiemet taip pat atliko kūrybinius darbus tematika „Moteris teisėja“. Dėkodama Vilniaus universiteto, Vytauto Didžiojo universiteto ir Mykolo Romerio teisės mokyklos studentams už aktyvų dalyvavimą ir kūrybingumą, Nacionalinės teismų administracijos direktorė dr. Natalija Kaminskienė įteikė simbolinius Lietuvos teismų sistemos ženklelius.
Iškilmingame Teismų dienos minėjimo renginyje taip pat dalyvavo Prezidentūros, Seimo ir Vyriausybės atstovai, Teisingumo ministras Elvinas Jankevičius, Generalinis prokuroras Evaldas Pašilis, Lietuvos Advokatūros, Vilniaus universiteto, Vytauto Didžiojo universiteto ir Mykolo Romerio teisės mokyklos atstovai ir profesoriai.
Apdovanojimai už nuopelnus teismų sistemai teikiami nuo 2017 m. Apdovanojimui pateiktų asmenų kandidatūras svarsto ir savo išvadas Teisėjų tarybai teikia Teismų sistemos apdovanojimų komisija.
Naujausi komentarai