Prezidentė susidomėjo, kaip galima praplėsti pilietybės teikimo tvarką Pereiti į pagrindinį turinį

Prezidentė susidomėjo, kaip galima praplėsti pilietybės teikimo tvarką

2013-01-14 17:29
Prezidentė susidomėjo, kaip galima praplėsti pilietybės teikimo tvarką
Prezidentė susidomėjo, kaip galima praplėsti pilietybės teikimo tvarką / Fotodiena/Dmitrijus Radlinskas

Prezidentė Dalia Grybauskaitė, naudodamasi Konstitucijos ir įstatymų suteikta teise, kreipiasi į Konstitucinį Teismą (KT) išaiškinimo dėl pilietybės teikimo plėtros galimybių, pranešė Prezidentūra.

Šalies vadovės teigimu, šiuo metu pilietybės teikimo tvarka yra griežta, o visuomenėje vykstančios permainos keičia žmonių lūkesčius. Todėl būtinas aiškus atsakymas, ar norint išplėsti Lietuvos Respublikos pilietybės teikimo galimybes, pakanka Pilietybės įstatymo pataisų, ar tam būtina keisti Konstituciją.

Prezidentė prašo išaiškinti 2003 metų gruodžio 30 dienos ir 2006 metų lapkričio 13 dienos KT nutarimų nuostatas ir atsakyti, ar galima tik įstatymu, nekeičiant Konstitucijos, nustatyti, kad asmenys, po Nepriklausomybės atkūrimo išvykę gyventi į kitas valstybes ir įgiję tų valstybių pilietybę, gali turėti dvigubą pilietybę.

KT taip pat prašoma atsakyti, ar galima tik įstatymu plėsti atvejus ir sąlygas, kada užsieniečiams gali būti išimties tvarka suteikta Lietuvos Respublikos pilietybė.

Šiuo metu pagal Konstituciją ir Konstitucinio Teismo doktriną dvigubos pilietybės atvejai gali būti tik ypač retos išimtys, o ne paplitęs reiškinys. O išimties tvarka pilietybę kitų šalių piliečiams galima suteikti tik už ypatingus, o ne spėjamus ar būsimus nuopelnus valstybei, jeigu jie yra integravęsi į Lietuvos visuomenę.

Pastaruoju metu Lietuvos paso siekė šokėja ant ledo, Jungtinių Amerikos Valstijų pilietė Isabella Tobias, kad su Deividu Stagniūnu galėtų atstovauti Lietuvai Sočio olimpinėse žaidynėse.

Tačiau D.Grybauskaitė nesuteikė jai pilietybės išimties tvarka. Anot Prezidentūros, šalies vadovė atsižvelgė į KT išaiškinimą, kad būsimi nuopelnai negali tapti pagrindu pilietybės suteikimui išimties tvarka. Nesuteikti amerikietei Lietuvos pilietybės rekomendavo ir Pilietybės reikalų komisija.

Sulaukus Konstitucinio Teismo išaiškinimo būtų galima svarstyti galimybę keisti įstatymo nuostatas dėl dvigubos pilietybės emigrantams ir paprastesnio Lietuvos pilietybės suteikimo užsieniečiams, sako prezidentės Dalios Grybauskaitės patarėja.

Komentuodama prezidentės kreipimąsi į Konstitucinį Teismą, Prezidentūros Teisės grupė vadovė Rasa Svetikaitė teigė, jog visuomenės lūkesčiai dėl pilietybės keičiasi.

„Visuomenė yra gyvas organizmas, jis keičiasi ir jos lūkesčiai keičiasi. Būtų galima galvoti apie tam tikras korekcijas, jeigu būtų sulaukta Konstitucinio Teismo išaiškinimo apie tai, kad pakanka įstatymo pataisų ir tam nebūtų reikalinga keisti Konstituciją“, - BNS pirmadienį sakė R.Svetikaitė.

„Šis įstatymas labai daug diskutuojamas, todėl prezidentė turėdama teisę kreiptis dėl išaiškinimo taip ir padarė“, - kalbėjo patarėja.

Prezidentė Konstitucinio Teismo prašo atsakyti, ar galima tik įstatymu, nekeičiant Konstitucijos, nustatyti, kad asmenys, po Nepriklausomybės atkūrimo 1990 metų kovo 11 dieną išvykę gyventi į kitas valstybes ir įgiję tų valstybių pilietybę, gali turėti dvigubą pilietybę.

Konstitucinio Teismo taip pat prašoma atsakyti, ar galima tik įstatymu plėsti atvejus ir sąlygas, kada užsieniečiams gali būti išimties tvarka suteikta Lietuvos pilietybė.

„Tai du klausimai, kurie šiuo metu yra aktualiausi“, - sakė R.Svetikaitė.

Pastaruoju metu didelio dėmesio sulaukė prezidentės sprendimas nesuteikti Lietuvos pilietybės amerikietei šokėjai ant ledo Isabellai Tobias, kuriai būtinas Lietuvos pasas, kad su Deividu Stagniūnu galėtų atstovauti Lietuvai Sočio olimpinėse žaidynėse.

Tuomet prezidentės atstovai teigė, kad amerikietė neatitiko nė vieno iš dviejų kriterijų - neturėjo ypatingų nuopelnų Lietuvai ir nebuvo integravusis į Lietuvos visuomenę.

Anot R.Svetikaitės, iš Konstitucinio Teismo tikimasi atsakymų, „ar tų kriterijų galima netaikyti arba numatyti kažkokius kitus kriterijus“.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų