Pereiti į pagrindinį turinį

Prezidentės patarėja: už įstatymo raidę svarbesnis teisingumo jausmas

2015-06-09 06:06
BNS inf.
Rasa Svetikaitė
Rasa Svetikaitė / V. Skaraičio/BFL nuotr.

Prezidentės vyriausioji patarėja teisės klausimais Rasa Svetikaitė, kalbėdama apie Vilniaus apygardos teismo priimtą išteisinamąjį nuosprendį buvusiems OMON vadovams, sako, kad už įstatymo raidę svarbesnis teisingumo jausmo suvokimas.

„Iš tikrųjų prezidentė tikrai nevertina teismų sprendimų. Juo labiau tai yra tik pirmos instancijos teismo sprendimas, jis, jau kaip prokurorai pranešė, bus skundžiamas. Bet kur kas svarbesnis šiuo atveju dalykas yra pats požiūris į teismo sprendimą ir į teisėjo darbą“, - Žinių radijui antradienį sakė šalies vadovės patarėja.

„Teisėjas negyvena atskirai, atskiroje visuomenėje, teisėjas gyvena toje pačioje visuomenėje kaip ir visi žmonės, ir kur kas svarbesnis dalykas už įstatymo raidę yra teisingumo jausmo suvokimas, kaip žmogus, visuomenė suvokia - tai yra teisinga ar tai yra neteisinga. Teisingumo jausmas yra tai, kas leidžia tą pasitikėjimą teismais didinti arba mažinti“, - kalbėjo R.Svetikaitė.

Ji dėstė, kad „kiekvienas savęs galime paklausti, ar mes jaučiame, kad tai yra teisingas sprendimas, ar jaučiame, kad tai yra neteisingas sprendimas švęsdami 25 nepriklausomybės metus“. Paklausta, ar teisingu minėtą sprendimą laiko prezidentė, R.Svetikaitė tiesiai neatsakė.

„Prezidentės pozicija buvo išsakyta šiuo atveju - kad tokiems nusikaltimams kaip šie nei pateisinimo, nei senaties būti negali“, - teigė ji.

Vilniaus apygardos teismas praėjusią savaitę išteisino buvusius sovietų specialiosios paskirties milicijos būrio OMON vadus Vilniuje Boleslovą Makutynovičių ir Vladimirą Razvodovą dėl nusikaltimų žmoniškumui ir karo nusikaltimų 1991 metais. Teismas paskelbė, kad už agresiją atsakomybė tenka tik valstybės vadovams, be to, pagal tarptautinę teisę už inkriminuojamus nusikaltimus galima nuteisti tik tuo atveju, jei jie būtų įvykdyti karo, ginkluoto konflikto ar okupacijos sąlygomis.

Kaip sakė nuosprendį priėmusios teisėjų kolegijos pirmininkas Audrius Cininas, nors buvę OMON karininkai nebuvo siejami nei su Sausio 13-osios, nei su Medininkų žudynėmis, byloje buvo pateikti parodymai dėl šių asmenų dalyvavimo „terorizuojant ir bauginant beatsikuriančios kariuomenės ir muitinės pareigūnus“. Tačiau pateikti kaltinimai dėl nusikaltimų žmoniškumui ir karo nusikaltimų neatitiko minėtų tarptautinės teisės nuostatų.

Generalinė prokuratūra penktadienį paskelbė, kad prokurorai priėmė sprendimą skųsti nuosprendį, kuriuo išteisinti buvę OMON pareigūnai.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų