Ką daryti su referendumo dėl atominės rezultatais? Šis klausimas – jau išspręstas. Naujajam Ministrų kabinetui tiesiog siūloma sugalvoti naują apsirūpinimo elektra strategiją.
Nieko neįpareigoja
Referendumo dėl atominės elektrinės statybų baigtis – nieko neįpareigojantys Seimo patarimai naujajai Vyriausybei. Seimo pirmininko Vydo Gedvilo suburta darbo grupė, svarsčiusi, ką daryti su patariamojo referendumo dėl atominės statybų rezultatais, nusprendė: Seimo vardu Vyriausybei tereikia pateikti rezoliuciją. Minėtas dokumentas – tik patariamojo pobūdžio, tad Vyriausybė į tai gali numoti ranka.
Parlamentarų parengtame rezoliucijos projekte Vyriausybei siūloma parengti ir pateikti Seimui ekonomiškai optimalią ir vartotojams palankią apsirūpinimo elektros energija strategiją. Vyriausybė raginama atitinkamus teisės aktus ar jų pakeitimus pateikti Seimui iki kitų metų gegužės vidurio.
Rezoliucijoje kartojami tie patys užkeikimai apie „būtinumą laiku priimti ir įgyvendinti sprendimus, užtikrinant saugumą, konkurencingumą ir darnią plėtrą, patikimą energijos tiekimą bei konkurencingas elektros kainas vartotojams“. Dėl rezoliucijos Seimas turėtų balsuoti jau šią savaitę.
Patinka ir dešiniesiems
Visagino atominės elektrinės (VAE) projektą stūmusiems dešiniesiems toks referendumo rezultatų Seime „įvertinimas“, regis, priimtinas. Jų požiūriu, gerai bent tai, kad Seimas nepuola atšaukti dėl VAE priimtų įstatymų.
Konservatorių frakcijos Seime seniūnas ir rezoliuciją rengusios darbo grupės narys Jurgis Razma mano, kad galutinius sprendimus dėl VAE turėtų priimti būtent naujoji Vyriausybė, ne Seimas.
„Iš tiesų, dėl tokių daugiamilijardinės apimties projektų Vyriausybė turi jausti atsakomybę už priimamus sprendimus. Čia jau buvo pasiūlymų, kad gal Seimas ims atšaukti įstatymus. Nebūtų solidu taip ekspromtu naikinti ar keisti įstatymus. Rezoliucija ir pasiūlymas – racionalus sprendimas. Tiesiog leidžiama Vyriausybei įvertinti susiklosčiusią situaciją“, – komentavo J.Razma. Jis teigė manantis, kad į rezoliuciją Vyriausybė atsižvelgs.
Beje, toks rezoliucijos tekstas buvo priimtinas visų Seimo frakcijų nariams. Jai nepritarė tik žaliasis, Mišrios Seimo grupės narys Linas Balsys. Jis įrodinėja, kad jokios atominės energetikos Lietuvoje apskritai plėtoti nereikia.
Galvos iš naujo
VAE projektą kairieji ir jų lyderis, paskirtasis premjeras Algirdas Butkevičius vadina nerealiu. Tačiau kaip konkrečiai elgsis – lig šiol neatsako. A.Butkevičius šiuo klausimu nuomonę keitė ne kartą.
Pavyzdžiui, Seime registruotame Vyriausybės programos projekte nebeliko nuostatos, numatančios, kad VAE projektas nebus tęsiamas. Dokumente, į kurį taip pat dažniausiai numojama ranka, tik pabrėžiama, kad Nacionalinė energetikos strategija bus peržiūrima. Esą bus įvertinamos „ir atominės energetikos perspektyvos“.
„Pateiksime ekonomiškai naudingiausią ir vartotojams priimtiniausią valstybės savarankiško apsirūpinimo energijos ištekliais strategiją, kurioje įvertinamos ir atominės energetikos perspektyvos“, – dokumente teigia kairieji, tačiau kas bus siūloma – nedetalizuojama.
Nuomonės pokyčiai
Kairieji nuolat pabrėžia, esą jie – už atominę energetiką, tik ne tokią, kokią siūlo dešinieji. Tačiau jokios konkrečios alternatyvos A.Butkevičiaus komanda lig šiol taip ir nepasiūlė.
Verta prisiminti, kad dar 2007 m. šalį valdę kairieji tais pačiais metais patvirtintoje Nacionalinėje energetikos strategijoje patys samprotavo apie naujos atominės statybas.
„Lietuvoje reikia pastatyti naują atominę elektrinę (investicijos apie 10 mlrd. litų). Kartu būtina išspręsti branduolinių atliekų tvarkymo ir galutinio palaidojimo problemą“, – rašoma kairiųjų Seimo 2007 m. spalį patvirtintoje Nacionalinės energetikos strategijoje.
Tame pačiame dokumente rašoma, kad naują atominę elektrinę planuojama eksploatuoti ne vėliau kaip 2015 m. Kairieji tada taip pat samprotavo, kad statyti atominės vieniems neapsimoka. „Šiuos strateginius uždavinius galima lengviau išspręsti tik glaudžiai bendradarbiaujant su kitomis Baltijos šalimis – Estija, Latvija ir Lenkija“, – rašoma minėtame dokumente.
Naujausi komentarai