Vienų partijų atstovai prasidėjusiai rinkimų kampanijai skiria šimtus tūkstančių litų, kitų rinkimams skirtoje sąskaitose vis dar žioji nuliai. Finansiškai pajėgiausios – tradicinės partijos.
Konservatoriai – dosnūs
Visos politinės partijos rengiasi rikimams. Vienos pinigus rinkimų kampanijai jau leidžia, o kitos dar laukia ir taupo. Patekti į Seimą panoro 28 partijos, tačiau rinkimų išlaidas kol kas deklaruoja tik trylika jų.
Valdančioji partija Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai (TS-LKD) deklaruoja rinkimų kompanijai lig šiol skyrusi lygiai pusę milijono litų. Visi šie pinigai, kaip nurodoma Vyriausiosiajai rinkimų komisijai (VRK) pateiktoje ataskaitoje – iš biudžetinės dotacijos.
Tačiau TS-LKD pinigais apdalijo visus vienmandatininkus. Antai premjero, kandidato sostinės Antakalnio rinkimų apygardoje, sąskaitoje – net 73 tūkst. litų. Šie pinigai – vėl iš valstybės dotacijos partijai. Beje, tokia parama kol kas negali pasigirti nė vienas kitas vienmandatininkas.
Konservatoriai savo vienmandatininkams yra išdaliję per pusantro milijono litų. TS-LKD rinkimų štabo vadovai skelbia, kad minėtos sumos – dar ne riba.
Darbo partija taupo?
430 tūkst. litų – tiek lig šiol rinkimų kampanijai skyrė opozicinė socialdemokratų partija. Didžioji dalis šių pinigų – biudžeto asignavimai. Fiziniai asmenys partijai, kaip nurodo VRK, paaukojo vos 30 litų. Savo vienmandatininkų rinkimų kampanijoms partija pervedė po 7 tūkst. litų. Skelbiama, kad tai – ne riba. Vienmandatininkams jau išdalyta beveik trečdalis milijono litų.
Šiuo metu opozicinė Darbo partija didelėmis pinigų sumomis kol kas nesišvaisto. Partija VRK deklaruoja rinkimų kampanijai lig šiol skyrusi vos 60 tūkst. litų. Šie pinigai – taip pat iš valstybės dotacijos. Beje, Darbo partija savo vienmandatininkų kol kas neremia – šie pinigus, kaip rodo VRK duomenys, skiria patys.
Tvarkos ir teisingumo partijos sąskaitoje – kiek daugiau nei pusė milijono litų. Didžioji dalis šių pinigų – iš asignavimų partijai. Tik 8 tūkst. litų yra fizinių asmenų aukos.
Aukoja N.Venckienei
Liberalų ir centro sąjungos sąskaitoje – taip pat daugiau nei pusė milijono. 300 tūkst. iš šių pinigų – partijos nuosavos lėšos, kita dalis – biudžeto asignavimai. Vienmandatininkams ši partija atriekė dar kiek daugiau nei 240 tūkst. litų.
Koalicijos partnerių liberalų sąskaitose – kiek mažesnės sumos. Partija rinkimams skyrė ketvirtadalį milijono. Visi šie pinigai – pačios politinės partijos lėšos. Fiziniai asmenys Liberalų sąjūdžiui suaukojo veik 14 tūkst. litų.
Lietuvos lenkų rinkimų akcijos sąskaitose – lygiai pusė milijono litų. Visi šie pinigai – nuosavos partijos lėtos. Aukų partija, kaip matyti iš VRK duomenų, nesulaukė.
Vien iš fizinių asmenų aukų, regis, laikosi vienintelė politinė jėga, dalyvaujanti rinkimuose, – „Drąsos kelias“. Šios partijos sąskaitoje – beveik 20 tūkst. litų. Didžioji dauguma aukų – mažos fizinių asmenų aukos.
Pačiai sąrašo lyderei Neringai Venckienei suaukota kiek daugiau nei 600 litų. Jos bendražygei Audronei Skučienei – 200 litų.
Gali išleisti 5 mln. litų
Partijoms šiais metais nustatytas maksimalus išlaidų rinkimų kampanijai limitas – 2,7 mln. litų. Vis dėlto partijos gali išleisti daugiau pinigų, nes kiekvienas vienmandatininkas gali turėti atskirą rinkimų sąskaitą. Tad bendra pavienės partijos ir jos kandidatų vienmandatėse rinkimų apylinkėse išlaidų rinkimams suma gali būti ir kur kas didesnė. VRK pirmininkas Zenonas Vaigauskas yra sakęs, kad minėta suma gali būti pusšešto milijono litų.
Didžiosios šalies partijos išsilaiko beveik iš biudžeto skiriamų dotacijų. Partijų dotacijoms šių metų biudžete numatyta 20,278 mln. litų. Šie pinigai partijoms jau pervesti.
Partijoms iš biudžeto skiriama suma, palyginti su praėjusiais metais, smarkiai padidinta dėl įstatymo, kuriuo verslui iš viso uždrausta aukoti partijoms, o fiziniams asmenims ribotas sumas leista aukoti tik per politinę kampaniją.
Pernai partijoms iš biudžeto iš viso skirta per 5,4 mln. litų, 2010-aisiais – per 9,5 mln. litų.
Naujausi komentarai